PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک جامع شرایط خلبانی

تامكت1
19-09-2005, 12:17
به نام خدا

چگونه در ایران خلبان شویم

به خاطر علاقه دوستان در این سایت به رشته خلبانی سعی دارم تا اطلاعات خودم در زمینه چگونگی ورود به خلبانی در ایران (فعلا بخش غیرنظامی که عمدتا هواپیماهای مسافربری را در بر میگیرد) را در اختیار قرار دهم تا با دید بازتری نسبت به این حرفه، مسیر درستی برای خودتون انتخاب کنید.

تا چند سال پیش در ایران شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" برای تامین نیروی انسانی خود در کادر پرواز آزمون هایی را برگزار میکرد و نفرات برگزیده را برای آموزش خلبانی و مهمانداری بورسیه میکرد. اما چند سالی است که این آزمون ها برگزار نمی شود و خود شخص باید به آموزشگاه ها و مراکز آموزشی خلبانی و مهمانداری خصوصی مراجعه کند و پس از پایان دوره های مربوطه با آزمون ورودی شرکت های هواپیمایی شانس خود را برای استخدام شدن امتحان کند.

هم اکنون باشگاه های خلبانی خصوصی در ایران که تعداد آنها بسیار کم (2 با 3 ) میباشد فعالیت دارند و با در اختیار داشتن هواپیماهای پایپر سسنا تکنام و ... به آموزش افراد میپردازند.(متاسفانه سطح آموزش در برخی از این شرکت ها بسیار پایین است و همچنین هواپیما ها از تجهیزات لازم جهت پرواز برخوردار نیستند.)

مدارک خلبانی غیر نظامی در ایران(و بسیاری از کشورها) و حداقل نیازهای آنها :

1- مدرک خلبانی شخصی (Private Pilot License) - PPL

برای داشتن این مدرک چک پزشکی سطح 2 + 40 ساعت پرواز(5 ساعت سیمولاتور) و همچنین قبول شدن در آزمون تئوری(سوالها کاملا انگلیسی میباشد) مربوطه و همچنین قبول شدن در چک پرواز لازم است.

2-مدرک خلبانی تجاری (Commercial Pilot License)- CPL

این مدرک که مورد درخواست شرکت های هواپیمایی میباشد شامل 150 ساعت پرواز (جمعا با PPL) و چک پزشکی سطح 1 و مانند PPL قبول شدن در آزمون تئوری و چک پرواز میباشد.

مهارت پرواز با آلات دقیق (Instrument Rating) – IR

این مهارت شامل 40 تا 50 ساعت (20 ساعت سیمولاتور و 20 سعات پرواز) میباشد + قبول شدن در امتحان تئوری و عملی.(به عنوان مثال برای پرواز در ابر و یا مواقعی که دید کم است داشتن این مهارت ضروری است.)

نکته: پیش نیاز برای دریافت این مهارت داشتن مدرک PPL و یا CPL میباشد.

نکته:مدرک CPL همانطور که اشاره شد مورد درخواست شرکت های هواپیمایی میباشد و با در دست داشتن این مدرک میتوان به فعالیت تجاری (خلبانی تجاری) پرداخت (البته IR نیز الزامی است).

نکته: پس از دریافت مدرک CPL مدرک PPL باطل شده به دلیل اینکه ارزش مدرک CPL بیشتر بوده و دربرگیرنده PPL نیز میباشد.

به شما توصیه میکنم برای دریافت این مدارک به همین ترتیبی که در اینجا نوشته شده است اقدام کنید.(دلیلشو خودتون در زمان آموزش و پرواز ها خواهید فهمید)

هزینه های آموزش:

طبق آخرین اطلاعاتی که بدست آوردم هزینه PPL شامل کلاس تئوری و پرواز بین حدود 5 میلیون تا 5 میلیون و نیم میباشد(تومان)

و برای CPL بین حدود 15- 18 میلیون میباشد(شامل PPL نیز میباشد. یعنی در کل PPL + CPL)

و برای IR حدود 4- 5 میلیون.

بعد از قبولی در امتحاناتی که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برگزار میشود(تئوری و عملی) شما میتوانید در آزمون ورودی شرکت های هواپیمایی شرکت کنید .

مدرک تحصیلی :

دیپلم به بالا (دیپلم ریاضی بهتره اما خیلی تفاوتی نداره و سایر دیپلمه ها هم میتوانند در آزمون ها شرکت کنند.)

شايد براي استخدام ديپلمه هاي رياضي تقدم داشته باشند. اما فكر نمي كنم مثل گذشته در اين مورد تاكيد داشته باشند.

پایان بخش اول

توربوجت
19-09-2005, 21:06
و بهترين مدرسه ي خلباني دنيا در استراليا هست كه خطوط هاي هوايي مهم اكثرا خلبانان اين مدرسه رو در بر دارند

آدرس اينترنتي اين مدرسه ي خلباني [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) هست و اين مدرسه ي خلبانس واقع در شهر سيدني استراليا است :D

مرتضي عباس زاده
21-09-2005, 14:55
يه مدرسه پيشرفته ديگه هم در اروميه بر پا ميشه كه شركت ارياسبكبال اون رو احداث ميكنه احتمالا هم هوا پيماش طرح من باشه

قيمت اين دوره ها 3 ميليون تومان است

تامكت1
21-09-2005, 15:30
سلام آقا مرتضي

دوره هاي اين مركز شامل PPL/CPL هم ميشه و يا فقط هواپيماهاي فوق سبك (Ultra Light) ميباشد؟

لطفا اگر اطلاعاتي داريد (شماره تلفن آدرس آدرس وب سايت) در اختيار ما قرار دهيد.

با تشكر

Shobeir
21-09-2005, 16:08
ديشب توي يكي از اين كانالاي فارسي زبان ماهواره اي نميدونم

كدوم كانال بود داشت تبليغ كلاس هاي خلباني زير نظر

هواپيمايي امارات را ميكرد ! متاسفانه نتونستم

اسم سايت رو يادداشت كنم اخراي تبليغش بود

شايد قيمتش مناسب باشه ! يه تحقيقي هم

اينجا بد نيست . اگه كسي تونست اسم

سايتش رو پيدا كنه بنويسه :wink:

فانتوم 1
21-09-2005, 16:33
آقا شبير سلام.

مي دونيم كه در امارات كلاس هاي خلباني هست.اما 90 در صد ما ها كه به پرواز علاقه داريم مشكلمون تهيه ي همون 25 ميليون تومان است كه همينجا خلباني بخونيم.

در امارات حد اقل اين هزينه دو برابر مي شه. :(

توربوجت
22-09-2005, 03:36
[Only registered and activated users can see links] فكر كنم سايت مورد نظرتون اين باشه

و هزينه ي كل دوره از اول تا آخر با كتابو همچي 120000 درهم است :wink: با آزروي موفقيت همه ي دوستان :wink:

تامكت1
22-09-2005, 13:17
هزينه ي كل دوره از اول تا آخر با كتابو همچي 120000 درهم است

آيا هزينه زندگي هم در اين قيمت محاسبه شده و يا فقط قيمت دوره ميباشد ؟

در ضمن چه دوره اي PPL يا CPL يا PPL+CPL ؟؟

توربوجت
22-09-2005, 21:11
PPL+CPL و دوره ي آى-آر :D و طولدوره ي كامل 12 تا 15 مه ميباشد كه با مقايسه با ايران كه 18 تا 24 ماه است خيلي در زمان صرفه جويي ميشود و بيشتر معلم هاش هم انگليسي هستند به احتمال زياد خود خلبانهاي امارات هم درس ميدن :wink:

و مهل اقامت به عهده ي خودتونه يه اتاق اجراره ميكنين ديگه :D آدم 12 تا 15 ماه به خودش سختي ميده به جاش يه عمر از پرواز لذت ميبره.

موفق باشيد :D :o :wink: :mrgreen: :wink:

تامكت1
23-09-2005, 12:47
اگه آدم از پس هزينه هاش بربياد اشتباه كه پول خلبانيشو تو ايران خرج كنه ! چون الان كيفيت آموزش خيلي پايينه

Shobeir
23-09-2005, 14:14
مسءله اينه که هزينه اي که ميگي هم ايران و هم خارج تقريبا برابر باشه

اونوقت ميصرفه ادم بره خارج ولي اگه خارج دو برابر باشه چي ؟

يه سوال :

حالا اگه كسي بخواد PPL رو با 5 ميليون توي ايران بگيره بايد کجا بره ؟

سازمان هواپيمايي کشوري يا شرکت هاي خصوصي ؟

اگه خصوصي يا دولتي مدرک بدن آيا مورد قبول سازمان هواپيمايي کشور هست

يا نه ؟ کلا ميزان اعتبارش چقدره ؟

توربوجت
23-09-2005, 19:11
ببينيد شما در هر آموزشگاه دولتي يا خصوصي اين دوره را بگذرانيد زير نظر سازمان هواپيمايي كشوري است ولي مدرك ايران را به جز ايران جايي قبول ندارد چون دوره ي مولتي انجين رو با همون تك موتوره ميگذرونن(ايرانه ديگه) :D و همين مولتي انجين خيلي مهمه مثلا فكر كنيد دوره ي مولتي انجين رو با پايپ-28 بگذرونيد بعد بريد تايپ فوكر-100 :D :o ولي امارات چون مدرساش انگليسي هستن و انگليسي هام بسيار مقرراتي هستند اينجور مساءل را رعايت ميكنند.

با آرزوي موفقيت براي تمام دوستان :D

Shobeir
23-09-2005, 22:34
طبق گفته سايتي كه نوشتي برام اگر درهم رو 250 تومن بگيريم

PPL تقريبا ميشه 6.8 ميليون تومن

IR ميشه 6 ميليون تومن

CPL ميشه 30 ميليون تومن که شامل دو خط بالا هم هست

من فکر ميکنم اگه PPL توي ايران 5 تومن تموم بشه

مشابهش توي امارات با هزينه مسکن شايد حدود 10 دربياد

اين يکي شايد بصرفه باشه در قبال مدرکي که ميگيري

ولي بقيش سخته . . .

فانتوم 1
25-09-2005, 14:03
شبير جان سلام.

من مجبورم كه سخنان پر بار توربو جت را تصحيح كنم.

شما چه در ايران چه در خارج. چه در شركت خصوصي چه دولتي بخواين PPL بگيرين آخرش بايد بريد هواپيمايي كشوري يك امتحان هم اونجا بدين. اگه قبول شدين اون وقت مدرك شما را كل دنيا قبول دارن چون هواپيمايي كشوري تحت نظر سازمان ICAO هست. :wink:

Shobeir
25-09-2005, 14:36
يعني چي ؟ من متوجه نشدم

يعني اگه كسي امارات يا استراليا بخونه دنيا قبولش نداره ؟

يا منظورت اينه كه هواپيمايي كشور ما اونقدر كلاسش بالاست

كه مدارك خارجي ها رو قبول نداره ؟

:shock:

فانتوم 1
25-09-2005, 15:00
نه شبير جان .منظورم اين نبود. منظورم اينه كه اصلآ فرق نمي كنه كه كجا تو مدرك بگيري.

اگه از هر جا كه بگيري آخرش بايد بياي هواپيمايي كشوري يه امتحان بدي.

تامكت1
26-09-2005, 20:52
ببين توربوجت ايران هم كه به قول شما ايرانه نمياد با single Engine شما رو آموزش بده بدم به شما ريتينگ Multi بده خيالت راحت (باورت نميشه برو باشگاه خلباني ها بپرس) بعدم تو ايران مثل خيلي از جاهاي دنيا(آمريكا و كانادا و ...) Multi با هواپيماهاي كوچك مثل |Islander و Beech Baron 58 و Cessna 404 و ... آموزش ميدن نه با هواپيماهاي بزرگ (يه جايي مثل مدرسه پرواز رويال انگليس Multi جت داره BAC111 كه اونم چون مدرسش روياله)

شما وقتي گواهينامه License گرفتي ميتوني با هواپيمايي كه Register ايران باشه (EP) باشه تو هرجاي دنيا پرواز كني ولي اگه رجيسترش فرق داشته باشه بايد گواهينامه مطابق با اون كشور داشته باشي مثلا خلبان هاي ATR و يا ايرباس ماهان كه رجيستر كشور فرانسه هست رفتن گواهينامه فرانسوي گرفتن(يا تطبيق دادن يا دوباره امتحان دادن)

-----

ببخشيد دير پست كردم چند روز سفر بودم

mohammad razzaghi
04-03-2006, 18:26
سلام بر دوستان خوبم، میخواستم موضوعی رو مطرح کنم که امیدوارم همکاری کنید و به نتیجه برسونیمش.

من میخواهم خلبان شوم دوره های PPL و CPL و,INST

رو ببینم و بتونم در یک شرکت هواپیمایی استخدام و مشغول کار بشم، چون فکر میکنم میتونم توی این زمینه مفید تر باشم و از زندگیم لذت ببرم .

اما در ایران رشته خلبانی بیش از 25،000،000 تومان پول لام داره که من ندارم، و نمیفهمم که چطور در یک مملکت به این بزرگی امکان خلبان شدن فقط برای انسانهای مرفه وجود داره ولا غیر.

من برای رفع این مشکل کارهایی انجام دادم، که اگر استقبال بشه توضیح میدم، فثط ازتون خواهش میکنم برای اینکه بتونیم به آرزو مون برسیم دست به دست هم بدیم و اقدام مفید و موثری در این زمینه انجام بدیم.

از همه شما تشکر میکنم.

البته من این تاپیک رو در بخش هواپیما های غیر نظامی هم گذاشتم اما فکر کردم اینجا هم محل مناسبی هست.

Mansoor
04-03-2006, 21:28
محمد عزيز

با يك جستجوي سطحي به اين دو تاپيك مي رسيديد:

[Only registered and activated users can see links]

و

mohammad razzaghi
05-03-2006, 17:06
جهت اطلاع دوستان عزیز،

من نمیدونم، مگر من طوری مطلبم رو بیان کردم که به مسائل پزشکی هوایی و مقررات گواهینامه پرواز اشاره میکنه ؟؟؟

من از این قوانین تا حد زیادی آگاه هستم و حدود یکسال و اندی هست که پیگیر این موضوع هستم.

منظور من مقدار پولی هست که برای خلبان شدن باید پرداخت بشه، من به عنوان یک علاقه مند و دوستدار شغل خلبانی عاشق این هستم که به این رشته وارد بشم و آموزش ببینم ، اما مبلغ 25،000،000 تومان کمر من که هیچ کمر پدرم رو هم میشکنه، فکر میکنم افراد دیگه ای هم شرایط من رو داشته باشن،

من میخوام توی این تاپیک به طح واحدی برای رفع این مشکل برسیم و اونو به مراجع مربوط انتقال بدیم تاشاید مفید و موثر واقع بشهو من طرحی دارم که اگر دیگران علقه نشون بدن اینجا مطرخ میکنیم هر کسی نظری روش میده اصلاح میشه و یا اصلا طرح دیگه ای ارائه میشه و به نتیجه واحد میرسیم و همگی اونو برای ارائه به سازمان مربوط به خودش میبریم.

امیدوارم همکاری کنید.

black ripper
05-03-2006, 17:22
دوست عزيز:

اين مبلغ مختص ايران نيست كه بخواهيم از آن انتقاد كنيم در كشورهاي نظير امارات عربي متحده و اوكراين و كانادا و ... اين مبلغ تقريبا بين 22 تا 30 ميليون تومان است.

از جمله دلايلي كه مي توان بري اين هزينه يا شهريه ي سنگين برشمرد حقوق بالاي اساتيد به دليل حساسيت فوق العاده بالاي آموزش خلباني و هزينه هاي نگهداري هواپيماهاي آموزشي و پرواز هاي آموزشي اعم از هزينه ي نگهداري هواپيما و سوخت و ... است. دليل ديگري كه مي توان براي اين هزينه ي سنگين برشمرد ماليات سنگين بين المللي وارد بر گواهينامه هاي پروازي است.

البته بايد گفت افرادي كه توانايي پرداخت اين مبلغ را دراند بسيارند 25 ميليون توامن با قيمت يك اتوموبيل روز مثل مزدا 323 برابري مي كند و پسر جواني كه چنين اتوموبيلي در اختيار دارد مي تواند چنين هزينه اي را بپردازد و البته چنين افرادي در شمال شهر تهران هم كم نيستند. اين هزينه بيشتر براي ضهرستاني هاي عزيز و افراد عامه ي جامعه و طبقات متوسط به پايين كشور ما سنگين است.

شايد بپرسيد چرا دولت به متقاضيان خلباني مسافربري سوبسيد نمي دهد يا كمك هزينه ي تحصيلي يا هرچيز ديگر.

پاسخ شما اين است كه امروز حتي اگر فشار اجتماعي نبود حتي به سوخت هم سوبسيد نمي دادند و دولت توانايي اين كار را ندارد و علاوه بر اين دليلي براي اين كار نمي بيند.

همانطوري كه افرادي كه توانايي پرداخت اين هزينه را دارند و به خلباني هم علاقه دارند معدودند نياز ناوگان كوچك ايران نيز به خلبان جديد معدود و اندك است و روند عرضه و تقاضا در اين مقوله متعادل است.

امروز حتي خلبانان شكاري نيز با مشكلات مالي مواجه اند و هر خلبان پايگاه نوژه كه من از آن اطلاع دارم چيزي حدود 3 ميلون تومان از نيرو طلبكار است و حقوق بين 1 تا 1 ميليون و200 هزار توماني واقعا براي يك خلبان شكاري رده بالا ( سرگرد و سرهنگ ) مكفي نيست. تنها دليل دلخوشي خلبانان علاقه و وعده هاي آينده است.

mohammad razzaghi
05-03-2006, 17:50
این مبلغ در کشور های دیگر با درآمد همخوانی دارد اما در ایران خیر، حقوق یک فرد عادی در ایران حدود 300 تا 400 هزار تومان در ماه است (حتی کمتر) که با یک خساب سر انگشتی متوجه خواهید شد چه مدتی لازم است تا این مبلغ تامین بشه،

در ضمن به نظر شما این معنی داره که فقط افرادی که مزدای 323 دارن و پشت کنکور موندن به خلبانی رو بیارن، تا هم آینده ناوگان به قول شما کوچک هوایی ایران رو از بین ببرن و هم حق افراد علاقه مند پامال بشه ؟؟؟؟؟ و یا معمولا برای فرار از سربازی با پول پدر مادرشون به دانشگاه علمی کاربردی برن و بشن خلبان ؟؟؟؟؟

من فکر نمیکنم دلیلی که شما گفتین بتونن برای قیمت بالای آموزش خلبانی در ایران رو توجیه کنن.

black ripper
05-03-2006, 18:11
قيمت يك اتوموبيل رو در ايالات متحد با حقو يك كارمند متوسطبرابري مي كند اما نبايد انتظار داشت چون حقوق كارمند ايراني از 500 دلار هم كمتر است اين اتوموبيل در ايران 500 دلار فروخته شود ( در رژيم سابق حقوق كارمند بر پايه ي دلار و با حداقل 500 دلار محاسبه و پرداخت مي شد و اكنون كمتر از 200 دلار پايه حقوق كارمند معمولي است). قيمت هاي بين المللي به دليل ارزش كم پول ايران در برابر دلار براي ايرانيان سنگين است.

در ضمن اين اولين موردي نيست كه بايد ريالي بگيريم و دلاري بپردازيم. مثلا ديده ايم كه در تلوزيون گفته مي شود قيمت بنزين در امريكا تقريبا يك دلار است و بر سوبسيد سوخت انتقاد مي كنند اما آيا كارمند ايراني به دلار مي گيرد كه به دلار بپردازد؟

شما ريال مي گيريد اما لباس هاي خارجي هم به دلار محاسبه مي شوند و بايد براي خريد آن ها معادل دلاري بپردازيد.

در ضمن به نظر شما این معنی داره که فقط افرادی که مزدای 323 دارن و پشت کنکور موندن به خلبانی رو بیارن، تا هم آینده ناوگان به قول شما کوچک هوایی ایران رو از بین ببرن و هم حق افراد علاقه مند پامال بشه ؟؟؟؟؟

اگرچه منطقي نيست اما واقعيت جاري جامعه است. و البته اين افراد اين قدر هم كه گفتيد ناتوان نيستند. حق دادني نيست گرفتني است.

mohammad razzaghi
06-03-2006, 18:19
من میدونم که واقعیت جاری جامعه هست، اما اینم میدونم که خیلی استعداد این وسط حیف میشه و اینم میدونم که حق دادنی نیست و گرفتنی است. برای همین هم هست که به سازمان هواپیمایی رفتم، تا الان 10 بار به هر کدوم از اون آموزشگاهها رفتم، به ریاست جمهوری نامه نوشتم اما هنوز خواب نگرفتم و چون اختمال میدم که اینجوری فایده نداشته باشه اینجا مطرح میکنم که شاید بتونیم با هم ازش جواب بگیریم.

به هر صورت من نمیخوام سر این موضوع بحث کنم چون به قدر کافی با مدیران آموزشگاهها صحبت کردم و این صحبتها رو شنیدم و بهشون فکر کردم، من میخوام اینجا این موضوع رو مطرح کنم :

هر فرد متقاضی آموزش خلبانی هزینه گواهی نامه PPL رو خودش به صورت کامل پرداخت کنه که حدودا 6،000،000 هست و در پایان دوره 10 نفر اول دوره به صورت وام کم بهره و طولانی مدت 15،000،000 تومان از سازمان دریافت میکنه ( در اصل بورس میشه اما مبلغ رو باید به صورت قسطی پرداخت کنه، اینم برای اینکه این موضوع برای دولت قابل اجرا باشه و خدای نکرده کمر خزانه نشکنه) و مدرک CPL رو میگیره و شروع به فعالیت میکنه و هر ماه مبلغی معقول رو به باز پرداخت وام اختصاص میده.

من فکر میکنم اگر بخوان میتونن اجرا کنن، امیدوارم به قول آقای Black Ripper بتونیم حقمون رو بگیریم.

Shobeir
07-03-2006, 23:07
به نظر من سرمايه گذاري در ايران براي رشته خلباني يك اشتباست

اولا امكان گرفتن مدرك با صرف اين پول در شركت هاي هواپيمايي معتبر خارجي

خيلي بيشتره

دوم اعتبارشه كه هر جاي دنيا قبولش ميكنن ولي مال ايران چنگي به دل نميزنه

سوم مگه ايران ناوگان هواپيماييش چقدره كه بتونه اين همه علاقمند را جذب نمايد ؟

مسلمه كه با همين قيمت بالا شركت هاي هواپيمايي با كمبود خلبان مواجه نيستند

حالا اگه دولت بخواد وام بده كه سيل نيروهاي اماده به پرواز كجا خدمت كنند؟

پيشنهاد من حتي رفتن به امارات هست !

آموزش صحيح و اساسي - اعتبار جهاني - امنيت شغلي و جذب سريع نيرو - حقوق و مزاياي بالا

خلباني همه جاي دنيا رشته پرهزينه اي است . كاريش نميشه كرد

08-03-2006, 00:55
محمد جان كاملا با حرفت موافقم؛ من هم آموزشگاه هاي خصوصي و هواپيمايي كشوري خيلي رفتم اما نميدونم چرا واقعا اين كار ( بورسيه ) رو قبول نميكنن :(

به نظر من بورسيه يك نفر عاشق و علاقه مند به اين رشته 100 بار بهتر از هزينه كردن براي آموزش چندين نفر آدم بي علاقه است. اين كاملا ميتونه به نفع هواپيمايي باشه....

اما قبول نميكنن....

تامكت1
09-03-2006, 13:23
اولا امكان گرفتن مدرك با صرف اين پول در شركت هاي هواپيمايي معتبر خارجي

خيلي بيشتره

دوم اعتبارشه كه هر جاي دنيا قبولش ميكنن ولي مال ايران چنگي به دل نميزنه

شبير جان

امكان گرفتن مدرك در همه جاي دنيا يكي هست چون شما بايد بلاخره امتحانات كتبي و عملي رو قبول بشي تا به شما مدرك بدن! و اين امتحانات در تاريخ هاي از پيش تعيين شده اي در هواپيمايي كشوري برگزار ميشه!

در مورد اعتبار هم بايد بگم همه جاي دنيا ساعت پروازي رو قبول ميكنه يعني وقتي خلبان log book خودشو(شامل ساعت پروازي نوع هواپيم و...) رو به جايي ارايه ميده به عنوان سند معتبر قبول مي كنند ولي بايد تبدل گواهينامه انجام بشه كه با امتحان كتبي و عملي اينكار به راحتي انجام ميشه(حتي اگه كسي مدركشو از آمريكا بياره ايران بايد امتحان تبديل گواهينامه رو بده!)

اما در مورد اينكه امكانات آموزشي در امارات و .. بيشتره كاملا درسته !

جهت اطلاع دوستان ماهان ار هواپيما هاي مركز فنون اجاره كرده كه نسبتا خوب هستند.

mohammad razzaghi
09-03-2006, 16:49
اگر با من موافق باشید متنی رو تنظیم کنیم و به مسئول مربوطه ارائه کنیم بلکه راه به جایی ببریم. آثایون اینرو درک کنید که 25000000 تومامن پول کمی نیست، حتی برای اونایی که وضعیت مالی خوبی دارن، به نظر من باید راهی برای احل این مشکل پیدا بشه، اگه واقعا بخوایم کاری انجام بشه وفقط به فکر خودمون نباشیم ، مطمئنا میتونیم یه تغییراتی رو ایجاد کنیم، هرچند کم.

mohammad razzaghi
14-03-2006, 14:56
دوستان عزیز من یه نامه تنظیم میکنم و متنشو اینجا قرار میدم، بخوانید و اگر دوست داشتید تو این مسئله به هم کمک کنیم اعلام کنید و روی نامه نظر بدیم، من ترجیح میدم که اول به وزارت راه بریم، چون هواپیمایی کشوری تو این موضوع از خودش اختیاری نداره. (البته اینطور که من فهمیدم) .من منتظرم .

آپاچي
17-03-2006, 21:43
اگه درسوالم اشتباهي هست ببخشيد

حقيقت اينه كه من ميخام خلبان هليكوپتر بشم (غير نظامي) ولي متاسفانه هيچ موسسه دولتي يا غير دولتي نميشناسم لطفن اگه ميشه راهنمايي كنيد

در مورد امارات هم مركز معتبري در اين زمينه ميشناسيد

سلطان آسمان
18-03-2006, 07:49
سلام آپاچي عزيز. من بعضي از شرايط خلباني هليكوپتر رو ميدونم كه برات مينويسم:

مجوز پرواز با دستگاه (هواپيما-هليکوپتر) : (INSTRUMENT RATING)

الف- شرايط درج مجوز:

- موفقيت در آزمون کتبي

- دارا بودن حداقل تجربه پروازي

- دارا بودن مهارت پروازي مورد نياز

- صلاحيت پزشکي

1- آزمون کتبي:

1-1-شرايط عمومي

1-1-1دارا بودن گواهينامه PPL(هواپيما يا هليکوپتر) يا CPL(هواپيما يا هليکوپتر) يا ATPL هليکوپتر

2-1-1دارا بودن حداقل 75 درصد از مجموع تجربيات پروازي مدرج در بند 2-2

3-1-1ارائه فرم درخواست آزمون

2-1 شرايط اختصاصي:

متقاضي بايد آزمون مربوط به موضوعات ذيل را با موفقيت بگذراند.

1-2-1- مقررات هوائي(AIR LAW)

2-2-1- اطلاعات عمومي در مورد اويونيک و آلات دقيق هواپيما (AIRCRAFT GENERAL KNOWLEDGE)

3-2-1- کارائي و برنامه ريزي پرواز (FLIGHT PERFORMANCE AND PLANNING)

4-2-1- کارائي و محدوديتهاي انساني (HUMAN PERFORMANCE AND LIMITATION)

5-2-1- هواشناسي (METEOROLOGY)

6-2-1- ناوبري (NAVIGATION)

7-2-1- دستورالعمل عملياتي (OPERATIONAL PROCEDURES)

8-2-1- راديو تلفني (RADIO TELEPHONY)

تبصره : دستورالعمل خاص مربوط به معافيت بعضي از موضوعات آزمون در مورد دارندگان گواهينامه هاي مختلف خلباني در ضميمه2و 3 درج گرديده است.

2. تجارب پروازي:

1-2 متقاضي بايد دارا گواهينامه خلباني شخصي هواپيما يا هليکوپتر (PPL) و يا گواهينامه خلباني بازرگاني هواپيما يا هليکوپتر (CPL) و يا (ATPL) هلي کوپتر باشد.

1-1-2 متقاضي بايد تجارب پروازي زير را کامل نموده باشد.

2-1-2 پنجاه ساعت پرواز ناوبري (CROSS COUNTRY) به عنوان خلبان فرمانده (PILOT IN COMMAND) و يا مستقل (SOLO) بروي انواع تقسيمات وسائل پرنده (AIRCRAFT) مورد تائيد دفتر گواهينامه ها، امتحانات و امور پزشکي.

3-1-2 حداقل 10 ساعت از مجموع پروازهاي موضوع بند (2-1-2) بايد با هواپيما يا هليکوپتر (بسته به نوع تقاضا) باشد.

4-1-2 40 ساعت پرواز با دستگاه (INSTRUMENT TIME)

5-1-2 پروازهاي موضوع بند 4-1-2 ميتواند بروي هواپيما و يا هليکوپتر انجام شده باشد.

6-1-2 چنانچه متقاضي با شبيه ساز پرواز نموده باشد (FLIGHT SIMULATOR) ، دفتر گواهينامه ها، امتحانات و امور پزشکي مجاز خواهد بود تا حداکثر 20 ساعت از اينگونه پروازها را به عنوان (GROUND INSTRUMENT TIME) در قالب مجموع 40 ساعت پرواز موضوع بند 4-1-2 را پذيرفته و محاسبه نمايد، مشروط بر اينکه پروازها تحت نظارت معلم واجد شرايط دفتر گواهينامه ها، امتحانات و امور پزشکي و در سيمولاتور و يا LINK مورد تائيد انجام شده باشد.

3.مهارت پروازي مورد نياز:

مهارت پروازي متقاضي مي بايستي بر اساس محتويات چک ليست شماره 11-5 يا 12-5 حسب مورد (مندرج در ضميمه شماره 5) در پرواز آزمايشي توسط معلم خلبان منتخب سازمان هواپيمائي کشوري تائيد گردد.

تبصره: مسئوليت انجام مراحل آموزشهاي پروازي به عهده مؤسسه آموزش دهنده مي باشد.

4.صلاحيت پزشکي:

چنانچه متقاضي داراي گواهينامه خلباني شخصي (PPL) باشد جهت درج مجوز پرواز با دستگاه بايد تحت ارزيابي شنوائي کلاس 1 قرار گيرد. متقاضيان دارنده گواهينامه هاي CPL و ATPL هليکوپتر بايد داراي صلاحيت پزشکي مربوط به گواهينامه خود باشند.

ب- اختيارات PRIVILEGES

1- دارنده اين نوع مجوز مجاز مي باشد با استفاده از مقررات IFR خلباني هواپيما را به عهده گيرد.

2- چنانچه دارنده مجوز پرواز با دستگاه توانائي انجام پرواز کور را با هواپيماهاي چند موتوره که يکي از موتورهاي آن غير عملياتي باشد را دارا بوده بطوريکه اين توانائي مورد تائيد خلبان آزمايشي سازمان (CAO DESIGNATOR) نيز قرار گرفته باشد مجاز خواهد بود تا با هواپيماهاي چند موتوره نيز به انجام عمليات پروازي با استفاده از قوانين IFR مبادرت ورزد.

بديهي است دارنده مجوز پرواز با دستگاه بايد تمامي مراحل مربوط به دريافت تايپ ريتينگ (TYPE RATING) هواپيماي مورد استفاده را با موفقيت گذرانده باشد.

موفق باشي...

آپاچي
21-03-2006, 21:31
با تشكر فروان از تامكت و سلطان اسمان

فكر ميكنم سوالم رو بخوبي مطرح نكردم

ببينيد من رشته برق خوندم اما ميخام خلبان هليكوپتر بشم ولي نميدونم از كجا بايد شروع كنم و به كجا مراجعه كنم حالا ميخاد داخل كشور باشه چه خارج

لطفن مرا راهنمايي كنيد از نقطه صفر كجا برم و ...

محمد كيازاده
22-03-2006, 01:21
آپاچي جان اينا مهم نيست اينجا واسه اينكه خلبن شيد ويا هر شغل نظامي پيدا كنيد بايد يك پارتي تو بسيج و... داشته باشيد و آدم سياسي نباشيد و ...

علاوه بر بدنتون كه...

تامكت1
22-03-2006, 14:41
آپاچي تا اون جايي كه من ميدونم توي ايران امكان خلبان شدن هلي كوپتر بصورت غير نظامي وجود ندارد... حتي خلبان هاي شركت هايي مثل تارا هم قبلا نظامي بودند يا هستند.

mohammad razzaghi
25-03-2006, 12:17
سلام

خواهش میکنم پیرامون موضوع اصلی بحث و تبادل نظر کنیم، بلکه یه راهی پیدا بشه برای رفع مشکل همگی، من دارم یه متن کلی تنظیم میکنم برای نامه به وزارت خونه که همین روزا میزارم تا همه ببینید، در ضمن ببخشید دیر شد چون فکر میکردم که توی تعطیلات وقت کنم این کارو انجام بدم اما مادر بزرگم روز 29 اسفند فوت کرد که باعث شد درگیر موضوعاتی دیگه بشم، اما بزودی آماده میشه، و امیدوارم که شما هم کمک کنید تا اتفاقات شیرینی در آینده پیش بیاد.

وحيد جان
30-04-2006, 15:15
به نظر من اگه بخواد اولويت بندي بشه از لحاظ اقتصادي درست نيست

ميتونه اولويت ها شرط معدل بالا ترين نمرات در ازمون ورودي و بهترين شرايط جسمي باشه

به اين ترتيب شايد حق كسي اجهاف نشه

maj.moses
30-04-2006, 16:44
6-7 ميليون اين پول ماليات گواهينامس كه به ايران ربطي نداره. دما اگه اينجوري نبو كه همه مي رفتن خلبان مي شدن. اين قيمت و هزينه تا حدودي منطقيه كه از سيل مراجعه كنند كم مي كنه. چه دليلي داره دولت بياد زمينه ي خلبان شدنو براي همه آماده بكنه؟ يه مشت حلبان بيكار به درد كي مي خوره؟ اگه اينجا امارات بود و كمبود خلبان داشتيم باز يه چيزي... الان چي؟

maj.moses
30-04-2006, 20:58
به نظر من اگه بخواد اولويت بندي بشه از لحاظ اقتصادي درست نيست

ميتونه اولويت ها شرط معدل بالا ترين نمرات در ازمون ورودي و بهترين شرايط جسمي باشه

به اين ترتيب شايد حق كسي اجهاف نشه

اگه حرفاي شما همينه بله. چرا توجه نكردم؟ اما شما كه اينو گفت اينم در نظر گرفتي كه تعداد شاگرد زرنگاي ما بيشتر از تعداد بچه پولداراي ماست؟ يعني خيلي بيشتر . اين حرف شما يعني اين كه هر كي معدلش 20 شد بي چون و چرا بره خلبان شه؟ شرايط جسمي خلباني مسافربري كه مثل شكاري نيست خيلي راحت ميشه قبول شد.

كسي نميتونه بگه شهريه ي اين موسسه ها زياده يا غير منطقيه اما بعضيا گفتن بايد دولت سوبسيد بده ارزون بشه كه حرف من اينه كه دليلي نداره . البته منم بدم نميومد هزينه ي اين موسسه ها به جيب ما بخوره بريم مسافربري ام خوب حقيقت اينه كه اونجوري كلي متقاضي داشت مسافربري. اگرم به قول شما مي شد شرط معدل كه كلي شاگرد زرنگ تو هر مدرسه اي هست.

ضمنا اين فكر كه شاگرد زرنگا خلباناي بهتري هستن از سرتون بيرون كنيد. خلباني مهارته مثل رانندگي شاگرد زرنگا رانندگيشون بهتره؟ اتفاقا تجربه ثابت كرده گاهي برعكسه شاگرد زرنگا خلباناي خوبي نيستن. سال 60 از بين 6000 نفر 118 تا خلبان گرفتن كه الان فقط 30-45 تا هنوز هستن تو ارتش خيلي از اونايي كه رفتن همين شاگرد زرنگا بودن بر عكس شاگرداي معمولي و گاهي رو به پايين خلباناي خيلي خوبي شدن و هنوزم هستن.

مثلا همين آقاي سرهنگ خدايي خودمون با 120 كيلو وزن كه هم تو كابين جاش نميشه هم لباس پروازو تركونده. معدلش 14.5 بوده.

مهندس پرواز
20-07-2006, 16:15
سلام به تمام دوستان

من تقريبا تمام مطالب دوستان را خواندم

در ايران بيشتر از 2-3 اموزشگاه است مثل ماهان/ارتا/ايران اير ( كاركنان هما )/مهراج/بلند پروازو....

من 1 مدتي در باره همين پرواز در امارات اقامت داشتم

كه اولين چيزي كه مركز اموزش خلباني از شكا مي خواهد اقامت است

و اين را هم خوب است بدتنيد كه هزينه خانه و حمل و نقل عمومي خيلي بالا است

و همان طور كه دوستان هم اشاره كردن زبان انگليسي قوي نياز مند اموزش خلباني است

به هر حال هر كس كه بودجه مالي 50 ميليون به بالا را دارد بسم اله

irufo
30-01-2007, 18:40
با سلام خدمت دوستان.

من ایمان 20 ساله از هواز بعد از کلی تحقیق و جستجو اتفاقی این سایت رو دیدم

من از بچگی عاشق پرواز و خلبانی بودم

متاسفانه عدم اطلاعات کافی و نبود شخص معتبر جهت پرسیدن سوالاتم در مورد رشته خلبانی و فقط حرف و حدیث های افرادی که اون ها هم از یه نفر دیگه یه چیزی شنیده بودند ، باعث فراموشی موقت من در مورد دونستن در این رشته شد

اینترنت منبع خوبی برای پیدا کردن مقالات در این مورد بود ، من تونستن سایت هایی رو که در مورد آموزش خلبانی و آموزشکده های مربودط به اون رو پیدا کنم ولی هزینه های مربوط به آموزش خلبانی بسیار سرسام آور هستند ، یا حداقل واسه من که پدرم یک بازنشسته دولت هست ، خیلی زیاده ، میواستم بدونم چطوری و در کجا مینتونم خلبانی بخونم و چطوری و از کجا باید شروع کنم که هزینه های کمتری بپردازم ، منظور من از خلبانی هواپیمای مسافربری هست، قبول کنید 30 میلیون واسه یه آدم معمولی زیاده ، در ضمن میخواستم مراکر آموزش خلبانی در اهواز رو هم به من معرفی کنید

در مورد آزمون خلبانی شهید ستاری که قراره خرداد ماه 86 برگذار بشه هم اگه کسی اطلاعاتی داره بذاره؟

خلاصه هر چی و هر روشی که میشه از صفر تا 100 که یه خلبان هواپیمای مسافر بری رو بزارید

ممنون میشم راهنماییم کنید چون دیگه واقعا دارم نا امید میشم از همه چیز عشقم و زندگیم خلبانی هست هر کسی راهنماییم کنه تا آخر عمرم مدیونش میشم

با تشکر ایمان

ماه
30-01-2007, 18:51
با سلام

من به شما پيشنهاد ميكنم قبل از هركاري ، به يك متخصص طب هوايي كه اكثرا" در تهران ساكن هستن مراجعه بفرمايين تا چكاپ كامل بشين و از لحاظ دارا بودن صحت جسمي و روحي برابر با استانداردها و موازين هوانوردي مطمئن بشين.ان شاء ا... پس از اخذ تاييديه پزشكي ( صرفا" جهت اطمينان خودتان) ، بقيه مراحل را پيگيري كنيد.

به اميد ديدن شما در لباس خلباني.

M.Jalali
31-01-2007, 11:10
irufo عزيز براي چكاپ ميتوني به كلينيك شهرداري منطقه 5 تهران مراجعه كني .

irufo
31-01-2007, 22:57
سلام خدمت دوستان

آقا من باورم نمیشد که این همه بچه معرفت نشون بدن و بیان جواب من رو بدن ، دوباره امید وار شدم ، به قول خوزستانی ها دمتون گرم، آخر معرفتین :cry:

نظرات رو خوندم ، ممنونم بابت راهنمایی ها ف خوب چند تا سوال دیگه برام پیش اومده که امید وارم دوباره لطف کنید و راهنماییم کنید،

من الان 20 سال دارم و تا 24 شهریور 20 سالم تموم میشه ، از یه طرف دیگه من تا اونجایی که شنیدم آزمون خلبانی شهید ستاری 1386.3.26 هست که از طریق روزنامه های کثیر النتشار در نیمه ی دوم اسفند ماه خبرش میاد، خوب من اگر بخوام برای چکاپ پزشکی اقدام کنم تنها فرصتی که دارم 15 روز عید نوروز هست که برم تهران برای چکاپ پزشکی ، قابل توجه هست که نه بیماری خاصی توی شجره نایه خانوادگی ما وجود داشته نه چیزی ، فقط مشکل من پر بودن یکی از دندونام هست که اون هم فکر نمیکنم زیاد مشکلی باشه ولی من با این حال حتما چکاپ رو انجام میدم، ولی زمان واسه من که 20 سالم تا سال آینده شهریور ماه تموم میشه خیلی کمه و فقط من 1 بار میتونم شرکت کنم، واسه ی یکی مثل من که نمیخواد پدرش یه سری سختی ها رو بکشه و بخواد 30 میلون هزینه تحصیل من رو بده ، هیچ وقت اجازه همچین کاری رو به خودم نمیدم و وجدانم قبول نمیکنه، ارتش تنها راه حل فکر میکنم باشه ( از دوستان خواستم اگه راه ارزونتری یا پیشنهاد بهتری دارند بنویسند؟ )

از یه طرف دیگه وقتی یه آدمی به حدی برسه که بین مرگ و خلبانی یک راه رو انتخاب کنه ، فکر میکنم بدونید یعنی چی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

شاید حرفی که میزنم خنده دار و احمقانه باشه ، ولی تصمیم گرفتم که اگه یک روزی نتونستم و مطمئن شدم خلبان نشم ، زندگی کردم دیگه واسم مفهموی نداره، و بهتره بمیرم، میدونید چرا؟ چون هدف زندگی رسیدن به آرامش هست و این آرامش در ازای انجام کار های مورد علاقه ی شما به وجود میاد ، پس اگه کار مورد علاقه و اون چیزی که به خاطرش حاضرید زندگیتون هم به پاش بذارید وجود نداشته باشه ، پس آرامشی هم وجود نداره ، پس زندگی مفهومی نداره،!!!!!!!

خوب ببخشید که نظر شخصی خودم رو نوشتم ، ولی این ها حرف های دلم بود که نمیتونستم نگم ،

بگذریم ، سوالات من:

فرض کنیم من چکاپ کردم و تاییده پزشکی گرفتم، چه کارهایی بعدش باید انجام بدم؟

در مورد دانشکده ستاری ، آیا اون ها انتخاب میکنند که ما چه نوع خلبانی(هلیکوپتر ، جنگنده ، مسافربری! ) رو انتخاب کنیم یا خود ارتش تشخیص میده؟

در شمن اگر کسی بعد از اینکه مدرکش رو گرفت خواست از ارتش خرج بشه مثلا بره تو یه کشور خارجی کار کنه امکانش هست یا نه؟

کسی اطلاعات دقیق تری از آزمون خلبانی شهید ستاری اطلاعی داره؟

استخدام در ارتش های کشور های خارجی چطوری هست؟ اگر کسی از کشور های مجاور اطلاعاتی داره بگه؟

لازم به ذکر هست که nasa مطلب جالبی نوشته بود ،

-------------------------------------------------

استخدام در خارج از کشور

هم اکنون بهترین مکان برای آموزش خلبانی کشور استرالیا می باشد که در مدت حدود ۵/۱ سال گواهی نامه های ATPL - Ins.Rating - CPL - PPL را به افراد می دهد و هزینه ای درحدود ۳۵ میلیون تومان دارد کشور امارات در رده دوم برای آموزش خلبانی و استخدام قرار دارد و هزینه ای در حدود ۳۰ میلیون دارد و در رده بعدی کشور ترکیه می باشد که در این کشورها آموزش ها به صورت استاندارد انجام می شود و بعد از اتمام آموزش شما در هر مکانی می توانید استخدام شوید

----------------------------------------------------------

قشیه اینکه استاندارد امریکا با بقیه دنیا فرق داره چیه؟ آیا کشور کانادا از استاندارد امریکا پیروی میکنه یا از بقیه؟

خلبانی و مدرکی که از ارتش به عنوان خلبان مسافر بری میگیریم ، میتونیم مثلا در هما استخدام بشیم؟

ممنون میشم به سوالاتم جواب بدین

با تشکر از همتون مخصوصا flight_man ، m_jalali1990 ، ماه

ایمان از اهواز

707
01-02-2007, 05:48
خلبانی تجارتی هلی کوپتر مثل شرکت نفت یا تاکسی هلی کوپتر از نظر مقررات سلامت پزشکی مثل بینایی چشم یا دندان با خلبانی هواپیما مشابه است یا مقررات آسانتری دارد؟

irufo
01-02-2007, 20:38
شرایط شرکت در آزمون خلبانی دانشگاه شهید ستاری رو من از عقیدتی سیاسی ارتش پرسیدم اون ها گفتند که از 15 اسفند ماه به بعد توی روزنامه های معروف مثل جام جم همشهری و .... خبرش رو منتشر میکنند

Friendship_Pilot
04-02-2007, 11:22
ایمان جان سلام

علاقه شما به خلبان شدن قابل تحسین است ولی متاسفانه در مملکت جهان سومی ما علاقه همه چیز نیست

مهمتر از آن بهتر است کمی به فکر پارتی جور کردن باشید آنهم در حد مقامات بالای کشور چون بدون پارتی علاقه ات به عقده تبدیل خواهد شد...

من خودم در حال حاضر در سمت کمک خلبان مشغول به پروازم و میبینم همه همکارانم با پارتی بازی بالا اومدن حتی شاید خود من!

آرش

M.Jalali
04-02-2007, 19:52
ايمان جان سلام

اولا" براي چكاپ بهتره كه به اين ادرس بري چون از قبلي خيلي بهتره و هزينه اش همحدود 40000 تومان براي نوار قلبي و مغزي وچند تا كار ديگست

تهران- بلوار آيت الله کاشاني- بلوار اباذر- بيمارستان پيامبران (تلفن4-02144079131

دوما" وقتي استخدام ارتش بشي اجازه خروج از كشورو نداري

سوما" افسران ارتش تعيين ميكنن تو پشت چه هواپيمايي اعم از مسافر بري يا جنگي بشيني

5.12.85 روزنامه كيهان وبازار كار رو تهيه كن درباره ازمون ستاري

hamed9537
26-02-2007, 05:42
بحث جالبیه!

عرضم به حضورتون که من شاهد خیلی از عاشق ها (دیوونه های پرواز) بودم که اومدن اما وسط کا وا خوردن. این کار از اولش گیر داره تا آخرش. باید خیلی دیگه سرسخت باشی که از همه پل هاش که هر کدوم یه دره ی گنده وسطشه رد بشی.

اولین گیر سر پل چک پزشکی هست که به هر چیز عادی که امکان نداره تو کل بیست و خورده ای سال زندگیت به اون پی برده باشی، اینا بهش گیر میدن.

یادمه اول دوره که بودیم یکی از دوستانم که از اهواز اومده بودن بخاطر کوررنگی رد شدن. ایشون 26 سالشون بود و تا اون لحظه که چک پزشکی شدن نمیدونستن که قدرت تفکیک رنگها رو ندارن و وقتی به این قضیه پی بردن اینقدرررررر ناراحت شده بودن که....

دومین بدبختی اونجا شروع میشه که شما باید بقول خودتون 30 میلیون تومن پیاد بشید. شاید این اولیش باشه و چک پزشکی دومیش. شما فکر کنید 30 میلیون تومن پول میدید برای یک گواهینامه که تا زمانی که جایی استخدام نشید هیچ ارزشی نداره. و هیچ تضمینی هم نیست که شما استخدام بشید. تازه برعکس یه جور تضمین منفی وجود داره که هیچ کس استخدام نمیشه!

در اینکه در استخدام خلبان احتیاج به یک پارتی فوق العاده بزرگ هست، شک نکنید.

شما وقتی شروع به تحصیل تو این زمینه می کنید کلا دیدتون تغییر میکنه. با دیدن حق خوری های که میشه تازه بیشتر وا می خورید. الان فقط یه شمه کلی از بیرون نسبت به این رشته و وضعیتش تو ایران دارید. ولی هرچی جلوتر میرید تازه بیشتر نا امید تر میشید (از نظر کیفیت آموزش و استخدام بعد از آموزش)

البته من به هیچ عنوان قصد سرد کردن کسی رو ندارم. از سرد کردن هم خوشم نمیاد چون خیلی ها بودن که به دلایل دیگه ای خودم رو سرد کردن. اما من گوش ندادم و رفتم جلو. الان هم اصلا پشیمون نیستم حتی اگه استخدامی در کار نباشه. چون از اول مبنا رو بر عدم استخدام گذاشتم.

اگر اشتباه نکنم یکی از کشور ها (نیوزلند) بود که شرایط خیلی خوبی برای خلبانی داشت و قیمت نسبتا ارزونی نسبت به جاهای دیگه داشت. اون هم مورد خوبی میتونه باشه برای کسی که تواناییش رو داره.

irufo
10-09-2007, 02:26
سپاس از کاربران محترم،

ممکنه در مورد نیوزلند که گفتید بیشتر توضیح بدید؟

و اینکه کدوم از آموزش گاه های ایران عضو ikao هستند؟

NASA
10-09-2007, 14:55
آموزشگاه هاي خلباني ايران در سطح جهاني رتبه اول كسب كرده.

آموزشگاه هاي خلباني ايران پيشرفته ترين امكانات رو در اختيار داره

بهترين خلبان هاي ماهر دنيا در ايران آموزش ديده اند

اكثر افراد كشورها(آمريكا و انگليس و ....)براي خلباني به ايران مي آيند و در ايران دوره مي بينند.

بامداد
10-09-2007, 18:55
می بخشید جناب ناسا این آمارها رو شما از کجا دارین که برای خلبانی از فرنگ میان ایران و اینکه کدوم آموزشگاهها خلبانی ایران در جهان مقام اول رو دارن یعنی با آکسفورد رقابت می کنن؟

NASA
10-09-2007, 19:55
آموزشگاه خلبانی آرتاكيش

این آموزشگاه خلبانی آکسفورد که می گید از بهترین آموزشگاه های خلبانی آمریکا بهتره؟

هزینه کل آموزش خلبانی در آکسفورد که 90 میلیونه به قیمتش می ارزه؟

KLM
10-09-2007, 19:59
پس آموزشگاه معراج چی؟

JSF
11-09-2007, 10:23
بدون شک میخواهم بگویم آموزشگاههای خلبانی ایران در میان کشورهای حاشیهء خلیج فارس از پایین ترین کیفیت و کهنه ترین هواپیماها برخوردار است.
پایپر 28 و سسنا 172 آرتا کیش
تکنام و سسنا 172 معراج
TB-200 , TB-21 بلند پرواز
درنا و سسنا 172 آموزشگاه هما
بونانزا و ترینداد و پایپر 28 هواپیمایی کشوری
و تنها در این میان آموزشگاه خلبانی توتیا ماهان با هواپیمای دیاموند 40 دی به روز ترین است.

NASA
11-09-2007, 20:03
كدوم از آموزشگاه هاي ايران كاكپيت شبيه سازي شده داره؟

JSF
11-09-2007, 23:47
یک زمانی آموزشگاه خلبانی شاهین نخستین شبیه ساز خلبانی TB-21 را در ایران طراحی کرد.
حالا از وضعیت این آموزشگاه خبری ندارم.

First Officer
28-09-2007, 04:41
به نام خدا
سلام
يك مطلب درباره خلباني پيدا كردم گفتم شايد به درد شما بخورد
آشنايي با رشته هوانوردي
رشته هوانوردي داراي 3 گرايش است: 1- مراقبت پرواز 2- ناوبري هوايي 3- خلباني
مراقبت پرواز
آنگاه كه روي صندلي يك هواپيماي در حال پرواز بر فراز يكي از شهرهاي بزرگ و پرجمعيت جهان نشستهايد، آسمان را خالي و آرام و بيسروصدا و به رنگ اقيانوس آبي رنگ مييابيد. اما اگر به صفحه رادار مراقبت پرواز فرودگاه آن شهر نگاه كنيد، آن را همانند بزرگراهي مملو از اتومبيل مشاهده ميكنيد كه با سرعتي بسيار در حال حركت هستند.
اتاق عمليات (كنترل راداري فرود هواپيما) در فرودگاه هر شهر، اداره آسمان پرترافيك آن شهر را به عهده دارد. در اين اتاق مسوولان مراقبت پرواز با چشماني دقيق و مراقب ، تغييرات لحظهاي و كامپيوتري صفحات سبزرنگ رادار را زير نظر دارند و با استفاده از رادار و راديو، هواپيماها را در آسمان هدايت ميكنند و به خلبانها دستور ميدهند كه به كدام سمت گردش كنند، اوج بگيريند، فرود آيند و سرعتشان را زياد يا كم كنند تا تداخلي پيش نيايد و از ايمني كامل برخوردار گردند.
سرتيپ دوم خلبان رمضاني، جانشين دانشكده پرواز دانشگاه هوايي شهيد ستاري در معرفي اين گرايش ميگويد:
«گرايش مراقبت پرواز يكي از سه گرايش رشته هوانوردي ميباشد كه به آموزش و پرورش متخصصان برج مراقبت پرواز ميپردازد. افرادي كه در برج مراقبت ، كنترل هواپيماهاي مسافربري و شكاري را بر عهده دارند تا هنگام پرواز، بلندشدن و نشستن، تداخلي بوجود نيايد و هواپيما فرود يا پروازي ايمن داشته باشد.»
سرهنگ مرادي مسوول گزينش دانشگاه هوايي شهيد ستاري نيز در اين باره ميگويد:
«يك متخصص مراقبت پرواز اطلاعات لازم را در زمينه نحوه وزش باد، نوع هوا و سمت باند پروازي از برج مراقبت پرواز گرفته و به خلبان منتقل ميسازد البته كار اصلي وي آشنايي با قوانين و مقررات ايكائو است كه جنبه بينالمللي دارد و بايد بر اساس اين قوانين هواپيماها را هدايت نمايد، در واقع كار يك مسوول مراقبت پرواز شبيه به افسر راهنمايي و رانندگي است با اين تفاوت كه بايد در برج مراقبت، مواظب هواپيماها باشد تا در هنگام ورود و خروج به داخل فرودگاه تداخل پيدا نكنند و در صورتي كه حجم ترافيك هوايي زياد شد، بايد بداند كه كدام هواپيما را بايد از ترافيك خارج كند. همچنين لازم است كه زمان ورود و خروج هر هواپيمايي را بداند تا در صورت تاخير به مسوولان ذيربط اطلاع دهد و بالاخره كاركنان مراقبت پرواز اولين كساني هستند كه از وقوع سانحه آگاه ميشوند بنابراين ضمن رعايت دستورالعمل مربوط ، بايد با سريعترين وسيله ممكن در جهت نجات جان سرنشينان هواپيماي سانحه ديده و از بين نرفتن آثار و شواهد و مدارك موثر در بروز سانحه اقدام نمايند.»
ناوبري هوايي
بدون شك ايمني اولين و مهمترين هدف هر پروازي است زيرا ايمني نه تنها باعث جلوگيري از ضايعات ناشي از خسارت يا آسيب ميگردد بلكه همچنين ميتواند در اقناع اذهان عمومي و بهبود سوددهي شركتهاي هواپيمايي تجاري و مسافربري موثر باشد. بنابراين شركتهاي حاضر در صنعت هواپيمايي دريافتهاند كه سرمايهگذاري بر روي ايمني در تمامي سطوح شركت، يك سياست اصولي و منطقي ميباشد.
يكي از گامهايي كه در اين زمينه برداشته شده است، وجود متخصصين ناوبري هوايي در هواپيماهاي مسافربري، ترابري و شكاري ميباشد كه به عنوان ركن اصلي يك پرواز ايمن محسوب ميشوند .
سرهنگ مرادي در معرفي اين تخصص ميگويد:
«متخصصين ناوبري هوايي به طراحي مسيرهاي پروازي، مانورهاي تكنيكي و به كارگيري سيستمهاي مختلف ياري دهنده به خلبان در هدايت هواپيماها و موقعيتيابي از طريق تكنيكها و فنون ويژه ناوبري هوايي ميپردازند.»
تيمسار رمضاني نيز در همين زمينه ميگويد:
«ناوبر هوايي را تقريبا ميتوان خلبان دوم ناميد، فردي كه قبل از پرواز مسووليت تهيه و طراحي نقشه مسير پرواز را بر عهده دارد و تعيين ميكند كه هواپيما بايد در چه ارتفاعي و با چه سرعتي و در چه هوايي پرواز نمايد و اگر هواپيما رادار داشته باشد، ناوبر در پشت رادار مينشيند و ابرهاي مختلف را شناسايي ميكند. براي مثال اگر در 100 مايلي هواپيما، ابرهاي بارانزا وجود داشته باشد، او مسير جديدي را به خلبان پيشنهاد ميكند تا با ابرهاي بارنزا برخورد نداشته باشد و در واقع مسير را دور ميزند تا با امنيت كامل هواپيما را به مقصد برساند البته تمام هواپيماها ناوبر ندارند اما اگر هواپيمايي ناوبر داشته باشد، قدرت مانور بيشتري دارد چون حتي در هواي نامناسب نيز ميتواند پرواز كند.
وي در ادامه ميگويد:
«عدهاي از ناوبرها نيز براي هواپيماهاي شكاري آموزش ميبينند(دانشگاه هوايي شهيد ستاري بيشتر در اين زمينه آموزش ميدهد) كه اين افراد در نهايت كار پيچيدهتر و مهمتري را انجام ميدهند چون علاوه بر فعاليتهاي يك ناوبر هواپيماي مسافربري يا ترابري بايد دورههاي مختلفي از جمله دوره نجات خدمه از مرگ را بگذرانند و سلاحها و مهمات را نيز كنترل كنند. همچنين بايد با رادار هواپيماهاي دشمن را شناسايي كرده و در صورت لزوم از اسلحه هواپيماها بر ضد دشمن استفاده كنند.
اين دورهها و تخصصهاي ويژه باعث شده است كه آموزش ناوبري هوايي بسيار گران و حتي گرانتر از خلباني باشد.»
توانمنديها و ويژگيهاي لازم براي موفقيت در رشته هوانوردي گرايشهاي ناوبري هوايي و مراقبت پرواز
چند سال پيش هنگامي كه يكي از مراقبين پرواز فرودگاه نيوآرك واقع در شهر نيويورك در حدود 10 فروند هواپيماي جت را همزمان به سوي فرودگاه هدايت ميكرد و خلبانها آخرين مراحل نزديكي خود را به سوي باند فرودگاه طي ميكردند ناگهان صداي راديو قطع گرديد و مراقب پرواز با وحشت مشاهده كرد كه هواپيماها از مسير درست خود خارج ميشوند و او هيچ كاري از دستش بر نميآيد . در همين حين ارتباط راديويي بار ديگر برقرار گرديد و او توانست هواپيماها را سالم بر زمين بنشاند ولي شدت دلهره در آن لحظه چنان زياد بود كه بيمار گرديد و به مرخصي استعلاجي رفت.
البته هيچ يك از فرودگاههاي ايران ،ترافيك خطي فرودگاه نيوآرك را ندارند چون اين فرودگاه روزانه 7000 پرواز را بر عهده دارد اما بدون شك يك مراقب پرواز در هر فرودگاهي، كاري حساس و مهم را بر عهده دارد و بايد از آرامش ، بردباري و سعهصدر خاصي برخوردار باشد تا بتواند در لحظات بحراني و اضطرابآور، كار خود را بدرستي انجام دهد.
تيمسار رمضاني درباره توانمنديهاي يك مراقب پرواز ميگويد:
«يكي از مهمترين عوامل آرامش يك خلبان، صحبت با مراقب پرواز در برج كنترل يك فرودگاه است. براي مثال اگر هوا خراب باشد و خلبان هم دچار اضطراب و هيجان شده باشد، اين مسوول مراقبت پرواز است كه ميتواند به خلبان آرامش دهد و باعث شود كه هواپيما ايمن بر زمين بنشيند . همچنين يك مراقب پرواز بايد به زبان انگليسي مسلط باشد چون بايد با خلبانها انگليسي صحبت كند و خلبانها نيز به او به زبان انگليسي پاسخ ميدهند.»
سرهنگ مرادي نيز قدرت سخنوري را براي دانشجوي اين گرايش ضروري ميداند و ميگويد:
«پاي ميكروفن صحبت كردن، يك توانايي است و مراقب پرواز بايد از اين توانايي برخوردار باشد يعني بايد بتواند در هر شرايطي اطلاعات لازم را در اختيار خلبانها قرار دهد. براي همين در دانشگاه هوايي شهيد ستاري داوطلبان اين رشته و رشته ناوبري هوايي، توسط روانپزشك معاينه ميشوند تا در صورت آمادگي روحي و رواني لازم در اين رشته پذيرفته شوند. همچنين دانشجويان اين رشته همچون ساير رشتههاي دانشگاه هوايي شهيد ستاري بايد شرايط جسمي لازم را براي ورود به اين دانشگاه داشته باشند. براي مثال ديد داوطلبان رشتههاي مراقبت پرواز و ناوبري هوايي بايد باشد و لازم است كه از سلامت كامل جسمي برخوردار باشند. همچنين در رشته ناوبري هوايي حداكثر سن داوطلب بايد 20 سال باشد و در رشته مراقبت پرواز حداكثر سن در صورتي كه خدمت سربازي انجام نداده باشد 22 سال و در صورت انجام خدمت سربازي 24 سال است.»
به گفته تيمسار رمضاني، دانشجوي ناوبري هوايي بايد در دروس رياضيات و زبان قوي بوده و از سرعت عمل، مهارت و قدرت تجزيه و تحليل خوبي برخوردار باشد تا بتواند در مواقع بحراني وظيفه خود را به خوبي انجام دهد.
گفتني است كه گرايش ناوبري هوايي از بين داوطلبان گروه آزمايشي رياضي و فيزيك و گرايش مراقبت پرواز از بين گروه رياضي و فيزيك و علوم تجربي دانشجو مي پذيرد.
فرصتهاي شغلي موجود براي فارغالتحصيلان هوانوردي (ناوبري هوايي و مراقبت پرواز) در مقطع كارشناسي
گرايش ناوبري هوايي تنها در دانشگاه علوم و فنون هوايي شهيد ستاري و گرايش مراقبت پرواز در دانشگاه علوم و فنون هوايي شهيد ستاري و دانشكده صنعت هواپيمايي كشوري ارائه ميشود.
در اين ميان تمامي دانشجويان دانشگاه هوايي شهيد ستاري از بدو و ورود به دانشگاه بورسيه ميشوند و با درجه ستوان دومي فارغالتحصيل ميگردند و در طول خدمت در نيروي هوايي، مسكني مناسب و مطابق ضوابط نيروي هوايي دريافت ميكنند و تعدادي از دانشجويان دانشكده صنعت هواپيمايي كشوري نيز از ترم دوم تحصيلي، در صورت احراز شرايط با توجه به نياز شركتهاي هواپيمايي بورسيه خواهند شد و در صورت سپردن تعهد خدمت از انجام خدمت وظيفه معاف ميگردند.
خلباني
رشته خلباني داراي دو شاخه نظامي و كشوري يا غيرنظامي است كه اين دو شاخه از يكديگر مجزا بوده و هر يك تحت نظارت سازمان يا وزارتخانهاي ميباشد كه در اين ميان خلباني نظامي زير نظر ارتش جمهوري اسلامي ايران و خلباني غيرنظامي زير نظر وزارت راه (سازمان هواپيمايي كشوري) آموزش داده ميشود. ما نيز در اينجا هر يك از اين شاخهها را به طور مجزا معرفي ميكنيم.
شاخه خلباني نظامي
تنها شاخه خلباني كه از طريق آزمون سراسري دانشگاهها و مراكز آموزش عالي دانشجو ميپذيرد ، شاخه خلباني نظامي است كه دانشجويان آن در دانشگاه هوايي شهيد ستاري آموزش ميبينند.
مسوول گزينش دانشجويان دانشگاه هوايي شهيد ستاري در معرفي اين رشته ميگويد: هدف از پذيرش دانشجوي هوانوردي (خلباني) در دانشگاه هوايي شهيد ستاري، تربيت خلبانهاي مورد نياز نيروي هوايي جمهوري اسلامي ميباشد. خلبانهايي كه در نهايت جذب نيروي هوايي شده و 30 سال در ارتش جمهوري اسلامي ايران خدمت خواهند كرد.
براي مثال يك زماني به دليل جنگ، نيروي هوايي نياز به خلبان جنگي دارد و زماني خلبان آموزشي يا مسافربري مورد نياز اين نيرو است. (هواپيمايي ساها كه وابسته به نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران است، تعدادي از پروازهاي داخلي و بعضي از پروازهاي مسافربري خارجي را انجام ميدهد)در اين ميان دانشگاه هوايي شهيد ستاري با توجه به نياز نيروي هوايي تعيين ميكند كه دانشجويان خلباني در كدام رشته تخصصي آموزش ببينند. يعني دانشجوي اين رشته نقشي در تعيين رشته تخصصي خود ندارد و نميتواند بگويد كه ميخواهم خلبان جنگي يا آموزشي و يا مسافربري بشوم بلكه اين كار به عهده مسوولين دانشگاه ميباشد.
جانشين معاونت آموزشي دانشكده پرواز در همين زمينه ميگويد: آنچه مهم است اين است كه رشته هوانوردي (خلباني) دانشگاه هوايي شهيد ستاري وابسته به نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي است و دانشجويان اين دانشگاه اعم از هوانوردي (خلباني ، ناوبري هوايي) و خلاصه هر 13 رشتهاي كه در اين دانشگاه وجود دارد، از بدو ورود به دانشگاه يك دانشجوي نظامي خواهند بود و در نهايت به عنوان يك افسر مهندس يا كارشناس فارغالتحصيل ميشوند. اما متاسفانه حتي بعضي از دانشجويان اين دانشگاه با اين كه در بدو ورود به دانشگاه كلاس توجيهي براي آنها گذاشته ميشود، در ترمهاي اول فكر ميكنند اينجا تنها يك خلبان تربيت ميكند و حتي به ما ميگويند ما راكي به فرودگاه مهرآباد ميبريد و اين به خاطر آن است كه در تصور عامه مهرآباد مساوي است با نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در حالي كه در فرودگاه مهرآباد عمدتا شركتهاي هواپيمايي مسافربري تجارتي و غيرنظامي بسيار حضور دارند كه زير نظر نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران نيستند، مانند شركت هواپيمايي آسمان يا ايران اير كه بيشتر پروازهاي مسافرتي يا باري را نيز همين شركتهاي هواپيمايي بر عهده دارند.
شرايط گزينش دانشجويان هوانوردي (خلباني)
رشته خلباني دانشگاه هوايي شهيد ستاري كه از دو گروه آزمايشي رياضي و فني و علوم تجربي دانشجو ميپذيرد، داراي شرايط و ويژگيهاي خاصي است كه به گفته مسوولان اين دانشگاه شرايط فوق بسيار مهم بوده و علاقهمندان به رشته خلباني بايد پس از مطالعه دقيق شرايط و ويژگيهاي مورد نظر، رشته خلباني را انتخاب كنند.
مسوول گزينش در مورد اين ويژگيها ميگويد: يك خلبان به عنوان فرمانده هواپيمايي كه ميليونها دلار ارزش دارد، حرف اول را در هواپيما ميزند . به همين دليل بايد آمادگي كامل را براي احراز اين مسووليت داشته باشد كه در دانشگاه هوايي شهيد ستاري اين آمادگي در سه مرحله سنجيده ميشود.
در مرحله اول داوطلب اين رشته بايد در آزمون سراسري دانشگاهها و مراكز آموزش عالي شركت كرده و با موفقيت در اين آزمون، آمادگي علمي خود را ثابت كند و همچنين لازم است كه رشته هوانوردي (خلباني) را جزو يكي از 9 انتخاب اول فرم انتخاب رشته خود درج كرده باشد.
در مرحله بعد بايد از لحاظ جسمي در معاينات ما پذيرفته شود كه در اين مرحله بايد از لحاظ جسمي در معاينات ما پذيرفته شود كه در اين مرحله يك داوطلب علاوه بر خصوصيات ظاهري كه عبارتند از : حداكثر سن 20 سال تمام (حتي اگر خدمت سربازي را انجام داده باشد نبايد بيشتر از 20 سال داشته باشد) و حداقل قد 165 سانتيمتر و داشتن وزني متعارف، از سلامت جسماني كامل نيز برخوردار باشد.
مثلا بايد ديد چشم او بوده و كوررنگي نداشته باشد، به همين دليل چشم داوطلب در سه مرحله معاينه شده و نهايتا نوار مغزي او برداشته و دندانهايش معاينه ميشود. چون براي مثال اگر داوطلبي چند عدد از دندانهاي جلو را نداشته باشد در فشار جو بالا دچار حالت تهوع ميشود و يا اگر بيش از 3 يا 4 دندانش ترميم شده باشد در حين پرواز مشكل خواهد داشت.
خلاصه اين كه هر داوطلب از فرق سر تا نوك پا به دقت معاينه ميگردد و به همين دليل به طور نسبي از هر 100 نفري كه براي رشته خلباني به اين دانشگاه مراجعه ميكنند، فقط 2 نفر آمادگي جسمي و روحي كامل را داشته و به مرحله بعدي كه مصاحبه عقيدتي و حفاظتي است، راه مييابند.
در اينجا لازم است بگويم كه در دانشگاه هوايي شهيد ستاري فقط داوطلب مرد پذيرفته ميشود و در نتيجه داوطلبان زن نميتوانند رشته هوانوردي (خلباني) را انتخاب بكنند.
فرمانده دانشكده پرواز دانشگاه هوايي شهيد ستاري نيز در مورد خصوصيات روحي دانشجويان رشته خلباني ميگويد: يك دانشجوي خلباني بايد جسور، نترس و شجاع باشد و همچنين لازم است كه عاشق اين رشته بوده و فردي منضبط و منظم باشد چون همانطور كه گفته شد دانشگاه هوايي شهيد ستاري وابسته به نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران است و نظم و انضباط خصلتي بسيار مهم براي يك ارتشي است.
يكي از دانشجويان خلباني اين دانشگاه نيز با اشاره به اهميت احساس مسووليت ميگويد: داوطلبي كه ميخواهد وارد اين رشته شود نبايد فقط عاشق پرواز باشد و پيش خود بگويد كه ميروم خلبان ميشوم و به آرزوي خود كه پرواز كردن است ميرسم بلكه بايد صبر، حوصله و جديت نيز داشته باشد. چون وقتي وارد اينجا شد تازه ميفهمد كه مسووليت مهمي بر دوش دارد. يعني مسوول جان خود و افراد ديگري كه در هواپيما حضور دارند و همچنين مسوول هواپيمايي است كه ميليونها دلار ارزش دارد.
يكي ديگر از دانشجويان خلباني اين دانشگاه در مورد خصوصيات دانشجوي رشته خلباني ميگويد: علاقهمندان به اين رشته بايد بدانند كه انضباط در اينجا حرف اول را ميزند. يعني بايد از قوانين اينجا بدون چون و چرا تبعيت كرد و البته اين انضباط براي چنين محيطي بخصوص در بخش مدرسه پرواز (بخش عملي آموزشي خلباني) بسيار ضروري است.
ويژگيهاي دانشگاه هوايي شهيد ستاري
با اين كه قرار نيست به معرفي دانشگاهها بپردازيم اما دانشگاه علوم و فنون هوايي شهيد ستاري داراي ويژگيهايي است كه لازم است داوطلبان آزمون سراسري هنگام انتخاب رشته از اين ويژگيها اطلاع داشته باشند. به عنوان مثال همانطور كه پيش از اين گفتيم دانشگاه هوايي شهيد ستاري يك دانشگاه نظامي است و دانشجويان آن با درجه ستوان دومي فارغالتحصيل ميشوند و چون به استخدام ارتش جمهوري اسلامي در ميآيند به همين دليل از نظر آينده شغلي مشكلي نخواهند داشت.
مسوول گزينش دانشگاه در معرفي ويژگيهاي ديگري اين دانشگاه ميگويد: انتقال دانشجويان پذيرفته شده در دانشگاه هوايي به ساير موسسات آموزش عالي كشور تحت هيچ شرايطي حتي قبول شدن در رشتههاي نيمهمتمركز امكانپذير نيست. همچنين دانشجويان اين دانشگاه در طول دوره آموزش به جز تعطيلات تابستاني ، تعطيلات بين دو ترم و تعطيلات عمومي، شبانهروزي هستند و كليه هزينههاي آنها اعم از خوراك،پوشاك، كمكآموزشي و زيست آنان بر عهده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران است و در طول مدت تحصيل نيز ماهيانه مبلغي به عنوان كمك هزينه تحصيلي به آنها پرداخت ميشود كه در اين ميان دانشجويان رشته خلباني پس از انجام اولين پرواز در سال اول علاوه بر مزاياي فوق ماهيانه مبلغي به عنوان حق پرواز دريافت ميكنند.
و بالاخره به فارغالتحصيلان اين دانشگاه در طول خدمت در نيروي هوايي مسكني مناسب و مطابق ضوابط نيروي هوايي واگذار ميشود و همچنين فارغالتحصيلان در طول خدمت ميتوانند با توجه به شرايط و نياز نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران از بورسهاي تحصيلي در مقاطع بالاتر از كارشناسي استفاده كنند.
خلباني مسافربري (شاخه غيرنظامي)
يكي از شاخههاي خلباني كه بسيار مورد توجه جوانان قرار دارد، خلباني مسافربري است كه در مركز آموزش فنون هوايي تدريس ميشود. اين مركز دولتي كه وابسته به سازمان هواپيمايي كشوري است، تنها واحدي ميباشد كه آموزش خلباني غيرنظامي ايران را بر عهده دارد. (اخيرا مجوزهايي جهت تاسيس مدارس خصوصي خلباني صادر شده است كه اين مدارس فعلا فعاليتي ندارند)
آقاي سعيد مهديپور جانشين رئيس آموزش مركز فنون هوايي در معرفي فعاليتهاي اين مركز ميگويد: مركز آموزش فنون هوايي كه در تهران، مشهد، شيراز، تبريز و اهواز شعباتي دارد، علاوه بر آموزش خلباني هواپيماهاي موتوردار كه مهمترين بخش آموزش آن است، آموزشگاههاي ديگري مانند آموزشگاه هواپيماهاي گلايدر، پاراگلايدر، هواپيماهاي مدل، هواپيماهاي فوق سبك، چتربازي ، بالن و كايت را نيز داراست كه مشغول به فعاليت و آموزش علاقهمندان ميباشند. البته قسمتي از آموزشهاي فوق مانند كايت، چتربازي و پاراگلايدر در تعداد محدودي از آموزشگاههاي خصوصي و همچنين فدراسيون چتربازي تربيت بدني، زير نظر مركز آموزش و فنون هوايي به علاقهمندان ارائه ميشود.
خلبان مهديپور همچنين در مورد نحوه گزينش و آموزش دانشجويان خلباني مسافربري ميگويد: مركز آموزش فنون هوايي هر سال دو بار آزمون ورودي، يكي در سه ماهه اول و ديگري در سه ماهه آخر سال برگزار ميكند و خبر برگزاري اين آزمون كه شامل زبان انگليسي و هوش ميشود از طريق روزنامههاي كثيرالانتشار به اطلاع علاقهمندان ميرسد.
وي در ادامه ميگويد: داوطلبان شركت در اين آزمون ميبايستي حداقل مدرك ديپلم را داشته باشند و همچنين از جهت جسمي نتيجه آزمايشات آنها بايد مثبت باشد. يعني در آزمايشات پزشكي بايد ثابت شود كه آنها از نظر چشم، گوش، وضعيت قلب، قفسه سينه ،سيستم گردش خون، بيوشيمي خون و مغز و اعصاب از سلامت كامل برخوردار هستند. سپس در صورت قبولي در آزمون علمي و پزشكي اوليه چنانچه زبان انگليسي را خوب بدانند نيازي به گذراندن دوره كلاس زبان ندارند اما در صورتي كه آمادگي لازم را نداشته باشند بايد يك دوره آموزش زبان انگليسي را طي كنند. پس از آن دوره مقدماتي كلاسهاي زميني برگزار خواهد شد كه اين دوره شامل دروس هواشناسي ، آيروديناميك، آلات دقيق پرواز، ناوبري هوايي ، مقررات ، وزن و تعادل ،قابليتهاي هواپيما ، موتور و سيستم ، نحوه كار با كامپيوتر پروازي و محاسبات، نقشهخواني و فيزيولوژي پرواز ميشود. سپس دانشجويان به ميزان 45 ساعت پرواز آموزشي همراه با استاد و همچنين به صورت مستقل (Solo) خواهند داشت كه اين پروازها با هواپيماهاي آموزشي از نوع «سسنا» (Cessna) و بونانزا (Bonanza) انجام ميشود، چنانچه دانشجويان در دروس تئوري نمرات لازم را كسب كرده و در آزمايش كتبي، شفاهي و عملي پرواز نيز موفق بشوند در اين مرحله گواهينامه خلباني شخصي (P.P.L) به آنها داده ميشود و از اين به بعد به عنوان يك خلبان داراي گواهينامه ميتوانند پرواز نمايند ولي قوانين به اين دسته از خلبانان اجازه فعاليت حرفهاي نميدهد يعني نميتوانند شغل خلباني را پيشه كنند و صرفا ميتوانند به عنوان تفريح و يا با هواپيماهاي شخصي خود پرواز داشته باشند و مجاز به پرواز با هواپيماهاي سنگين و مسافربري و يا باري و غيره نيستند. و اگر شخصي بخواهد يك خلبان حرفهاي بشود لازم است دوره عالي خلباني را طي كند كه اين دوره شامل خلباني بازرگاني (C.P.L)، خلباني با هواپيماهاي چند موتوره، پرواز با دستگاه (instrumenrating) و يك دوره كوتاه مدت آموزش سيستمهاي هواپيمايي كه قرار است با آن پرواز كند، طي كرده تا بتواند جذب شركتهاي هواپيمايي شده و به عنوان يك خلبان حرفهاي مشغول به خدمت بشود.
در توضيح دورههاي فوق بايد گفت كه در دوره خلباني بازرگاني حدود 1000 ساعت كلاسهاي زميني در تكميل درسهايي كه در بخش مقدماتي گذرانده ميشود و همچنين در مورد طرح پرواز و مسايل مختلف آن و نحوه استفاده از دستگاههاي كمك ناوبري برگزار ميشود و سپس به ميزان حداقل 200 ساعت پرواز همراه با استاد و همچنين مستقل انجام ميگيرد كه البته سيلابسهاي مربوط به پرواز و نوع مانورها كه در اين دوران آموزش داده ميشود بسيار مفصل ميباشد. دوره هواپيماي دو موتوره با استاد و كلاسهاي زميني مربوط به آن ميباشد و همچنين دوره پرواز با دستگاه شامل حداقل 30 ساعت پرواز با استاد و گذراندن كلاسهاي زميني مربوط به آن است.
گفتني است كه گواهينامه هر يك از چهار دوره فوق پس از برگزاري آزمون كتبي و عملي (تست پرواز) ارائه ميگردد.
نكته بسيار مهم آن است كه هزينه رشته خلباني در مركز آموزش فنون هوايي از داوطلبان اين رشته دريافت ميشود. براي مثال در حال حاضر شهريه آموزش خلباني مسافربري حرفهاي حدود هفت ميليون و نيم است كه هزينه فوق را دانشجويان اين رشته بايد بپردازند. البته گاهي اوقات شركتهاي هواپيمايي مثل آسمان يا ايراناير با برگزاري يك آزمون خصوصي كه از طريق رسانههاي گروهي به اطلاع مردم ميرسد، اقدام به گزينش دانشجويان خلباني ميكند كه اين دانشجويان با هزينه شركتهاي هواپيمايي فوق در همين مركز آموزش فنون هوايي آموزش ديده و سپس جذب شركت هواپيمايي مورد نظر ميشوند.
اما در حال حاضر اين شركتها بندرت چنين آزمونهايي را برگزار ميكنند و در صورت نياز به خلبان حرفهاي از فارغالتحصيلان مركز آموزش فنون هوايي كه به صورت آزاد آموزش ديدهاند، استخدام ميكنند.
و بالاخره لازم است گفته شود كه گواهينامههاي مركز آموزش فنون هوايي اعتبار بينالمللي دارد و فارغالتحصيلان اين مركز ميتوانند از گواهينامه خويش در خارج از كشور نيز استفاده بكنند.
پذيرش دانشجوي زن در مركز آموزش فنون هوايي
امروزه رشته خلباني نه تنها در ميان پسران بلكه در بين دختران نيز علاقهمندان بسياري پيدا كرده است و دوستان زيادي از ما در نامهها و يا تلفنهاي خويش در مورد وضعيت رشته خلباني براي دختران سوال ميكنند. ما به اين دسته از علاقهمندان مژده ميدهيم كه در مركز آموزش فنون هوايي دانشجويان دختر نيز پذيرفته ميشوند.
آقاي مهديپور در اين باره ميگويد: در شهرهاي تهران، مشهد، شيراز، تبريز و اهواز شعبههايي براي آموزش خلباني موتوردار به خانمها وجود دارد و در حال حاضر نيز در اين مركز تعداد اندكي دانشجوي خانم در حال آموزش دوره خلباني هستند. اما خانمهاي علاقهمند به اين رشته بايد توجه داشته باشند كه در حال حاضر در ايران امكان اشتغال خانمها به عنوان يك خلبان حرفهاي در شركتهاي هواپيمايي وجود ندارد.
ويژگيها و مشكلات رشته و حرفه خلباني
داشتن يك برنامهريزي دقيق در عين حال شناور لازمه حرفه خلباني است چرا كه زمان مشخصي از شبانهروز را نميتوان به حرفه خلباني اختصاص داد.
خلبان مهديپور در همين زمينه ميگويد: برنامهريزيهايي كه براي پرواز ميشود در ساعات مختلف شبانهروز و حتي روزهاي تعطيل ميباشد و اين برنامه به صورت هفتگي و يا ماهانه تغيير ميكند . به همين دليل يك خلبان نميتواند بر اساس زندگي شخصي خود براي شغلش برنامهريزي كند بلكه بايد هنگام برنامهريزي براي زندگي خود به خصوصيات شغل خويش توجه ويژهاي داشته باشد.
همچنين يك خلبان براي حفظ امنيت شغلي خود بايد به سلامت جسمي و روانياش بسيار توجه بكند، چون در صورت بروز يك ناراحتي جسمي يا روحي در آزمايشات پزشكي ساليانه و يا ششماهه مردود ميشود و به وي اجازه پرواز نخواهند داد.
وي در توضيح سخنان خويش ميگويد: به دليل اطمينان از امنيت پرواز يك هواپيما ، تمامي خلبانان تا سن 40 سالگي هر سال يك بار تحت آزمايشات كامل پزشكي قرار ميگيرند و پس از 40 سالگي نيز اين آزمايشات هر ششماه يكبار تكرار ميشود.
علي نكويي دانشجوي رشته خلباني نظامي نيز با اشاره به اهميت دقت و سرعت عمل در اين رشته ميگويد: بار اولي كه ميخواستم پرواز كنم تصور نميكردم كه در اين كار موفق شوم چون يك خلبان كارهاي زيادي را در يك زمان بايد انجام دهد. براي مثال بايد با گوشش راديو بشنود ، با چشمش تمام «كيجها» را كنترل كند. با دستها فرمان و با پاها پدالها را داشته باشد و در كل بايد حواسش هم به داخل و هم به خارج از هواپيما باشد و در عين حال فكر كند كه در لحظات بعد چه كاري را بايد انجام بدهد. بدون شك تمام اينها نيازمند دقت نظر و سرعت عمل است تا بتوان در اين حرفه موفق شد.
در انتها بايد به موقعيت شغلي خلباني مسافربري اشاره كرد كه به گفته آقاي مهديپور در حال حاضر موقعيت شغلي فارغالتحصيلان اين رشته در شركتهاي هواپيمايي داخل كشور كم است ولي در آينده احتمال ميرود با خريد هواپيماهاي جديد و تاسيس شركتهاي هواپيمايي ديگر فرصت شغلي براي اين فارغالتحصيلان رشته زياد بشود.

NASA
27-04-2008, 13:17
متاسفانه به علت ضعف در اطلاع رساني در زمينه ي خلباني هواپيماهاي مسافربري خيلي از افراد از چگونگي ورود به اين دوره اطلاع ندارند و درصد زيادي از افراد فکر مي کنند براي ورود به اين رشته اول بايد وارد ارتش شده سپس از طريق ارتش به خلباني هواپيماهاي مسافربري بروند در صورتي که نمي دانند همه ي افرادي که وارد ارتش مي شوند نيز خلبان نمي شوند و فقط يک سري افراد خاص بر اساس رتبه ايي که به دست مي آورند مي توانند خلبان هواپيماهاي جنگي شوند. به همین دلیل تصمیم گرفتم که یک مقاله ی تقریبا کامل در این زمینه بنویسم.براي خلبان شدن شما بايد از طريق آموزشگاه هايي که زير نظر سازمان هواپيمايي کشوري فعاليت مي کنند اقدام به ثبت نام کنيد.مركز آموزش فنون هوايي علاوه بر تهران شعبه هايي نيزدر شيراز ـ تبريز ـ مشهد ـ اهواز دارد كه علاوه برآموزش رسمي خلباني هواپيماهاي موتوردار ، به آموزش هاي ديگر نظير هواپيماهاي گلايدر ـ پاراگلايدر ـ هواپيماهاي سبك و مدل ، چتر بازي و بالن مي پردازد .. براي مثال هر سال هما براي تامين نيروي خود تعدادي از افراد را آموزش مي دهد و از بين آن افراد تعدادي را انتخاب مي کند.

خلبان کیست؟
بالاترين فرد در سيستم هدايت وكنترل و نظارت هواپيما خلبان است كه در واقع فرمانده هواپيما يي كه ميليونها دلار ارزش دارد مي باشد.

شرایط خلبانی چیست؟
یک خلبان به دلیل در اختیار داشتن یک هواپیما که میلیون ها دلار ارزش داردمي بايست شرايط پذيرش اين مسئوليت خطير را داشته باشد كه اين آمادگي در 3 مرحله سنجيده مي شود مرحله اول داشتن حداقل مدرك ديپلم و موفقيت در آزمون علمي در مرحله بعد مي بايست از لحاظ جسمي در معاينات پذيرفته شود كه در اين زمينه فرد داوطلب مي بايست حداكثر 20سال سن داشته باشد ضمن اينکه بايد داراي کارت پايان خدمت و يا معافيت دائم غير پزشکي باشيد. معمولا حداکثر سن شما بايد 26 سال باشد تا بتوانيد در آزمون استخدام و مصاحبه شرکت کنيد.

معاینات پزشکی:
تست پزشکي در بخش هواپيماهاي غير نظامي (Civil) شامل 2 گواهينامه کلاس 1 و کلاس 2 مي باشد.
گواهينامه کلاس 2 براي :
1- دانشجويان PPL و خلبانان داراي گواهينامه PPL
2- مهندس پرواز و ناوبر
گواهينامه کلاس 1 براي دانشجويان CPL و IR و خلبانان داراي گواهينامه CPL و IR .
درگواهينامه تست پزشکي کلاس 2 شرايط کمي ساده تر مي باشد.
ولي بطور کلي آزمايشات کامل خون و ادرار ، نوار قلب ، نوار مغز ، اکو کارديو گرافي قلب ، هولتر مانيتورينگ ( در صورت لزوم) ، تست چشم ( شامل ديد دور و ديد ميانه و ديد نزديک ، عمق ديد ، تست رنگ ، و تست چشم با دستگاه ) ، نوار گوش يا اديومتري ( شنيدن فرکانسهاي 125 و 250 و 500 و 1000و 2000 و 3000 و 4000 و 8000 هرتز براي هردوگوش در مدت زمان خاص) ، عکس ازريه ها وسينوسها و نوار ريه ، عکس از فک و دندانها و معاينه دندان ، تست HIV و معاينه کامل بدن و انجام فشارخون .
تست هوش همان تست هوشي است که براي يک فرد بالغ و داراي مدرک ديپلم در آزمونهاي ورودي ارگانها برگزار مي شود و منابع آن
کتابهاي تست هوش موجود در کتاب فروشي هاست.
تست روانپزشکي نيز بسيار ساده است تا سلامت رواني شما را تاييد کنند.
حداقل قد مورد نیاز برای خلبانی نیز 165 سانتی متر می باشد.
بعد از گذراندن تمامی معاینات پزشکی در صورت قبولی کارت AMC به شما داده می شود که نشان دهنده ی سلامت کامل شماست و شما مجاز به شرکت در کلاس های خلبانی هستید.

مدارک مورد نیاز:
براي خلبان شدن شما نياز به سه مدرک داريد:
1- مدرک PPL : اين مدرک براي هواپيماهاي سبک نظير Cessna است. هزينه ي اين مدرک تقريبا 6.5 ميليون تومان است. کلمه PPL مخفف Private Pilot's Licence به معني مدرک خلباني شخصي است.
2-مدرک CPL : اين مدرک براي هواپيماهاي سنگين و باربري نظير هواپيماهاي Boeing 747 , ATR , AirBus A310 و... است. هزينه ي اين مدرک تقريبا 24.5 ميليون تومان است. کلمه ي CPL مخفف Commerical Pilot's Licence به معني مدرک خلباني تجاري است.
3-مدرک IR: اين مدرک براي کار در شرکت هاي هواپيمايي لازم است. اين کلمه مخفف Instrument Rating به معني نحوه ي عملکرد ابزار است. هزينه ي اين دوره را نمي دونم.

دوره های درسی خلبانی:
در صورت قبولي در آزمون علمي و پزشكي اوليه چنانچه زبان انگليسي را خوب بدانند نيازي به گذراندن دوره كلاس زبان ندارد اما در صورتي كه آمادگي لازم را نداشته باشند بايد دوره آموزش زبان انگليسي را طي كنند . پس از آن دوره مقدماتي كلاسهاي زميني برگزار خواهد شد كه اين دوره شامل دروس: هواشناسي ، آيروديناميك ، آلات دقيق پرواز ، ناوبري هوايي ، مقررات وزن وتعادل ، قابليتهاي هواپيما ، موتور سيستم ، نحوه كار با كامپيوتر پرواز و محاسبات ، نقشه خواني و فيزيولوژي پرواز مي شود. سپس دانشجويان به ميزان 45 ساعت پرواز آموزش همرا ه با استاد و همچنين به صورت مستقل (solo ) خواهند داشت كه اين پرواز ها با هواپيما هاي آموزشي از نوع (Cessna ) بونانزا ( Bonanza) انجام مي شود . چنانچه دانشجويان در دروس تئوري نمرات لازم را كسب كرده و در آزمايش كتبي ، شفاهي و عملي پرواز نيز موفق شوند در اين مرحله گواهينامه خلباني شخصي (PPL) به آنها داده مي شود و از اين به بعد به عنوان يك خلبان داراي گواهينامه مي تواند پرواز نمايد . ولي قوانين به اين دسته از خلبانان اجازه فعاليت حرفه اي نمي دهند يعني نمي توانند شغل خلباني را پيشه كنند و صرفا مي توانند به عنوان تفريح و يا با هواپيماي شخصي خود پرواز داشته باشند و مجاز به پرواز با هواپيماهاي سنگين و مسافربري و يا باري و غيره نيستند ، و اگر شخص قصد داشته باشد يك خلبان حرفه اي بشود لازم است دوره عالي خلباني را طي كند كه اين دوره شامل خلباني بازرگاني (CPL) ، خلباني با هواپيماي چند موتوره ، پرواز بادستگاه (Instumenrating) و يك دوره كوتاه مدت آموزش سيستم هاي هواپيمايي كه قرار است با آن پرواز كند ، طي كرده تا بتواند جذب شركتهاي هواپيمايي شده و بعنوان يك خلبان حرفه اي مشغول به خدمت شود.
علاقمندان به خلبانيCPL مي بايست حدود يكهزار ساعت كلاس زميني پيرامون دروس مقدماتي پرواز و چگونگي استفاده از دستگاههايكمك ناوبري و 200 ساعت پرواز با نظارت اساتيد را طي كند دوره هواپيماي دوموتوره با استاد و كلاسهاي زميني همراه است و جهت آموزش دوره پرواز با دستگاه حداقل 30 ساعت پرواز با استاد و گذراندن كلاسهاي زميني مربوط مي شود.
دريافت گواهينامه هر يك از دوره هاي فوق منوط به گذراندن آزمون كتبي و عملي مي باشد داوطلبان مي بايست شخصا هزينه آموزش اين دوره ها را پرداخت نمايند . هزينه ادامه تحصيل در رشته هاي مذكور بسيار گران است البته بعضي از شركتهاي هواپيمايي با ارائه بورس به تعدادي از داوطلبان اين هزينه را تقبل مي كنند تا داوطلب پس از فارغ التحصيل در خدمت آنان قرار گيرد . اما در حال حاضر اين شركتها بندرت چنين بورسها و آزمونهايي را برگزار مي كنند و در صورت نياز به خلبان حرفه اي از فارغ التحصيلان مركز فنون هوايي كه بصورت آزاد آموزش ديده اند استخدام مي كنند گواهينامه صادره از طرف مركز آموزش فنون هوايي ارزش بين المللي دارد و در خارج از كشور قابل ارائه مي باشد .

ادامه تحصيل دختران در رشته خلباني اگر چه با مشكلات فراواني روبرو است اما امكان پذير مي باشد ، هم اكنون در شهرهاي شيراز ـ تهران ـ تبريز ـ اهواز ـ مشهد مراكز و شعبه هايي براي آموزش خلباني به دختران وجود دارد ، لازم بذكر است كه هنوز اقداماتي در خصوص اشتغال به كار ايشان انجام نپذيرفته است .

يك خلبان به لحاظ تنظيم ساعات پرواز در اوقات متفاوت نمي تواند برنامه ريزي دقيقي براي زندگي شخصي خود داشته باشد و بيشتر بايد از يك برنامه شناور استفاده نمايد بدين گونه كه در هر هفته يا هر ماه برنامه پرواز تغيير مي كند و چنانچه با اين تغييرات آشنا نباشد ، در زندگي شخصي دچار مشكل خواهد شد .
فرد خلبان مي بايست از سلامت جسمي و روحي برخوردار باشد به همين لحاظ تا سن تقريبا 40 سالگي هر سال يكبار و بعد از سن 40سالگي هر شش ماه يكبار مورد آزمايشات خاص قرار مي گيرد .
در كل فرد داوطلب اين رشته مي بايست به موقعيت حساس و پر مخاطره اين رشته توجه و با اطلاعات كافي و كاملي متقاضي اين رشته شود .
این را باور کنید که اگر به این رشته علاقه نداشته باشید و فقط به خاطر حقوق و مزایا وارد این رشته شوید دچار مشکل خواهید.

منبع: [Only registered and activated users can see links] ... 832#169832 ([Only registered and activated users can see links])

echo
28-04-2008, 21:28
جناب nasa با تشکر از مطلب فوق.اگر امکانش هست درباره ی گواهینامه ی
(ATPL (air transporter pilotlicence توضیحاتی بفرمایید و بعد از چه گواهینامه ای قرار دارد؟ وچند سال گرفتنش طول میکشد؟ومخصوص پرواز با چه هواپیماهایی است؟
در ضمن دوست داشتم بدونم خلبانهایی که پرواز آزمایشی(به طور مثال برای محصولات ارباس و بویینگ و ...)انجام میدهند چه گواهینامه ای دارند؟

NASA
28-04-2008, 23:03
گواهينامه خلباني سرويس حمل و نقل

_سن داوطلب 21 سال

_حداقل تحصيلات ديپلم و آشنايي در حد كامل به زبان انگليسي براي درك مفاهيم و بيان مطالب در موارد عادي و اضطراري و برآوردن نيازهاي عملياتي در حدود مسئوليتهاي محوله

_آشنايي كامل و كافي در حدود وظائف خلبان سرويس حمل و نقل

1) AIR LAW
2) Air craft knowledge
3) flight performance
4)human performance
5) meterlogy
6)navigation
7)operational
8)principles
9)radiotelephony

تجربيات پروازي
الف: متقاضي بايستي 1500 ساعت پرواز به شرح زير داشته باشد
ب: 25 ساعت از پرواز فوق به صورت سرخلبان و (PILOT IN COMMAND) يا صد ساعت آن به صورت خلبان كه تحت (PILOT IN COMMAND) بقيه به صورت (CO-PILOT) نظر خلباني با تجربه وظائف خلباني را آموزش و تجربه كند.
ج: 200 ساعت به صورت پرواز دور (CROSS-COUNTRY) كه صد ساعت آن بايستي به صورت سر خلبان(PILOT IN COMMAND) يا به صورت كمك خلبان تحت نظر خلبان با تجريه وظائف خلباني را آموزش و تجربه كرده باشد.
د: 75 ساعت پرواز آلات دقيق INSTRUMENT كه حداكثر 30 ساعت مي تواند به صورت آموزش زميني INSTRUMENT GROUND TIME باشد.
صد ساعت پرواز شب در سمت سر خلبان يا كم خلبان.
_ علاوه بر آموزشهاي مورد نياز خلباني شخصي و بازرگاني بايستي آموزش مديريت هواپيما و سرخلباني را گذرانده باشد.

منبع: كتاب مقررات هوايي تاليف مهندس مسعود كريمي

ادامه مطالب دوستان عرض كنند

با تشكر

milade
22-04-2009, 10:40
سلام
ببخشید از اساتید و دوستان گرامی چند تا سوال دارم ! :

1- من سنم 16.8 هست ، ایا میتونم برای کلاسهای خلبانی PPL با مدرک شرکت کنم ؟!

2- اگه من یه مدرک PPL بگیرم ایا ممکنه بتونم یه جا استخدام بشم حتی به عنوان سم پاش ؟ :D :(

3- با این اوضاع احوال اگه بابام پولم بده و پارتی نداشته باشم ایا صلاح هست که شروع کنم ؟!

با تشکر از دوستان

WhiteSwan
22-04-2009, 11:16
سلام دوست عزیز،
شما می تونی شروع کنی ولی برای اخذ مدرک باید 18 سالت تموم شده باشه :-16
توی ایران با مدرک PPL نمیشه کار کرد، حتی سم پاش!!! :-17

Friendship_Pilot
22-04-2009, 18:58

این حتی سمپاش که میفرمایید بسیار پرمعنا است...
گرچه شک ندارم حضرت عالی منظوری نداشتید آن دوست 16 ساله مان نیز خب اطلاعی ندارند.

اما جهت اطلاع شما و دیگر دوستان خلبانی سمپاش یک کار بسیار تخصصی...و پر ریسک است و از عهده هر خلبانی بر نمی آید...
در کشورهایی که کشاورزی از ارکان اولیه اقتصاد آنهاست (مانند استرالیا) خلبانی سمپاش از پر در آمد ترین مشاغل (گاهی تا 22,000 دلار در ماه) است

با مشاغل شوخی نکنید. :-10

PinPin
22-04-2009, 19:21
فکر میکنم خلبانی سمپاش به دلیل ارتفاع بسیار کم بسیار خطرناک هست....
به خبر دوم دقت کنید.

AP-Vortex
22-04-2009, 19:51
با سلام و درود
دوست همونطوری که جناب جعفری فرمود خلبانی سمپاشی بسیار سخت و بسیار خطرناک است"
ضمنا برای خلبانی سم پاش تا جایی که بنده اطلاع دارم اخیرا مدرک CPL میخواهند نه PPL.
با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما

WhiteSwan
22-04-2009, 21:48

این حتی سمپاش که میفرمایید بسیار پرمعنا است...
گرچه شک ندارم حضرت عالی منظوری نداشتید آن دوست 16 ساله مان نیز خب اطلاعی ندارند.

اما جهت اطلاع شما و دیگر دوستان خلبانی سمپاش یک کار بسیار تخصصی...و پر ریسک است و از عهده هر خلبانی بر نمی آید...
در کشورهایی که کشاورزی از ارکان اولیه اقتصاد آنهاست (مانند استرالیا) خلبانی سمپاش از پر در آمد ترین مشاغل (گاهی تا 22,000 دلار در ماه) است

با مشاغل شوخی نکنید. :-10

جناب جعفری عزیز،
همونطور که فرمودید منظور بنده شوخی با مشاغل نبود، خوشبختانه تعدادی از اساتید و دوستان بنده خلبان هواپیمای "درامادر" بوده و هستند. به شخصه هم پرواز با این هیولاها رو خیلی دوست دارم چون همش LOW LEVEL می پرند و البته VFR!
ضمناً امین جان برای پرواز با سمپاش (هر دو تایپ موجود در ایران- درامادر و تراش کماندر) CPL کافی است

milade
24-04-2009, 09:52
سلام
انگار که یه عذر خواهی بده کارم چرا که فکر میکردم شمپاشی خیلی اسونه ولی ... :-14
دوستان الان مساله اصلی بنده سنم هستش !
شنیدم با پارتی بازی و رشوه دادن حل میشه (زنگ زدم به یه اموزشگاه گفت بعضیا از این کارا میکنند ! )
اما باز من یه کم میترسم
به فرض من یه ملیون دادم برا ورود ، خوب ایا وقتی که من دوره ها رو تموم کردم و سنم 18 هست ایا کسی یه خلبان 18 ساله می پذیره ؟!!!(مساله سربازی هم که هست ... )
ایا نمیشه که طوری این 18 رو دور زد :D ؟ :x:
الان اموزشگاهها مدرک اشتغال به تحصیل دبیرستانی رو میپذیرند ؟

با تشکر

Mahmood Mokhtari
24-04-2009, 10:29
1- شنیدم با پارتی بازی و رشوه دادن حل میشه (زنگ زدم به یه اموزشگاه گفت بعضیا از این کارا میکنند ! )
2- به فرض من یه ملیون دادم برا ورود ، خوب ایا وقتی که من دوره ها رو تموم کردم و سنم 18 هست ایا کسی یه خلبان 18 ساله می پذیره ؟!!!(مساله سربازی هم که هست ... )
ایا نمیشه که طوری این 18 رو دور زد :D ؟ :x:
الان اموزشگاهها مدرک اشتغال به تحصیل دبیرستانی رو میپذیرند ؟

با سلام
میلاد جان شوق پرواز را در شما تحسین می نماییم و به آن احترام میگذاریم.
1- شما می توانید مراحل گراند اسکول یا همان کلاسهای زمینی را بدون داشتن سن قانونی درخواست شده طی نمایید اما برای پرواز , شما باید به سن قانونی رسیده باشید. دلیل این امر مسایل حقوقی است. اگر در جریان پرواز , خدای ناخواسته به شما آسیبی برسد , همه مسئولین آموزشگاه مربوطه دچار گرفتاری قانونی خواهد شد.
2- در ایران با یک واقعیت تلخ روبرو هستیم و آن اینکه تضمینی نیست که شما به عنوان خلبان شاغل شوید. گر چه می توانید پرواز تفریحی داشته باشید لیکن برای شاغل شدن در ایران با واقعیت ها رو به رو باشید. از سوی دیگر با گرفتن اولین گواهینامه خلبانی (PPL) شما تازه اول راه هستید و فقط مجاز به پرواز با یک نوع تک موتوره هستید. برای پرواز با هواپیماهای دو موتوره , مسافربر , حمل بار , ..... گواهینامه های متعدد دیگری باید بگیرید که اولین آنها (CPL) میباشد.

milade
25-04-2009, 12:11
با سلام خدمت جناب مختاری عزیز
از پاسخ شما به مبحث بی نهایت تشکر میکنم !
اقا در مورد سوال یک ایا نمیشه یه جور تعهد نامه ای گزاشت که اگه مردمم ! ( خدا نکنه! :D ) با خودم !
مساله 2 رو هم که من اگه بخوام تو شکرتها استخدام بشم میدونم که باید PPL , CPL , IR رو داشته باشم ، اما ! شنیدم که خیلی IR و CPL دار بی کار هست ! آیا حقیقت داره ؟!
میشه بگید اگه یه CPL و IR با سن 18 بره و یه CPL و IR دار با سن 23 کدوم رو میپزیرند ؟! ( منظورم اینه که اگه من بیام 30 ملیون خرج کنم فردا بی کار نباشم و برم زندان!( به خاطر وامها و ... :D )
سوال 3 هم هنوز مونده ! ایا موسسه اموزشی رو میشناسید که گواهی اشتغال به تحصیل قبول کنه ؟!

+

من پارسال توی شبکه 5 ( فارس ) دیدم که میگه کوچکترین خلبان فارس با سن 16 سال موفق به دریافت PPL شد !
اخه مگه میشه ؟ ( به خدا راست میگم ! )
من تعجب میکنم اگه پارتی بازی هم باشه اینا که نمیان داد بزنن که ما 16 ساله رو PPL دادیم !
نکنه یه راهی هست از قبیل سپردن تعهد نامه ای چیزی ؟!

اقایون لطفا" منو به خلطر کثرت سوالات ببخشید :-14

Mahmood Mokhtari
25-04-2009, 12:53
1- اقا در مورد سوال یک ایا نمیشه یه جور تعهد نامه ای گزاشت که اگه مردمم ! ( خدا نکنه! :D ) با خودم !
2- مساله 2 رو هم که من اگه بخوام تو شکرتها استخدام بشم میدونم که باید PPL , CPL , IR رو داشته باشم ، اما ! شنیدم که خیلی IR و CPL دار بی کار هست ! آیا حقیقت داره ؟!
3- میشه بگید اگه یه CPL و IR با سن 18 بره و یه CPL و IR دار با سن 23 کدوم رو میپزیرند ؟! ( منظورم اینه که اگه من بیام 30 ملیون خرج کنم فردا بی کار نباشم و برم زندان!( به خاطر وامها و ... :D )
4- سوال 3 هم هنوز مونده ! ایا موسسه اموزشی رو میشناسید که گواهی اشتغال به تحصیل قبول کنه ؟!
+
5- من پارسال توی شبکه 5 ( فارس ) دیدم که میگه کوچکترین خلبان فارس با سن 16 سال موفق به دریافت PPL شد !
اخه مگه میشه ؟ ( به خدا راست میگم ! )
من تعجب میکنم اگه پارتی بازی هم باشه اینا که نمیان داد بزنن که ما 16 ساله رو PPL دادیم !
نکنه یه راهی هست از قبیل سپردن تعهد نامه ای چیزی ؟!

با سلام
1- این یک مورد حقوقی و قانونی است و تعهد کتبی دادن امری مرسوم و رایج نیست.
2- متاسفانه همینطور است یعنی تضمینی برای اشتغال وجود ندارد.
3- با 18 سال سن گواهینامه نخواهید داشت. سن 23 نیز ارجحیت محسوب نمیشود.
4- برای گراند اسکول نیازی به گواهی اشتغال به تحصیل ندارید.
5- خیلی از این موارد با پارتی بازی خفن مقدور است. یک دوست چترباز داشتیم که در سن 17 سالگی سقوط آزاد شده بودند و این نبود مگر با پشتیبانی خارج از قوانین برخی دوستان. در این شرایط تا اتفاقی نیفتاده مشکلی نیست ولی اگر اتفاقی افتاد , افراد زیادی زیر علامت سوال قرار خواهند گرفت. لطفا خیلی اصرار نداشته باشید.

milade
25-04-2009, 13:29
سلام
با تشکر دوباره خدمت استاد مختاری
صبر ... :(( :((
خوب سعی میکنم اما یه درخواست خفن !
اقایون کسی هست که بتونه کتابهای دوره PPL رو برای من جور کنه ؟ ( مبلغشم برابر با کتاب نو تقدیم میکنم حتی اگه دسته دوم باشه )
اخه میخوام خودم رو اماده کنم تا با یه نمره بالا تر از براوو قبول بشم :D !
کسی مبلغش رو داره که چنده ؟
اگه ندارید این شبیه ساز هایی که توی اموزشگاهها هست چه قدر شبیه به شبیه ساز مکروسافت هست ؟

لطفا" هر گونه اطلاعات تکمیلی دارید بدید تا من این قدر مزاحم اوقات شریفتون نشوم !

Mahmood Mokhtari
25-04-2009, 14:34
1- اقایون کسی هست که بتونه کتابهای دوره PPL رو برای من جور کنه ؟
2- اخه میخوام خودم رو اماده کنم تا با یه نمره بالا تر از براوو قبول بشم :D !
3- این شبیه ساز هایی که توی اموزشگاهها هست چه قدر شبیه به شبیه ساز مکروسافت هست ؟
4- تا من این قدر مزاحم اوقات شریفتون نشوم !

با سلام
1- با مدیریت محترم انجمن مراقبت پرواز با نام کاربری mfpatc ارتباط برقرار نموده و مطالب مفید مورد نیاز را از لینک های معرفی شده ایشان دانلود فرمایید. بطور مثال به این لینک نوجه فرمایید:
همچنین مراجعه به فروشگاههایی چون دفتر مجله پرواز برای دستیابی به منابع فارسی و انتشارات جپسن برای دستیابی به منابع خارجی پیشنهاد میگردد.
2-از اینکه تصمیم به مطالعه دارید خرسندیم. سایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی ( همین سایت و انجمن ) مرجع خوبی برای افزایش اطلاعات شما خواهد بود.
3- در آموزشگاهها نیز از شبیه ساز مایکروسافت استفاده بسیاری به عمل می آید.
4- این سایت و انجمن برای تعامل اطلاعات بین دوستان است و هیچگونه مزاحمتی در کار نیست. امیدواریم حداکثر استفاده را ببرید. اساتید ارزشمند و افراد مطلعی در این انجمن حضور دارند.

milade
25-04-2009, 18:42
سلام
آقای مختاری بینهایت تشکر ...
قبلا" به سایت مراقبت پرواز تبریز بازدید کردم + بعضی از سایتهای کتاب فروشی رو دیدم اما ...
شماله این است ! >>> زبان انگلیسی!!!!!
به قول دوستام که میگن اگه ما رو ببرن خارج حتما" از گرسنگی میمیریم !!!!! :))
اخه واقعا" بحث زبانم نابود ( از خراب اون طرف تر ) هست !
به علت اینکه وقت کافی هم ندارم که برم اموزشگاه و چون شهرستانیم و امکانات کم ، میخوام راهنماییم کنید که توی امر انگلیسی فقط در زمینه خلبانی راه بیفتم .
از اونجا که شنیدم دوره انگلیسی مقدماتی و تخصصی برگزار میشه اگه دوستان میتونن به بنده جهت دست یافتن به این کتابها کمک کنند لطفا" اطلاع بدهند

پ.ن : بنده ادمی هستم که اصلا" از نقطه -0- خوشم نمیاد ! یعنی دوست دارم یه چیز رو جلوتر و زودتر از دیگران یاد بگیرم تا هم با سواد تر و هم ارزنده تر باشم :D >:D< :-16
حالا از دوستان میخوام تا به بنده راهنمایی کنند که با این زبان در پیت چی کنم ( حوصله کلاس ندارم ! ) :-16 تا در زمینه خلبانی بتونم که در مدت کم به بهترین موفقیتها دست پیدا کنم
( نمونش توی برنامه نویسی که وقتی از 15 سالگی شروع کردم همه مسخره میکردن تا به اینجا > [Only registered and activated users can see links] (قصد قیافه گرفتن نبود ها ))
با تشکر ویژه از دوستان

Mahmood Mokhtari
25-04-2009, 19:17
1- شماله این است ! >>> زبان انگلیسی!!!!!
به قول دوستام که میگن اگه ما رو ببرن خارج حتما" از گرسنگی میمیریم !!!!! :))
اخه واقعا" بحث زبانم نابود ( از خراب اون طرف تر ) هست !
2- به علت اینکه وقت کافی هم ندارم که برم اموزشگاه و چون شهرستانیم و امکانات کم ، میخوام راهنماییم کنید که توی امر انگلیسی فقط در زمینه خلبانی راه بیفتم .
از اونجا که شنیدم دوره انگلیسی مقدماتی و تخصصی برگزار میشه اگه دوستان میتونن به بنده جهت دست یافتن به این کتابها کمک کنند لطفا" اطلاع بدهند
3- پ.ن : بنده ادمی هستم که اصلا" از نقطه -0- خوشم نمیاد ! یعنی دوست دارم یه چیز رو جلوتر و زودتر از دیگران یاد بگیرم تا هم با سواد تر و هم ارزنده تر باشم :D >:D< :-16
4- حالا از دوستان میخوام تا به بنده راهنمایی کنند که با این زبان در پیت چی کنم ( حوصله کلاس ندارم ! ) :-16 تا
5- در زمینه خلبانی بتونم که در مدت کم به بهترین موفقیتها دست پیدا کنم
6- ( نمونش توی برنامه نویسی که وقتی از 15 سالگی شروع کردم همه مسخره میکردن تا به اینجا > [Only registered and activated users can see links] (قصد قیافه گرفتن نبود ها ))

با سلام
1- زبان انگلیسی زبان مشترک خلبانی در سراسر دنیا است. شما گریزی از این مهم نخواهید داشت. تمام کتب و متون آموزش در این رشته به زبان انگلیسی هستند. برای مکالمات هوایی چطور مشکل خود را حل خواهید نمود؟
2- برای هر مهمی باید وقت مورد نیاز آن را در نظر داشت. ( بنده هم دوست دارم پزشک شوم , وقت هم ندارم , میشود با قرصی , شربتی , کپسولی , . . . به این هدف نائل شوم؟ :-5 )
3- در حالی که در این صنعت از روش های بازآموزی استفاده میشود تا همیشه رفرش باشیم شما چطور انتظار دارید که از نقطه صفر شروع نکنید و از میانه راه بیایید و موفق هم باشید؟
4- در خصوص زبان باید شوخی را کنار بگذارید و اگر به دنبال هدف بزرگی چون خلبان شدن هستید تحمل زحمت آموختن زبان باید برای شما آسان شود.
5- هر کاری پروسه زمانی خودش را طلب مینماید. شما درختی را طلب مینمایید که میوه هم داشته باشد در حالی که حتی دانه آن را هم در اختیار ندارید. :-/
6- موفقیت در یک موضوع , لزوما دلیلی برای موفقیت در تمامی سوژه ها نخواهد بود.
میلاد جان یک مقدار واقع بینانه تر به موضوع نگاه کنید.
اینطور که نمی شود. :-10

milade
25-04-2009, 19:24
سلام
جناب مختاری تمام عوامر شما صحیح !
اما ، من مطمعن هستم در خلبانی هیچ وقت به نام میوه نیاز پیدا نمیکنیم !
مراد اینه که بگم من میخوام زبانی رو بخونم که در حد خلبانی باشه
حاظرم تمام سختی ها رو هم بپزیرم
گفتم شاید کسی راهی داشته باشه به جای اینکه برم اموزشگاه و از دوره Basic شروع کنم یه میان بر بزنم ،
همچنین اینکه این میان بر خیلی هم میان بر نمیشه چرا که در زمان اموزشم مطمعنم نیاز پیدا میکنم و فراتر میروم !

با تشکر

Mahmood Mokhtari
25-04-2009, 19:41
1- اما ، من مطمعن هستم در خلبانی هیچ وقت به نام میوه نیاز پیدا نمیکنیم !
2- مراد اینه که بگم من میخوام زبانی رو بخونم که در حد خلبانی باشه
3- گفتم شاید کسی راهی داشته باشه به جای اینکه برم اموزشگاه و از دوره Basic شروع کنم یه میان بر بزنم ،
همچنین اینکه این میان بر خیلی هم میان بر نمیشه چرا که در زمان اموزشم مطمعنم نیاز پیدا میکنم و فراتر میروم !

با سلام
1- مقصود بنده از میوه , ثمره این آموزش ها بود.
2- برای استفاده از زبان تخصصی به یادگیری زبان عمومی نیازمندیم.
3- از سروران گرامی ام جناب کاپیتان آرش جعفری و امین موثقی تقاضا دارم در خصوص مطالب جنابعالی اظهار نظر نمایند.

CAPT.AHMADI
14-05-2009, 19:35
جناب ناسا منظور از دیپلم چه نوع دیپلمی است؟
ریاضی وفیزیک-کامپیوتر-کاردانش...

amin_7
14-05-2009, 20:18
جناب ناسا منظور از دیپلم چه نوع دیپلمی است؟
ریاضی وفیزیک-کامپیوتر-کاردانش...
دیپلم به معنی گذراندن دوره 12 ساله است اما اگر که دیپلم ریاضی داشته باشید بهتر است.

emint
14-05-2009, 23:48
البته دوست عزیز الان دیگر دیپلم مهم نیست... خیلی از دانشجویان خلبانی هستند که با دیپلم های خارج از رشته های نظری در حال تحصیل در این رشته هستند.

یکی از اهالی فن میگفت کارایی خلبان در ریاضی و فیزیک نیست بلکه در کارایی جسم فرماندهنده است.

amin_7
15-05-2009, 00:51
البته دوست عزیز الان دیگر دیپلم مهم نیست... خیلی از دانشجویان خلبانی هستند که با دیپلم های خارج از رشته های نظری در حال تحصیل در این رشته هستند.

یکی از اهالی فن میگفت کارایی خلبان در ریاضی و فیزیک نیست بلکه در کارایی جسم فرماندهنده است.
کارایی در قدرت ادراک تفکر صحیح و سریع و انتقال سریع به جسم است.

gol
19-10-2009, 11:06
دوستان با توجه به اینکه در جدول موارد خاص معافیت ص 19 دفترچه نظام وظیفه یکی از موارد به این صورت نوشته شده:
نوع مورد معافیت:معافیت شغل خلبانی در آموزشگاه فنون هواپیمایی
شرایط احراز:ارائه گواهی تعهد خدمت از آموزشگاه فنون هواپیمایی
حال سوال اینجاست
ایا این مورد شامل حال همه دانشجویان این رشته می شود یا افرادی که توسط ایران ایر جهت آموزش دوره ها پذیرش می شوند؟
نکته ابهام امیز اینجاست که افرادی که برای ازمون ایران ایر ثبت نام میکنند باید کارت پایان خدمت یا معافیت غیر پزشکی داشته باشند تا ثبت نام انها انجام پذیرد چه رسد به اینکه انها تمامی مراحل را پشت سر گذارند و بعدها از اموزشگاه گواهی ارائه دهند
عزیزاننی که اطلاعات دقیقی دارند لطفا بنده رو اهنمایی کنند متشکر

WhiteSwan
19-10-2009, 11:23
دوستان با توجه به اینکه در جدول موارد خاص معافیت ص 19 دفترچه نظام وظیفه یکی از موارد به این صورت نوشته شده:
نوع مورد معافیت:معافیت شغل خلبانی در آموزشگاه فنون هواپیمایی
شرایط احراز:ارائه گواهی تعهد خدمت از آموزشگاه فنون هواپیمایی

اینقدر که ما تو کشورمون اطلاعات رو به روز رسانی می کنیم!
این معافیت مربوط می شه به زمانی که فقط یه آموزشگاه علوم و فنون بود و دانشجوها بعد از پشت سر گذاشتن آزمون ورودی و مصاحبه و .... بورسیه سازمان هواپیمایی کشوری می شدند.

بعد از طی دوره های زمینی، اوندسته از دانشجویانی که معافیت داشتند یا خدمت رو به انجام رسونده بودند بوسیله هما بورسیه شده و آموزش می دیدند و در ازای هزینه های اون متعهد می شدند 30 سال برای ایران ایر پرواز کنند.
اما اونهایی که هنوز خدمت نرفته بودند بورسیه سازمان شده و تعهد می نمودند به عنوان استاد خلیان در مرکز علوم به فعالیت ادامه دهند، هر چند بعضیها پیشرفت کرده و مثلاً خلبان فالکونهای سازمان، استاد چک و ...شدند.

این قانون با تاسیس مدارس خصوصی و تغییر قانونهای مربوط به مرکز علوم و فنون از سال 76 به بعد عملاً غیر قابل استفاده شد.

WhiteSwan
17-11-2009, 15:24
اینقدر که ما تو کشورمون اطلاعات رو به روز رسانی می کنیم!
این معافیت مربوط می شه به زمانی که فقط یه آموزشگاه علوم و فنون بود و دانشجوها بعد از پشت سر گذاشتن آزمون ورودی و مصاحبه و .... بورسیه سازمان هواپیمایی کشوری می شدند.

بعد از طی دوره های زمینی، اوندسته از دانشجویانی که معافیت داشتند یا خدمت رو به انجام رسونده بودند بوسیله هما بورسیه شده و آموزش می دیدند و در ازای هزینه های اون متعهد می شدند 30 سال برای ایران ایر پرواز کنند.
اما اونهایی که هنوز خدمت نرفته بودند بورسیه سازمان شده و تعهد می نمودند به عنوان استاد خلیان در مرکز علوم به فعالیت ادامه دهند، هر چند بعضیها پیشرفت کرده و مثلاً خلبان فالکونهای سازمان، استاد چک و ...شدند.

این قانون با تاسیس مدارس خصوصی و تغییر قانونهای مربوط به مرکز علوم و فنون از سال 76 به بعد عملاً غیر قابل استفاده شد.

محمد عزیز،
به اون قسمت مشخص شده توجه کنید...
اونهایی که خدمت نرفته بودند و از بند معروف صفحه 18 استفاده می کردند ملزم به خدمت 30 ساله در سازمان هواپیمایی کشوری (بخوانید دولت) بودند.
در حالیکه هما شرکت تجاری بود و همون موقع هم نیاز به کارت پایان خدمت داشت و تعهد خدمت به هما در ازای هزینه های آموزشی، تایپ ریتینگ و ... بوده و هست.

CAPITAN SKY
25-12-2009, 19:02
سلام بر دوستان وعاشقان همیشگی پرواز:-14

سوالی داشتم:x:

به نظر شما کسی که 17سال تمام نداره یعنی با توجه به فرم استخدام هما در مرداد ماه همون سال سنش به 17 سال و 5 ماه میرسه ومشکل معافیت روهم نداره (یعنی در صورت رسیدن به سن سربازی میتونه توسط پرونده ایثارگری پدرش در جبه های 8 سال دفاع مقدس از سربازیش کم کنه وبا کارت فعال و غیره وغیره..... بتونه معاف بشه ) در صورت سن کم میتونه به استخدام ایران ایر یا دیگر شرکت ها در بیاد اگه میشه لطفا به من بگین- من که موندم با وجود این همه شرایط وضوابط در ضمن دیپلم ریاضی هستم وبه دوزبان انگلیسی وروسی مسلطم.
و راه ورود وشرایط برای اینجور کسا چی جوریه

یا حسین

WhiteSwan
25-12-2009, 20:36
دوست عزیز،
قوانین وضعیت حال افراد رو در بر می گیرند یعنی:
- داشتن سن قانونی 18 سال تمام
- دارا بودن دیپلم متوسطه
- در اختیار داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم غیرپزشکی

موارد بالا برای اخذ گواهینامه ها لازمند.
بنابراین به نظر می رسه شما باید کمی صبر کنید...اندکی صبر!

CAPT.AHMADI
27-12-2009, 17:32
با سلام
کسی اطلاعی داره که چه نوع دیپلمی برای استخدام در شرکت های هواپیمایی ایران قبول هست؟
آیا با دیپلم کار و دانش یا فنی می توان به استخدام خطوط هواپیمایی ایران در آمد؟

با تشکر.:-20:-20:-20

AWZ
27-12-2009, 17:49
با سلام
کسی اطلاعی داره که چه نوع دیپلمی برای استخدام در شرکت های هواپیمایی ایران قبول هست؟
آیا با دیپلم کار و دانش یا فنی می توان به استخدام خطوط هواپیمایی ایران در آمد؟

با تشکر.:-20:-20:-20

برای ایران ایر دیپلم ریاضی فیزیک و حداقل معدل 14
ولی بعید میدونم خیلی این موضوع مهم باشه !

WhiteSwan
27-12-2009, 18:04
تا اونجا که من می دونم طبق فرمایش پیمان عزیز، ایران ایر با دیپلم ریاضی می گیره... ولی بقیه ایرلاینها تا الان محدودیتی قائل نشدند.

CAPT.AHMADI
27-12-2009, 18:11
تا اونجا که من می دونم طبق فرمایش پیمان عزیز، ایران ایر با دیپلم ریاضی می گیره... ولی بقیه ایرلاینها تا الان محدودیتی قائل نشدند.

ماهان یا ایرلاینر های خرج از کشور ((مثل امارات)) چی؟

AWZ
27-12-2009, 19:56
ماهان یا ایرلاینر های خرج از کشور ((مثل امارات)) چی؟

دوست من درسته که تحصیلات آکادمیک اهمیت داره ولی به نظر بنده هیچوقت ملاک یک ایرلاین برای استخدام معدل یا نوع دیپلم متقاضی نیست، مهم سطح توانایی فرد هست که در آزمون ورودی و مصاحبه سنجیده میشه.

نکته: دوست من چند سال پیش با اندکی پول یه دیپلم با معدل 19 خرید !

farazgh
27-12-2009, 22:06
با سلام
دوست عزیز ، اگر منظور شما از امارات همان هواپیمایی امارات می باشد ، باید عرض کنم که این خط هوایی به هیچ عنوان فردیرا که پاسپورت امارات را نداشته باشد و طبعه امارات نباشد را قبول نمی کند . منظورم برای تحصیلات آکادمیک زیر نظر خود هواپیمایی امارات می باشد ، و دقیقا همین قانون را هواپیمایی اتحاد هم دارد!

موفق باشید

Cessna Caravan
28-12-2009, 02:36
سلام دوستان.
دوستانی که اطلاع دقیقی ندارند خواهشا به ای جور پست های جواب ندهند که خدایی ناکرده به خاطر پاسخ غلط اونها کسی تصمیمی نگیره.
دوست عزیز برای استخدام در ایرلاین ها شما نیاز به دیپلم متوسطه دارید.اگر به آخرین فراخوان ایران ایر برای استخدام کمک خلبان مراجعه کنید نوشته شده دیپلم متوسطه ! یعنی نگفته دیپلم ریاضی یا فنی یا تجربی !

معدل هم زیاد مهم نیست.اما هرچه بالاتر باشه بهتر هست.مهم نمرات خلبانی شما باشه.وقتی شما A اسکور باشد مدرک خلبانی شما خب طبیعتا احتمال استخدام شما بالاتر هست.

در ضمن برای خلبانی جنگنده شدن شما باید یا دیپلم ریاضی باشید یا الکترونیک فنی حرفه ای و یا تجربی(البته در تجربی یا انسانی بودن یکم شک دارم).اگر دقت کنید ارتشی که انقدر سخت گیر هست رشته الکترونیک فنی حرفه ای رو هم برای آموزش قبول میکنه.البته ارتش یه حداقل معدل رو قائل هست.

پس اگر قصد شروع رشته خلبانی دارید و معدلم دیپلم خوبی ندارید اصلا نگران نباشید و سعی کنید نمرات خیلی خوبی رو در رشته خلبانی داشته باشید.

موفق و سربلند باشید.

AWZ
28-12-2009, 09:19
سال های قبل اگه اشتباه نکنم برای استخدام دیپلم و معدل ذکر میشد برای ایران ایر.
ولی حق با دوستمونه در آگهی امسال برای استخدام کمک خلبان فقط دیپلم متوسطه ذکر شده.
البته این درحالی هست که برای تربیت خلبان همون طور که در تصویر مشخص شده دیپلم ریاضی و حداقل معدل 14 نیاز هست.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Morpheus
02-01-2010, 07:03
میشه یکی از رشته های مهندسی و... رو تو دانشگاه رفت وبعد در صورت قبولی در خلبانی از مهندسیه انصراف داد:-9

نه نميشه بايد 18 سال تموم بشه بعد در آگهي خلباني شركت كنيد.
تازه درست كه شما معاف ميشيد ولي هنوز كارت رو كه تو دستتون نداريد اونم خودش دوندگي داره، صبور باش جوون
راه حل:
خيلي سادست ، سال بعد اقدام كنيد. نگران نباش بازم احتمالا آگهي مي دن.

EP-IAG
02-01-2010, 16:35
همچین میگید شرایط سخته که انگار گفتند فوق لیسانس هوافضا می خواهیم با معدل 19 اونم از دانشگاه شریف یا امیرکبیر.........:-?
دوست عزیز دیگه شرایط از این آسون تر چی می خواهید.دیپلم ریاضی بدون پیش دانشگاهی که معدلش هم اولش 16 بود بعد کردنش 14 ............
نا سلامتی قراره 200 - 300 میلیون خرجتون کنند اونوقت می خواستید که شرط دیپلم هم نداشته باشه.........

CAPITAN SKY
02-01-2010, 16:50
همچین میگید شرایط سخته که انگار گفتند فوق لیسانس هوافضا می خواهیم با معدل 19 اونم از دانشگاه شریف یا امیرکبیر.........:-?
دوست عزیز دیگه شرایط از این آسون تر چی می خواهید.دیپلم ریاضی بدون پیش دانشگاهی که معدلش هم اولش 16 بود بعد کردنش 14 ............
نا سلامتی قراره 200 - 300 میلیون خرجتون کنند اونوقت می خواستید که شرط دیپلم هم نداشته باشه.........

باشه

حرف شما درست ولی معافیت غیر پزشکی رو چیکار کنیم اگه هم سربازی بریم وبعد کارت پایان خدمت بگیریم وبعد هم خدایی نکرده خلبانی رد شویم بعد یکی دوسال که از کنکور افتادیم چی؟

echo
02-01-2010, 16:55
خب امسال که گذشت. برای تربیت خلبان سال 89 پذیرش داره؟ چون اگر اشتباه نکنم یه جا خوندم که هر چند سال یکبار پذیرش می کنه. .و سوال دیگه اینکه مگه هما دانشجو ها شو تو خود مزکز هما آموزش نمیده؟اگر در آنجا آموزش بده که 200 یا 300 میلیون نمی شه.و Captain Sky جان اگر میشه این شرایط سخت رو یکبار بفرماین ممنون میشم.
با تشکر

EP-IAG
02-01-2010, 16:55
حرف شما درست حالا ما با معافیت غیر پزشکی چی کار کنیم
بریم سربازی بعد اگه خلبانی قبول نشدیم از کنکور هم یکی دوسال بیفتیم

این شد حرف حساب بله من هم با شما موافقم این شرط برای کسانی که نمی توانند معافیت بگیرند و باید به خدمت بروند آزاردهنده است که البته جناب حسامی در اواخر دوره مدیریت خود صحبت هایی کرده بودند که مذاکراتی مبنی بر اینکه " کسانی که در این شرکت برای خلبانی پذیرفته می شوند بتوانند خدمت سربازی را هم در این شرکت به صورت امریه بگذرانند " انجام شده که حالا من نمی دونم که این مذاکرات به کجا رسید و چی شد.
به هر حال توصیه من به شما این است که شما بیشتر فورستون را برای کنکور بگذارید و سعی کنید که در یک دانشگاه خوب و حتی الامکان در یک رشته مرتبط قبول بشوید و خدا را چه دیدید شاید مذاکرات اقای حسامی نتیجه داد و شما هم توانستید شرکت کنید.
پیروز باشید.

abbas_pilot
03-01-2010, 05:53
آلفا گلف عزیز یکی از شرایطش عدم اشتغال به تحصیل در دانشگاست.

EP-IAG
03-01-2010, 07:55
آلفا گلف عزیز یکی از شرایطش عدم اشتغال به تحصیل در دانشگاست.
بله هست ولی در موقع قرارداد بستن.
خیلی از دوستان در حین تحصیل رفتند و بعد از استخدام از دانشگاه انصراف دادند و بعضی ها هم که ترم آخر یا یکی مونده به آخر بودند ، درسشان را هم تمام کردند.

CAPITAN SKY
03-01-2010, 10:30
بله هست ولی در موقع قرارداد بستن.
خیلی از دوستان در حین تحصیل رفتند و بعد از استخدام از دانشگاه انصراف دادند و بعضی ها هم که ترم آخر یا یکی مونده به آخر بودند ، درسشان را هم تمام کردند.

اقا ما که هنگ گردیم:-B
چی شد؟

پس ایا ما میتونیم یک رشته کاردانی رو بخونیم و خلبان هم بشیم ویا کارشناسی بخونیم وانصراف بدیم؟

سوال دیگر اینکه به نظر دوستان ایا میشود مثلا کاردانی تعمیر ونگه داری رو تو دانشگاه صنعت هواپیمایی کشوری خوند بعدا در حین تحصیل یا یک ترم مونده به اخر تو ازمون خلبانی هم شرکت کرد اما شما که گفتید عدم اشتغال به تحصیل اما مثلا من که دارم تعمیر ونگه داری میخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدید دوستان گرفتاری داده ----- حداقل برا ی من:-79

Blanik
03-01-2010, 10:46
اقا ما که هنگ گردیم:-B
چی شد؟

پس ایا ما میتونیم یک رشته کاردانی رو بخونیم و خلبان هم بشیم ویا کارشناسی بخونیم وانصراف بدیم؟

سوال دیگر اینکه به نظر دوستان ایا میشود مثلا کاردانی تعمیر ونگه داری رو تو دانشگاه صنعت هواپیمایی کشوری خوند بعدا در حین تحصیل یا یک ترم مونده به اخر تو ازمون خلبانی هم شرکت کرد اما شما که گفتید عدم اشتغال به تحصیل اما مثلا من که دارم تعمیر ونگه داری میخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدید دوستان گرفتاری داده ----- حداقل برا ی من:-79

بورس و یا استخدام ایران ایر شدن که معافیت از خدمت نمیشه, شما باید مدرکی ارائه کنید که هیچوقت گرفتار خدمت سربازی نباشید. اگر از درس انصراف بدین بلافاصله مشمول خواهید شد.

بهترین راه از نظر من: هرچه سریعتر برید سربازی خیال خودتون رو برای یک عمر از این سرطان راحت کنید!

CAPITAN SKY
03-01-2010, 10:52
بورس و یا استخدام ایران ایر شدن که معافیت از خدمت نمیشه, شما باید مدرکی ارائه کنید که هیچوقت گرفتار خدمت سربازی نباشید. اگر از درس انصراف بدین بلافاصله مشمول خواهید شد.

بهترین راه از نظر من: هرچه سریعتر برید سربازی خیال خودتون رو برای یک عمر از این سرطان راحت کنید!

دوست عزیز لطفا مطالب را با دقت بیشتری بخوان

من 1.5 دیگه باید سربازی برم تا اون موقع چیکار کنم؟
بهتر نیست یک کاردانی مرتبط با خلبانی بخونم؟
اخه سن من به سربازی نمیخوره و راه دانشگاه هم برای من بازه حالا من میتونم کاردانی بخونم و قبل از اطلاعیه هما کارت معافیتم رو بگیرمو خلبان بشم

Blanik
03-01-2010, 12:04
دوست عزیز لطفا مطالب را با دقت بیشتری بخوان

من 1.5 دیگه باید سربازی برم تا اون موقع چیکار کنم؟
بهتر نیست یک کاردانی مرتبط با خلبانی بخونم؟
اخه سن من به سربازی نمیخوره و راه دانشگاه هم برای من بازه حالا من میتونم کاردانی بخونم و قبل از اطلاعیه هما کارت معافیتم رو بگیرمو خلبان بشم

صحیح
من متوجه پست های قبل نشدم, مرسی بابت تذکرتون
با این حساب همونطور که خودتون هم گفتید تعمیر نگهداری دانشکده صنعت و یا رشته های دیگر این دانشکده میتونه گزینه خیلی خوبی باشه. من هم خودم همینکار رو کردم. درصورت شرکت در دوره های آزاد هم مشکل عدم اشتغال به تحصیل نخواهید داشت چراکه در طبقه رشته های آکادمیک قرار نمگیره.
خیالتون هم راحت میشه که اگر خدایی نکرده راه برای خلبانی باز نشد حداقل در زمینه هواپیمایی تحصیلات و امکان اشتغال دارید.

CAPITAN SKY
03-01-2010, 22:54
صحیح
من متوجه پست های قبل نشدم, مرسی بابت تذکرتون
با این حساب همونطور که خودتون هم گفتید تعمیر نگهداری دانشکده صنعت و یا رشته های دیگر این دانشکده میتونه گزینه خیلی خوبی باشه. من هم خودم همینکار رو کردم. درصورت شرکت در دوره های آزاد هم مشکل عدم اشتغال به تحصیل نخواهید داشت چراکه در طبقه رشته های آکادمیک قرار نمگیره.
خیالتون هم راحت میشه که اگر خدایی نکرده راه برای خلبانی باز نشد حداقل در زمینه هواپیمایی تحصیلات و امکان اشتغال دارید.

یعنی شما الان کاپیتان هستید .
اگرم من بخوام رشته تعمیر تو دانشکده رو دولتی بخونم و با توجه به سنم تا ایران ایر بخواد اموزش هاش به من تموم بشه دیگه منم کاردانی تعمیر رو گرفتم دیگه وحین اشتغال هردو رو تموم میکن این مراکز که همه یه جا هست؟

پس به نظر شما بهتر نیست ازاد نخونم تا شاید در صورت عدم قبولی امکان استخدام در ایران ایر در رشته تعمیر برای من به عنوان دارنده مدرک اکادمیک بیشتر فراه مبشه؟

M0H@mM@d
05-01-2010, 14:41
سلام دوستان.
دوستانی که اطلاع دقیقی ندارند خواهشا به ای جور پست های جواب ندهند که خدایی ناکرده به خاطر پاسخ غلط اونها کسی تصمیمی نگیره.
دوست عزیز برای استخدام در ایرلاین ها شما نیاز به دیپلم متوسطه دارید.اگر به آخرین فراخوان ایران ایر برای استخدام کمک خلبان مراجعه کنید نوشته شده دیپلم متوسطه ! یعنی نگفته دیپلم ریاضی یا فنی یا تجربی !

معدل هم زیاد مهم نیست.اما هرچه بالاتر باشه بهتر هست.مهم نمرات خلبانی شما باشه.وقتی شما A اسکور باشد مدرک خلبانی شما خب طبیعتا احتمال استخدام شما بالاتر هست.

در ضمن برای خلبانی جنگنده شدن شما باید یا دیپلم ریاضی باشید یا الکترونیک فنی حرفه ای و یا تجربی(البته در تجربی یا انسانی بودن یکم شک دارم).اگر دقت کنید ارتشی که انقدر سخت گیر هست رشته الکترونیک فنی حرفه ای رو هم برای آموزش قبول میکنه.البته ارتش یه حداقل معدل رو قائل هست.

پس اگر قصد شروع رشته خلبانی دارید و معدلم دیپلم خوبی ندارید اصلا نگران نباشید و سعی کنید نمرات خیلی خوبی رو در رشته خلبانی داشته باشید.

موفق و سربلند باشید.
doste aziz shoma khodeton ham etelate dorosti nadarid..........baraye khalabanie artesh(bande khodam shahid sattari hastam) hatman bayad diplom riazi bashe va moadele katbie balaye 14 va baraye IRAN air ham baz ham diplome riaziva balaye 14..............tanha jaei ke tajrobiam ghabol mikone khalabanie balgarde havaniroz hastesh

Cessna Caravan
06-01-2010, 01:37
doste aziz shoma khodeton ham etelate dorosti nadarid..........baraye khalabanie artesh(bande khodam shahid sattari hastam) hatman bayad diplom riazi bashe va moadele katbie balaye 14 va baraye IRAN air ham baz ham diplome riaziva balaye 14..............tanha jaei ke tajrobiam ghabol mikone khalabanie balgarde havaniroz hastesh

اگه آخرین فرواخوان ایران ایر رو خونده باشی(توی کامپیوتر فایل پی دی افیش رو داشتم اما حذف کردم و گرنه اصلش رو می گذاشتم) می بینی نوشته برای کمک خلبان مسافر بری دیپلم متوسطه ! برای تربیت خلبان فقط ذکر شده که دیپلم ریاضی (که اصلا تربیت خلبان مورد بحث ما نبوده).(البته اینا برای کسانی هستند که شامل بند پ نشوند ! )

در رابطه با ارتش هم 2 سال پیش در آگهی فراخوان ارتش در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار (دقیق یادم نیست کیهان بود یا ایران یا جام جم) دیدم که این 3 رشته رو فراخوان کرده که من بر اساس این تصمیم گرفتم الکترونیک بخونم که ای کاش نمی خوندم !

در ضمن طبق قوانین سایت باید با فونت فارسی تایپ کنید.

M0H@mM@d
10-01-2010, 14:08
اگه آخرین فرواخوان ایران ایر رو خونده باشی(توی کامپیوتر فایل پی دی افیش رو داشتم اما حذف کردم و گرنه اصلش رو می گذاشتم) می بینی نوشته برای کمک خلبان مسافر بری دیپلم متوسطه ! برای تربیت خلبان فقط ذکر شده که دیپلم ریاضی (که اصلا تربیت خلبان مورد بحث ما نبوده).(البته اینا برای کسانی هستند که شامل بند پ نشوند ! )

در رابطه با ارتش هم 2 سال پیش در آگهی فراخوان ارتش در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار (دقیق یادم نیست کیهان بود یا ایران یا جام جم) دیدم که این 3 رشته رو فراخوان کرده که من بر اساس این تصمیم گرفتم الکترونیک بخونم که ای کاش نمی خوندم !

در ضمن طبق قوانین سایت باید با فونت فارسی تایپ کنید.
doste aziz dava nadarim ke.........dar morde PINGLISH neveshtan khode admine mohtaram afv mifarmayand chon ghablan arz kardam ke moshkel daram.........az tarafi emsal ham farakhane IRAN AIR be serahat baraye amozeshe khalaban gheid karde bod diplome RIAZI .....az tarafiam vase artesh ta chand sale pish vase khalabanie shekari diplome ELECTRO TECHniNC(na ELECTRONIC) ghabele ghabol bood....vali alan faghat RIAZI FIZIK..........

Andre Nikolovich
10-01-2010, 15:05
امیدوارم دوستان برداشت بد نکنن ولی به نظر من کسی که میخواد خلبان بشه باید برنامه ی خلبان شدنش رو خیلی قبل تر از اینکه بره دبیرستان داشته باشه و زمانی که پای انتخاب رشته ی دبیرستان رسید حداقل واسه خلبان شدنش یه کم به خودش سختی بده و ریاضی بخونه که البته همه میدونن نه تنها در این شغل, در خیلی از مشاغل دیگه هم دیپلم ریاضی و فیزیک از ارزش بیشتری برخورداره

mohammadATR
10-01-2010, 15:36
سلام آخرین آگهی دعوت به همکاری شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران.[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Cessna Caravan
11-01-2010, 07:55
doste aziz dava nadarim ke.........dar morde PINGLISH neveshtan khode admine mohtaram afv mifarmayand chon ghablan arz kardam ke moshkel daram.........az tarafi emsal ham farakhane IRAN AIR be serahat baraye amozeshe khalaban gheid karde bod diplome RIAZI .....az tarafiam vase artesh ta chand sale pish vase khalabanie shekari diplome ELECTRO TECHniNC(na ELECTRONIC) ghabele ghabol bood....vali alan faghat RIAZI FIZIK..........

دعوا ؟! مگه لحن نوشته قبلی من به دعوا می خورد؟! اگه اینطور فرض کردید باید خدمتتون عرض کنم اشتباه فرض کردید.:-20

در رابطه با فرواخوان هم دوست عزیزمون فایل فراخوان رو برای دانلود گذاشتند.می تونید دانلود کنید و ببینید برای کمک خلبان زده دیپلم متوسطه و اصلا خلبان استخدام نمی کنند ! فقط برای تربیت خلبان دیپلم ریاضی ذکر شده !

در رابطه با ارتش هم من دقیقا یادم هست اون سال زده بود الکترونیک نه الکتروتکنیک !

Cessna Caravan
11-01-2010, 08:01
امیدوارم دوستان برداشت بد نکنن ولی به نظر من کسی که میخواد خلبان بشه باید برنامه ی خلبان شدنش رو خیلی قبل تر از اینکه بره دبیرستان داشته باشه و زمانی که پای انتخاب رشته ی دبیرستان رسید حداقل واسه خلبان شدنش یه کم به خودش سختی بده و ریاضی بخونه که البته همه میدونن نه تنها در این شغل, در خیلی از مشاغل دیگه هم دیپلم ریاضی و فیزیک از ارزش بیشتری برخورداره

سلام دوست عزیز.
در رابطه با انتخاب از قبل باید بگم که اون دوران زیاد دوران جالبی نیست ! یعنی آدم امکان داره در اون سن نوجوانی یه انتخاب اشتباه بکنه که بعدا متوجه بشه !

در رابطه با سختی هم اصلا اینطور نیست.به هیچ وجه رشته الکترونیک فنی راحت نیست ! شاید راحتیش این باشه که فقط پیش دانشگاهی نداره ! وگرنه وقعا رشته ی سختیه ! خیلی از دوستان من بودند که تغییر رشته دادند و رفتند رشته ی تجربی و کامپیوتر !

بعدش من فقط از این پشیمونم اگه می رفتم رشته ریاضی یا کامپیوتر معدلم خیلی بالاتر از این این میشد ! از نظر دیپلم که من مشکلی واسه استخدام ندارم و به هیچ وجه نگران استخدام با این دیپلم نیستم

M0H@mM@d
11-01-2010, 11:01
دعوا ؟! مگه لحن نوشته قبلی من به دعوا می خورد؟! اگه اینطور فرض کردید باید خدمتتون عرض کنم اشتباه فرض کردید.:-20

در رابطه با فرواخوان هم دوست عزیزمون فایل فراخوان رو برای دانلود گذاشتند.می تونید دانلود کنید و ببینید برای کمک خلبان زده دیپلم متوسطه و اصلا خلبان استخدام نمی کنند ! فقط برای تربیت خلبان دیپلم ریاضی ذکر شده !

در رابطه با ارتش هم من دقیقا یادم هست اون سال زده بود الکترونیک نه الکتروتکنیک !

khob manzore bande ham hamon TARBIATE khalaban bod dige na CO.Pilot.....in ke moshakhase nabayad vase komak khalaban bezanan diplome riazi chon momkene yeki toye amozeshgahi mesle masalan ARTA ba diplome computer IR gerefte bashe pas gonahi nadare.

dar zemn az dostane aziz kasi agar soali dar morde shahid sattari dasht hatman beporse ta onjaei ke az lahaze ettelaati MAHDOD nabasham darigh nemikonam chon khodam zamani darbedare javabe soalatam bodam ,alan ke khodam inja hastam toye daneshkade arezo daram ke be tamame onaei ke soali daran javab bedam.................................

"خوب منظور بنده هم همون تربیت خلبان بود دیگه نه Co-Pilot.....این که مشخصه نباید واسه کمک خلبان بزنن دیپلم ریاضی چون ممکن یکی توی آموزشگاهی مثل آرتا با دیپلم کامپیوتر، IR گرفته باشه پس گناهی نداره.

در ضمن از دوستان عزیز کسی اگر سالی در مورد شهید ستاری داشت حتما بپرسه تا اونجای که از لحاظ اطلاعاتی محدود نباشم دریغ نمیکنم چون خودم زمانی دربدر جواب سوالاتم بودم ،الان که خودم اینجا هستم توی دانشکده آرزو دارم که به تمام اونایی که سوالی دارن جواب بدم"

محمد عزیز لطفاً از این سایت برای تبدیل جملات به فارسی استفاده کنید؛ واقعاً خوندو فونتهای فینگلیش سخته!

WhiteSwan

abbas_pilot
13-01-2010, 06:16
در قسمت خلبانی مشغول به تحصیل هستید؟

M0H@mM@d
13-01-2010, 11:26
سلام عزیز

با اجازتون بله.............................

CoPilot-Naft
20-01-2010, 17:25
قوانین جدید انتقال دانشجویان بین مدارس

طبق آخرین مصوبات جلسه مدیران مراکز آموزشی و مدیر کل دفترگواهینامه ها، امتحانات و امور پزشکی سازمان هواپیمایی کشوری، ازین پس کلیه دانشجویانی که قصد انتقال و جابجایی بین مراکز آموزشی را داشته باشند می بایست پیش از اقدام به تکمیل برگه انتقال دانشجو، دلایل منفک شدن از مرکز مبدأ و انتقال به مرکز مقصد را کتباً به دفتر گواهینامه ها اعلام تا در صورت تأیید کارشناسان ، انتقال فوق صورت گیرد، در غیر اینصورت دانشجوی انتقالی اجازه شرکت در آزمونهای سازمان را نخواهد داشت.

منبع:[Only registered and activated users can see links]

Morpheus
20-01-2010, 20:36
خب مثلا اگه بگه من مي خوام برم فلان جا چون اونجا مثلا ساعت ها زود تر پر ميشه ، دليل منطقي هست؟

به نظر من كه اين اصلا منطقي نيست به كي چه مربوط من مي خوام مدرسه رو عوض كنم يا نه

WhiteSwan
20-01-2010, 20:57
تیتر تاپیک رو دیدم یه لحظه تنم لرزید واسه بچه هایی که در حال گذروندن دوره ها هستند! اما خوب، این قانون در مقایسه با قبلیها واقعاً چیزی نیست...ضمناً رضا جان در سیستم آموزش هوانوردی ایران اصلاً دنبال منطق نباشید!

فکر می کنم منشا این قانون جدید اعمال نفوذ یکی از مدارس پرقدرت اما نه چندان خوشنام در زمینه برخورد با دانشجوهاست؛ دیگه بیشتر موضوع رو باز نمی کنم...!!!

mortezasar
06-06-2010, 12:37
سلام من میخواستم بدونم چه جوری میشه دانشجوی خلبای شد این آگهی ها همه مال قبل اگه کسی اطلاعات دقیق بده ممنون میشم

rezadamirchi
08-08-2010, 19:43
سلام به دوستان من یه چند روزی هست که عضو این سایت شدم.و اکثر مطالب را راجع به خلبانی خوندم.من دیپلم ریاضی دارم با معدل 7/17 می خواستم خلبان شم.یکی راه آسان بگه.تو تایپیک هاتون خیلی تفره رفتید آدم رو گیج می کنه.با تشکر.:01 (40):

safae
08-08-2010, 19:55
سلام خوش امومدی به سایت
الان تنها راهی که میتونی خلبان مسافربری شی ثبت نام در آموزشگاه خلبانی هست با هزینه تقریبی 40 میلیون
اگر هم میخوای نظامی بخونی اون قضیه اش جداست

AMIRG
08-08-2010, 21:16
من نتیجه تحقیقات خودم رو خدمت شما عرض می کنم:
اگه با دید شغل بخوای بهش نگاه کن و بیای 50 میلیون هزینه کنی و بعد هم آواره و سرگدون از این ایرلاین به اون ایرالاین کلا قیدش رو بزن مگر در شرایطی که وضعت از نظر مادی اینقدر خوب باشه که اگه بعد از صرف این پول شغل هم گیرت نیومد خم به ابرو نیاری و بری سر یه شعل دیگه. یه جواریی مثل اینکه این 50 میلیون صرف تفریح شد.

اکیدا توصیه می کنم جو گیر نشی و خیلی خوب تحقیق کنی و بعد وارد این رشته بشی که بعدا برات مشکلات روحی پیش نیاد.

WhiteSwan
08-08-2010, 22:48
دوست عزیز؛
ساده ترین راه همون تنها راه ممکن در ایرانه!
شما باید به یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه کنید؛

بعد از ثبت نام شما رو برای اخذ مجوزهای حراستی و پزشکی به سازمان معرفی می کنند...
برای باقی ماجرا ها هم که تاپیکهای مختلفی هست

برای آشنایی با آموزشگاهها هم می تونید به تاپیکهای مربوطه اونها مراجعه کنید:
آموزشگاه خلبانی بوتیا // ماهان ([Only registered and activated users can see links])
مدرسه خلبانی آرتا کیش(APTS) ([Only registered and activated users can see links])
مرکز اموزشهای هوایی هما ([Only registered and activated users can see links])
مرکز آموزش خلبانی و علوم هوانوردی معراج ([Only registered and activated users can see links])

فقط یادتون باشه؛ صبر و امید زیادی لازم دارید تا به نتیجه برسید :hmm:

rezadamirchi
09-08-2010, 14:52
یک سوال دیگه یعنی اشتغال به کارش کمه؟یعنی به سختی می شه تو ایرلانها کار پیدا کرد؟

rezadamirchi
09-08-2010, 15:01
من در حال حاظر پیش دانشگاهی هستم و پایان خدمت ندارم.خلبانی را خیلی دوست دارم.بعدم من سواد آنچنانی در باره هواپیما و زبان مورد نیاز ندارم کمک کنید تا راه و چاه را بیاموزم.

AMIRG
09-08-2010, 15:39
یک سوال دیگه یعنی اشتغال به کارش کمه؟یعنی به سختی می شه تو ایرلانها کار پیدا کرد؟
اشتغال به کار کم نیست تقریبا وجود نداره (البته در ایران). مگر اینکه یه آشنایی ، دوستی داشته باشی تا بوسیله اون بری استخدام بشی.
توصیه می کنم بری خارج از ایران تو این رشته تحصیل کنی اونجا حداقل می تونی امیدی داشته باشی ولی تو ایران شانس استخدام شدنت 1 به 500 هست.

mehdii
09-08-2010, 21:47
سلام من به نوبه خودم به شما خوش امد میگم من اول به شما توصیه میکنم خوب در این باره فکر کنید خلبانی شغلی نیست که سوار هواپیما شی و خوشت بیاد و بعد بگی همین شغل اینده منه خلبانی یعنی دوری از خونه و خانواده فکر کن اگه هواپیما خدایی نکرده خدایی نکرده زبونم لال سقوط کنه شما هم بری پیش اجدادت مادرت چه گناهی داره که باید زجر دوری شما رو بکشه؟!!!
خودت میدونی هواپیما های ایران ...
من میگم خوب فکر کن بعد راه درست روانتخاب کن دوست من.

hamedrashidi
09-01-2011, 10:47
سلام بر شما عزیزان بنده عاشق خلبانی هستم لطفا شرایط ورود به رشته خلبانی رو بگین(قدو چشم شرایط جسمی مدرک تحصیلی هزینه ها) من دیبلم فنی و حرفه ای(کامبیوتر)دارم و دانشجوی کاردانی کامبیوتر هستم خواهشا من رو راهنمایی کنید آدرس ایمیلم:
ممنون از وبلاگ خوبتون

سورنا282
09-01-2011, 12:12
اقایون من الان فقط گیر زبانم زبانم افتضاحه چیکار کنم یعنی کجا برم تا سریع قوی بشه

safae
09-01-2011, 14:31
سلام بر شما عزیزان بنده عاشق خلبانی هستم لطفا شرایط ورود به رشته خلبانی رو بگین(قدو چشم شرایط جسمی مدرک تحصیلی هزینه ها) من دیبلم فنی و حرفه ای(کامبیوتر)دارم و دانشجوی کاردانی کامبیوتر هستم خواهشا من رو راهنمایی کنید آدرس ایمیلم:
ممنون از وبلاگ خوبتون
سلام دوست عزیز خوش امدی به این سایت این تاپیک موضوعش مربوط به این سوالات نیست و شما میتونید با یک سرچ به راحتی اطلاعات خوبی تو این سایت پیدا کنی
ولی باسه اینکه دوباره این تاپیک فعال بشه خدمتت بگم که قدت بالای 165 باشه چشم هاتم در مجموع بیشتر از 2 نباشه بهتره زبانت رو خوب کنی و بازم بهتره همزمان با دورت دیپلم ریاضی هم بگیری اگه بازم سوالی داشتی پیام خصوصی بده

hamedrashidi
10-01-2011, 17:28
سلامی دوباره بر شما عزیزان
ببخش که نتونستم بیغام خصوصی بدم آخه ادرس ایمیلت رو نداشتم
آیا میشه در آموزشگاه های دولتی خلبانی مشغول به تحصیل بود؟
هزینه تحصیل در آموزشگاه های خصوصی چطور؟(هزینش امکاناتش)
ایا من با وجود دیبلم کامبیوتر(فنی و حرفه ای) نمیتونم مستقیم وارد خلبانی بشم؟
در غیر اینصورت میتونم دیبلم ریاضی یا تجربی بگیرم؟
و در آخر چطور میشه یک خلبان حرفه ای رو بیدا کنم و ازش راهنمایی بخوام؟ آیا امکانش هست؟
با تشکر از این وبلاگ خوبتون ممنون و لطفا ادرس ایمیلتون رو بدین تا بیشتر زحمتتون ندم

صابرپیرطریقت
06-02-2011, 17:41
سلام کی در مورد ثبت نام خلبانی مسافربری میدونه؟لطفا به من اطلاعاتی در این مورد بدین

WhiteSwan
06-02-2011, 23:10
سلامی دوباره بر شما عزیزان
ببخش که نتونستم بیغام خصوصی بدم آخه ادرس ایمیلت رو نداشتم
آیا میشه در آموزشگاه های دولتی خلبانی مشغول به تحصیل بود؟
هزینه تحصیل در آموزشگاه های خصوصی چطور؟(هزینش امکاناتش)
ایا من با وجود دیبلم کامبیوتر(فنی و حرفه ای) نمیتونم مستقیم وارد خلبانی بشم؟
در غیر اینصورت میتونم دیبلم ریاضی یا تجربی بگیرم؟
و در آخر چطور میشه یک خلبان حرفه ای رو بیدا کنم و ازش راهنمایی بخوام؟ آیا امکانش هست؟
با تشکر از این وبلاگ خوبتون ممنون و لطفا ادرس ایمیلتون رو بدین تا بیشتر زحمتتون ندم

سلام کی در مورد ثبت نام خلبانی مسافربری میدونه؟لطفا به من اطلاعاتی در این مورد بدین

دوستان عزیز؛
فکر می کنم بتونید پاسخ مناسبی از این نوشتارها پیدا کنید
فقط خواهش می کنم پیش از اینکه در این نوشتارها دوباره پرسشهای بالا رو بفرمایید، خوب جستجو کنید

بزرگترین مرکز آموزش خلبانی ایران , مدرسه خلبانی آرتا کیش(APTS) ([Only registered and activated users can see links])
مرکز آموزش خلبانی و علوم هوانوردی معراج
([Only registered and activated users can see links])
آموزشگاه خلبانی بوتیا // ماهان ([Only registered and activated users can see links])
مرکز آموزش فنون وخدمات هوائي ([Only registered and activated users can see links])
مرکز اموزشهای هوایی هما ([Only registered and activated users can see links])

fateme ef
18-04-2011, 12:45
سلام

می خوام خلبانی رو شروع کنم . اما کلی سوال دارم. اینکه شانس استخدام خانم ها در ماهان چقدره؟ اینکه اگه به جز بوتیا در اموزشگاه دیگه ای مدرک بگیرم تاثیری داره؟ اینکه طول دوره های بوتیا چه مدته؟ هزینه ها چقدره؟ و اصلا به عنوان یه خانم با توجه به اینکه من توانایی جسمی خوبی دارم و از نظر درسی هم مطمئنم که مشکلی ندارم به من پیشنهاد میشه که شروع کنم یا نه؟!!

Davood.sabre.
08-10-2011, 19:25
سلام خدمته دوستانه عزیز نمیدونم این سوالی رو که الان دارم میپرسم جایه مناسبی مطرحش کردم یا نه...!!!!
من 17 سالمه و سومه ریاضی فیزیکم میخوام خلبانه هواپیمای مسافربری بشم ولی نمیدونم وقتی کنکور دادم باید چه رشته ای رو انتخاب کنم برایه خلبان شدن و این که اصلا چه رطبه ای رو در سطح کشور یا استان {خوزستان} باید بیارم تا رشته مورده نظر رو بیارم بعد اینکه شرایطه فردیش چی هس

سپاس گذارم... .:-12

safae
08-10-2011, 19:36
در مورد شرایط خلبانی تاپیک های زیادی در این سایت هست که اطلاعات کاملی بهت میده
برای خلبانی مسافر بری از طریق کنکور نمیتونی اقدام کنی و باید از طریق اموزشگاهای خصوصی اقدام کنی
پیشنهاد من به شما اینه که یه رشته مورد علاقه در دانشگاه انتخاب کن و بخون همزمان در یه اموزشگاه هم برای خلبانی ثبت نام کن و همینطور زبان بخون اروم اروم همشو ادامه بده و بعد هم سربازی و وقتی 24 سالته اماده استخدام در ایرلاینی و هم میتونی در رشته دانشگاهیت هم کار کنی
اگه اون موقع که من همسن تو بودم یکی این راهو به من میگفت الان من خیلی موفق تر و جلو تر بودم متاسفانه اون موقع اینترنت نبود

hamid_bmp
24-10-2011, 20:45
با سلام خدمت همه دوستان
من يه جوان! 27 ساله متاهل و داراي مدرك فوق ليسانس ژنتيك هستم كه الان تونستن بفهمم كه تمام علاقه من در خلباني بوده و هست.اما متاسفانه بدليل عدم مشاوره خوب تا الان تو مسير درستي قرار نگرفتم. اما چون نمي خوام تا آخر عمرم يه آدم شكست خورده باشم تصميم قطعي دارم براي اينكه تو اين رشته فعاليت داشته باشم.
دارم تحقيق مي كنم اما مشكل اصلي همانطور كه مي دونيد پيدا كردن يه شغل خوب بعد از اتمام تحصيله.الان هم كه تو تمام دنيا از شما ساعت پروازي مي خوان.
با اين تفاسير شما تحصيل تو كدوم كشور را توصيه مي كنيد؟من با اكثر آكادمي هاي معتبر دنيا مكاتبه كردم.تو آمريكا Aerosim خيلي خوبه اما قيمتش يكم بالاست.با Pan Am هم مكاتبه داشتم و باهام تماس هم گرفتن اونم بد نيست.كلي هم ميتوني تايپ بگيري بعدش.ATP هم بد نيست اما خيلي تبليغاتي سايتش.آدم ترس داره.براي رفتن آمريكا مشكلي نيست (غير از پولش) اما بازم ميگم مشكل بعدي پيدا كردن يه شغله.
با آفريقاي جنوبي هم مكاتبه داشتم اونا هم استقبال كردند و حتي به صورت اقساطي ميگيرن اما در مورد كانورت كردن مدركشون هنوز اطلاعات كاملي ندارم.
تو اروپا هم شرايط بد نيست جمهوري چك و انگلستان جوابم را دادن.
حالا به نظر شما دوستان من كجا برم بهتره؟آيا با گرفتن تايپ يه مدل خاص تو ايران ميتونم كار پيدا كنم؟يا تو ايران براي استخدام شرط سني دارند.(چون من تا الان ايرلايني را نديدم كه شرط سني بگذاره.البته بعضي ها نوشتن ماكس 45 سال چون 55 بازنشستگي دارند)
آيا كسي ايرتاكسي يا ايرلايني را سراغ دارند كه به خلبان صفركيلومتر كاربدن؟يا حداقل با ساعت پروازي كمتر بشه مشغول شد؟
ممنون ميشم اگه منو راهنمايي و كمك كنيد.

Dan3sh
09-02-2014, 01:25
سلام خدمت دوستان و عزیز
بنده یک سوال داشتم که ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.
من دارم برای شروع دوره خلبانی اقدام می کنم . البته با صحبت هایی که داشتم قرار شده تا قبل از اتمام کلاسهای گراند وضعیت نظام وظیفه رو مشخص کنم.
من دو راه دارم
1- معافیت پزشکی بر روی چشم
2- انجام خدمت سربازی همزمان با دوره با همکاری یگان مربوطه.

حالا اگر من دوره خلبانی رو به اتمام رسونده باشم و کارت معافیت پزشکی داشته باشم رو چشم و بعد از دوره عمل لیزیک انجام بدم آیا این قضیه معافیت پزشکی برای استخدام دردسر ساز می شود؟

چون اگر اینجوری بشه خیلی بهتر از 2 سال خدمته!
ممنون میشوم دوستانی که اطلاع دارند زودتر راهنمایی بفرمایند چون تایم زیادی ندارم
سپاس

hamid_bmp
10-02-2014, 08:08
با سلام خدمت شما دوست عزیز
ببینید من اصلا از قوانین و مقررات حاکم بر جذب نیرو در ایرلاین های ایران اطلاعی ندارم چون کاملا سلیقه ای است. پس کلا فقط فیرممکن غیرممکن است. اما شرایط عقلانی می گوید که در شرایط برابر کارت معافیت پزشکی یک امتیاز منفی است. (برای گرفتن ویزای برخی کشورها امتیاز منفی است چه برسد به استخدام!)
پس به نظر من حتما خدمت وظیفه عمومی را انجام بده تا خدای نکرده پس از تلاش های فراوان خدای نکرده بخاطر کارت معافیت از رسیدن به جایی که استحقاق آن را داری باز نمانی.
البته این ها نظر شخصی من بود و صرفا جهت راهنمایی.

Dan3sh
10-02-2014, 09:48
با سلام و درود خدمت شما دوست ارجمند و تشکر بخاطر راهنماییتون
پاسخ شما کاملا صحیح است
من الان دقیقا 27 سالمه،و بعد از 5 شال کاز تونستم هزینه دوره رو تامین کنم . گفتند اگر در حین خدمت باشی و بتونی یک نامه از یگان خدمتی بیاری در حین خدمت میتونی دوره رو بگذرونی که 99 درصد میتونم نامه رو در صورتی که برم خدمت از یگان بگیرم.
نگرانی من بخاطر مساله سنی هم هست . اینجوری خیلی زرنگ باشم تا یکسال دیگه میتونم تموم کنم با معافیت ولی درصورتی که برم خدمت اونم امریه آموزش و پرورش یا سپاه باشم تازه بعد از 2.5 سال میتونم برای استخدام و هفت خانش اقدام کنم.
که میشه حدود 29-30 سالم
نظر شما چی هستش؟ آیا با این شرایط این کار عقلانی به نظر میرسه؟ در صورتی که سنم تو این محدوده باشه ولی بتونم دوره رو با گرید بالا به اتمام برسونم؟
سپاس

EP-IAG
10-02-2014, 10:43
پاسخ شما کاملا صحیح است
من الان دقیقا 27 سالمه،و بعد از 5 شال کاز تونستم هزینه دوره رو تامین کنم . گفتند اگر در حین خدمت باشی و بتونی یک نامه از یگان خدمتی بیاری در حین خدمت میتونی دوره رو بگذرونی که 99 درصد میتونم نامه رو در صورتی که برم خدمت از یگان بگیرم.
نگرانی من بخاطر مساله سنی هم هست . اینجوری خیلی زرنگ باشم تا یکسال دیگه میتونم تموم کنم با معافیت ولی درصورتی که برم خدمت اونم امریه آموزش و پرورش یا سپاه باشم تازه بعد از 2.5 سال میتونم برای استخدام و هفت خانش اقدام کنم.
که میشه حدود 29-30 سالم
نظر شما چی هستش؟ آیا با این شرایط این کار عقلانی به نظر میرسه؟ در صورتی که سنم تو این محدوده باشه ولی بتونم دوره رو با گرید بالا به اتمام برسونم؟
سپاس

دوست عزیز سلام...
در حال حاضر سن یکی از فاکتورهای مهم در استخدام ایرلاین هاست به طوریکه حتی 1سال هم می تواند سرنوشت شما را تغییر دهد.
برخی از ایرلاین ها در سال های اخیر شرط سنی مختلفی را قرار داده اند و برخی شرکت ها هم با در نظر گرفتن سایر شرایط گزینش می کنند تا حدودی از شرط سنی چشم پوشی کرده اند.
به عنوان مثال در سال های اخیر شرط سنی در شرکت های مختلف به صورت زیر بوده است:

آتا : حداکثر 24 سال، با داشتن مدرک لیسانس حداکثر 26 سال
ماهان: حداکثر 26 سال تمام
ایران ایر: حداکثر 27 سال تمام
نفت ایر: حداکثر 27 سال تمام
آسمان: حداکثر 29 سال تمام
کیش ایر: حداکثر 30 سال تمام

حالا با توجه به موارد ذکر شده تصمیم گیری نهایی با شماست که با درنظر گرفتن سایر شرایط چه راهی را انتخاب کنید.
با آرزوی موفقیت

سورنا282
10-02-2014, 15:38
پاسخ شما کاملا صحیح است
که میشه حدود 29-30 سالم
سپاس

با تشکر از راهنمایی دوست بزرگوارمون ep-iagباید در انتها این نکته رو هم دکر کنیم که شما بایید ببینید اصلا این ارلان ها استخدامم میکنند یا خیر!!!!
مثلا کیش که تا 30 سال استخدام میکنند مگه چقدر استخدام داره!!!!{که چقدر رو از عوام بگیره}
در مورد دیگر شما هرچقدر هم که زرنگ باشی تابع قوانین امورشگاهید که مطمئن باشید تا دو سال حداقل مهمون این اموزشگاها خواهید بود نه یک سال

davyjones
10-02-2014, 18:57
سلام . یعنی بعد از این سال هایی که گفتین یعنی هیچ راهی برای استخدام نیست ؟

EP-HSA
10-02-2014, 22:58
سلام . یعنی بعد از این سال هایی که گفتین یعنی هیچ راهی برای استخدام نیست ؟

راه ديگري هم هست دوست عزيز و اون راه استفاده از P فاكتور هستش.
روزي كه من با ٢٧ سال سن وارد آسمان شدم فكر ميكردم كه خيلي شانس آوردم كه با اين سن وارد شدم اما سر كلاس تايپ فهميدم كه بين گروه ما با ٣٢ سال سن هم وجود داره البته براي ليسانس ٢ سال سن اضافه ميشه به اين محدوده اما براي از اين بيشتر شما بايد ساعت پرواز داشته باشيد مثلا يكي از شركت ها ميگفت براي هر سال سن بيشتر از ٢٧ سال بايد ٢٠٠ ساعت پرواز داشته باشيد.

hamid_bmp
12-02-2014, 11:39
به فرموده های دوستان دیگر اضافه می نمایم که طبق بررسی میدانی بنده! ایران ایر، ماهان و آسمان حداکثر سن را 23 سال قرار داده اند که این بدون احتساب Pفاکتور می باشد!
و البته یادآور می شوم که راه های رسیدن به کاکپیت بسیار است و تنها از ایران عبور نمی کند! (هیچ جای دنیا این گزینه حداکثر سن معنایی ندارد مگر موارد قانونی آن کشور مثل بیمه که حداکثر 55 یا 60 است)

EP-HSA
12-02-2014, 20:58
به فرموده های دوستان دیگر اضافه می نمایم که طبق بررسی میدانی بنده! ایران ایر، ماهان و آسمان حداکثر سن را 23 سال قرار داده اند که این بدون احتساب Pفاکتور می باشد!
و البته یادآور می شوم که راه های رسیدن به کاکپیت بسیار است و تنها از ایران عبور نمی کند! (هیچ جای دنیا این گزینه حداکثر سن معنایی ندارد مگر موارد قانونی آن کشور مثل بیمه که حداکثر 55 یا 60 است)

دوست عزيز در مورد ايران اير و ماهان خبر ندارم اما طبق ضوابط شركت آسمان محدوده سن براي كاكپيت كرو ٢٨ سال تمام قرار داده شده.