PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خلبانان مشهور و برتر فانتوم ایران در 8 سال دفاع مقدس

Persian Phoenix
08-07-2008, 02:12
بنام خدا

سلام به همه رفقای گل
پیشنهاد میکنم بهترین خلبانای هواپیمای دوست داشتنی F-4 (اعم از مدلهای D, E و RF-4E) نیروی هوائی رو در زمان جنگ نام ببرید، تا منم با نرم افزارایی مثل Minitab نمودارای لازمه رو رسم کنم تا بتونیم یه کار علمی و دقیق و موندگار رو انجام بدیم.

برای این کار لازمه که شما عزیزان اسم 5 نفر از خلبانای F-4 خودمونو به ترتیب اولویت، با ذکر شماره نام ببرید
برای یادآوری من اسامی چند تا از اون خلبانان رو ذکر میکنم (بدیهیه که لزومی نداره که آرای شما حتما از این افراد باشه):

- تیمسار سرلشگر عباس دوران
- تیمسار سرلشگر حسین خلعتبری مکرم
- تیمسار سرلشگر علیرضا یاسینی
- تیمسار سرتیپ محمود خضرائی
- تیمسار سرلشگر جواد فکوری

اینم نظر خودم:

1 حسین خلعتبری مکرم
2 عباس دوران
3 آیت محققی
4 علیرضا یاسینی
5 محمود خضرائی

New person
08-07-2008, 08:52
سلام فکر کنم رکورد بیشترین ساعت پرواز با فانتوم در اختبار تیمسار منوچهر محققی هست که ایشون هنوز هم در قید حیات هستند ولی مشکل ستون فقرات دارند که همینجا براشون آرزوی سلامتی داریم.ضمنا فکر می کنم در این رنکینگ نام خلبان هدی که آمار شکار هوایی بالایی رو در جنگ داره خالی باشه.

moh-597
08-07-2008, 09:21
سلام فکر کنم رکورد بیشترین ساعت پرواز با فانتوم در اختبار تیمسار منوچهر محققی هست که ایشون هنوز هم در قید حیات هستند ولی مشکل ستون فقرات دارند که همینجا براشون آرزوی سلامتی داریم.ضمنا فکر می کنم در این رنکینگ نام خلبان هدی که آمار شکار هوایی بالایی رو در جنگ داره خالی باشه.

ايت محققي تا جايي كه ميدونم خلبان اف5 بوده نه فانتوم.

آیت محققی تا یه زمانی بیشترین ساعت پرواز با فانتوم رو داشته. اتفاقا امروز بیست و هشتمین سالروز کشف کودتاشونه که آیت محقق به اعدام محکوم شد. به هر حال اون یه خلبان F-4 بود.

در ضمن تو اینجا فقط رای بدید. اونم 5 تا و به ترتیب اولویت! :-1

دوستان البته من موافق با نظر سنجی درباره این مورد نیستم چون نفس کار را زیر سوال می بره در اینکه ما بهترین خلبانهای دنیا را دراختیار داشته و داریم شکی نیست ولی آیا می شه گفت مثلا دوران بیشتر زحمت کشیده یا خلعتبری . نمکی بیشتر زحمت کشیده یا براتپور .

در مورد بیشترین پرواز تمیسار منوچهر محققی با بیشتر از 3000 ساعت پرواز عملیاتی با فانتوم و انجام 182 پرواز برون مرزی عمقی در خاک عراق بیشترین پرواز و همچنین رکورددار پرواز بر فراز خاک عراق هستند . ایشان در قید حیات هستند و عکس ایشان را در روزهای آینده برای شما ارسال می کنم البته ایشان بخاطر ناملایمتهایی که در حقشان شده دلشکسته هستند من خیلی به ایشان اصرار کردم که گفتگوی باهاش انجام بدم ولی متاسفانه قبول نکردند . در ضمن ایشان فرمانده دسته 40 فروندی پرواز در عملیات کمان 99 از پایگاه بوشهر بودند .
تیمسار آیت محققی هم خلبان اف 4 بودند ولی از لحاظ رکورد جای در نیروی هوایی ندارند البته فقط از لحاظ رکورد .
بعداز ایشان سرلشگر خلبان شهید سید علیرضا یاسینی با 2759 ساعت پرواز عملیاتی با فانتوم و انجام 90 پرواز برون مرزی ( فقط پروازهای برون مرزی ایشان 90 بوده ) دومین نفر از لحاظ پرواز با فانتوم هستند .
از لحاظ شکار هوایی هم تیمسار حسین هدا با 6 شکار هوایی با فانتوم رکورددار هستند

از لحاظ پرواز با هواپیمای اف 5 هم سرلشگر خلبان شهید مصطفی اردستانی با حدود 2650 ساعت پرواز عملیاتی با این هواپیما هستند ایشان از لحاط سورتی پرواز در یک روز در کل خلبانان نیروی هوایی رکورددار هستند . ایشان در یک روز موفق به ثبت 13 سورتی پرواز شدند که از این حیث رکورد دار می باشند که بعد از ایشان شهید یاسینی با 8 سورتی در یک روز محققی با 7 سورتی دوران و خلعتبری با 6 سورتی بعد از ایشان هستند .

مرحوم جلال زندی رکورد دار پرواز با اف 14 می باشند ایشان به همراه سرتیپ رستمی سرتیپ جاویدنیا سرتیپ بیطرف و سرتیپ میقانی رکورددار پرواز ممتد هستند که بیشترین آن 11 ساعت و 35 دقیقه ثبت شده است که مربوط به کدام یک از این عزیزان است نمی دانم ولی بطور حتم تمامی این عزیزان بالای 11 ساعت پرواز دارند .
سرتیپ زندی با 9 شکاری هوایی رستمی با 6 شکار هوایی صدقی با 5 شکار هوایی عظیمی با 5 شکار هوایی و ... رکورد دار هستند .
تیمسار امیر اصلانی با شکار یک میگ از فاصله 150 کیلومتری رکورد دار دوربردترین شکار هوایی جهان هستند ایشان این مسگ را از فاصله 150 کیلومتری شکار کردند .
تیمسار علیرضا بی طرف رکورد دار حمله به سوری هواپیماهای دشمن هستند ایشان در روز شهادتشان به 12 فروند هواپیماهای عراقی حمله کردند که بعد از سرنگون کردن یکی از آنها بدلیل استال موتور به شهادت رسیدند .
تیمسار فراهافر با منهدم کردن چهار میگ عراقی تنها با شلیک یک موشک فونیکس رکورد دار جهانی هستند .
تمیسار رستمی با شکار 3 میراژ و یک میگ در یک روز رکورددار زدن میراژ در یک روز هستند .

خوب دیگه ادامه نمی دم اگر دوستان مایل بودند و براشون جذاب بود این قسمت را ادامه می دهم

یاعلی

زورو
08-07-2008, 11:48
علي تقي پور, جان ایده ی شما محترم هست..ولی به نظر من این کار نوعی بی احترامی به تمامی خلبانان (و حتی رزمندگان) هست که بدون هیچ ادعا و جار وجنجالی پرواز می کردند و شاید ما هیچ وقت اسمشون رو هم نشنیده باشیم....بدون شک نیروی هوایی در نام هایی مثل دوران و خلعتبری مکرم،یاسینی ومحققی وخاتم و خضرائی و فکوری و بابایی و جهانبانی و ....خلاصه نمیشه.همون طور که تو خاطراتی که moh-597, عزیز قرار میدن می بینیم که چطور خلبانان به مهارت و تخصص نیرو های زمینی برای اماده سازی جنگنده ها اشاره می کنن. عزیزانی که نام بردم بدون شک در خلبانی بسیار ماهر بودند ولی خود این عزیزان هم هیچ وقت خودشون رو از دیگری بالاتر نمیدیدند (نمونه ی بارزش شهید بابایی هست) دلاوری و پایمردی های نیروی هوایی با همت همه ی این عزیزان رقم خورده ...بنابراین نمیتونیم بر حسب سلیقه یکی رو انتخاب کنیم و بهترین روش دادن امار و اطلاعات مثل کاری که moh-597, در پست بالا انجام داد هست به نظر من .... ;)

faride
08-07-2008, 12:14
اماري كه اقايmoh-597 دادند بسيار جالب بود.اين امار جهاني است ديگر؟در ضمن ايت محققي مگه ليدر تيم تاج طلايي نبود؟خب اعضاي اين تيم كه همه خلبان اف5 بودند چطور ايشون خلبان فانتوم بوده؟!اينم اراي من:1-تيمسار محققي2-تيمسار دوران3-تيمسار خلعتبري4-تيمسارياسيني5-تيمسار خاتم_در ضمن به نظر من راي گيري كار خوبي است معلوم ميشه كدام خلبام محبوبتره.براي خلبانان ساير هواپيماها هم راي گيري كنيد مثلا بهترين خلبان تام كت ايران كيست؟!

AMG
08-07-2008, 13:20
علي تقي پور گرامی
من با moh-597 موافقم که
" دوستان البته من موافق با نظر سنجی درباره این مورد نیستم چون نفس کار را زیر سوال می بره در اینکه ما بهترین خلبانهای دنیا را دراختیار داشته و داریم شکی نیست ولی آیا می شه گفت مثلا دوران بیشتر زحمت کشیده یا خلعتبری . نمکی بیشتر زحمت کشیده یا براتپور " .

تازه ما چند تا از خلبانان RF-4E را مگر میشناسیم؟! چون هر چند توانایی ها و دل و جرات دوران ها٫ یاسینی ها و ... را تا ابد به یاد خواهیم داشت ٫ گمان میکنم که نبایستی خلبانان RF-4E را که بدون هیچ اسلحه دفاعی و معمولا وقتی که پدافند دشمن انتظارشان را میکشیده (یعنی بعد از بمبارانشان توسط F-4D/E ها) میپریدند از یاد ببریم.

Shahrokh
08-07-2008, 14:50
من شخصا با این نوع نظر سنجی و رتبه بندی کاملا مخالف هستم. خلبانان دلیر ایرانی تیم فوتبال نیستند که رنکینگ بشن.

بهتره برای توصیف چهره های مشهور از واژه گانی نطیر "یکی از بهترین خلبانان ..." به جای به کار بردن عبارت "بهترین خلبان" استفاده بشه. بسیار بودن خلبانانی که دراوایل جنگ مورد اصابت قرار گرفتند و فرصت رویارویی بیشتر با دشمن رو پیدا نکردن. در این بین باید از خلبانان ترابری و سوخت رسان که بدون هیچ سلاح دفاعی با هواپیمای مادون صوت به قلب دشمن میزدن هم یاد بشه. همچنین پرسنل زمینی و واحد فنی که شبانه روز هواپیماها رو سرپا نگه می داشتند هم باید ازشون یاد بشه. پرسنل سایتهای راداری که هر لحظه امکان داشت توسط موشکهای ضد رادار هدف قرار بگیرن هم بسیار شجاع بودن و زحمت کشیدن. خلبانهای هوانیروز هم که جای خود داره .

مسلما بین بازیکنان فوتبال و خلبانان فرقهایی باید وجود داشته باشد. البته آمار رکوردها خیلی خوبه و توانایی و رشادتهای خلبانانمون رو نشون میده . اما رتبه بندی هرگز

sajjad_sd2000
09-07-2008, 20:38
[Only registered and activated users can see links]

Persian Phoenix
10-07-2008, 02:12
سلام خدمت همه رفقای گل

در اینکه آدمایی مثل دوران، یاسینی، خلعتبری و... تو راه این مملکت و برای خدا تکه تکه شدن و از نظر همه ما (نه تنها ما، بلکه برای هر انسان منصفی) شایسته تقدیر و تکریم اونم در حد اعلای خودشه هیچ شک و شبهه ای نیست. در این مورد هم که رشادتها و جوانمردیهای اونا نباید با هیچ نمره و رتبه ای اندازه گیری بشه هم هیچ شکی نیست.

ولی درجه و اعتبار اونا نه با اینکار (رنکینگ) کم میشه و نه از ارزش کارشون! (که به اذعان هر میهن پرست مسلمونی، اونا شاهکاری کردن که برا همیشه تو ذهن هر آدم حقگرا و آزاده ای میمونه)

رده بندی و رنکینگ کاریه که تو همه محافل آکادمیک دنیا صورت میپذیره (تو هر زمینه ای) و به کرات موسسه ای مثل گالوپ از این نظرسنجی هایی که حساسیت هر کسی رو برمی انگیزه انجام داده ولی نتیجه علمی ای که عاید جامعه میکنه بسیار پرباره. البته بدیهیه که من نمیخوام حساسیت کسی رو در این مورد برانگیزم. جای تکرار نداره ولی باز برا تاکید میگم: کسایی که باقی مونده ارتش رژیم گذشته بودن و خودشونو خالصانه و خیلیاشون تو گمنامی فدا کردند، برا همیشه اسمشون بین معدود آدمایی قرار گرفت که برای پاکترین آرمان بشری کشته شدن. من برای این که کار اون بزرگواران رو از نظر فنی بررسی کنیم پیشنهاد یه همچین طرحی رو دادم.

اما این موضوع که ما تعداد کمی از اون عزیزان رو میشناسیم کاملا انتقاد بجاییه. ولی میتونیم با علم و تاکید رو این موضوع به کارمون ادامه بدیم.

در خاتمه بگم که من تابع نظر رفقای گُلم تو این فُروم هستم. اگه شما بخواید من از ادامه اصرار رو این نظرسنجی دست میکشم. ولی اگه یه ذره متعادل به قضیه نگاه کنیم، چیز بدی نیستا! (تعصبامونو بهتره بذاریم برا چند روز دیگه که عمو سام و کل بچه های فک و فامیلشون رو سرمون خراب میشن، خالی کنیم!!! :)) شوخی کردم، ببخشید، یاعلی!

soheil_riazi
10-07-2008, 20:32
علیجان بحث تعصب نیست. بحثاینه که اسم یاسینی بااسم دایی یا گلزار یه کم فرق داره.
کم شناختی خودمون رو هماز خلبان ها بزار کنار این. مثل فیلمای سینمایی بعدازهر عملیات اسمسوپراستار درج نمیشه. در ضمن ما چه کارشناسی بلدیم که نظر بدیم.
از محمد597 ممنونم و میخام که سایر اطلاعاتشو قرار بده.

NR
04-01-2010, 10:56
Looks like a Radio programme wil be on soon to remember the life of Col. Ghafour Jeddi which you had mentioned was F-4 Pilot KIA back on 7th Nov 1980 over West of Iran.

زندگي خلبان شهيد «غفور جدي» فردا در راديو بررسي ميشود
خبرگزاري فارس: برنامه راديويي با ستارهها فردا زندگي خلبان شهيد دوران دفاع مقدس «غفور جدي» را بررسي ميكند.

به گزارش خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا»، در ادامه پخش برنامههاي راديويي «با ستارهها» كه توسط اداره كل هنري و نمايشي بنياد شهيد و امور ايثارگران با همكاري شبكه سراسري فرهنگ تهيه ميشود، فردا زندگي و خاطرات خلبان شهيد «غفور جدي» بررسي ميشود.
برنامه راديويي «با ستارهها» يك برنامه تركيبي متشكل از گزارش، قطعه نمايشي و گفتوگو با همرزمان و خانواده اين شهيد است كه از ساعت 16:30 به مدت 30 دقيقه روي موجهاي FM:106/7 و AM:558 پخش خواهد شد.
تهيهكنندگي برنامه راديويي «با ستارهها» را مجيد ميرزايي شهرابي بر عهده دارد؛ اين برنامه يكشنبه و سه شنبه هر هفته با موضوع بررسي زندگي سرداران دفاع مقدس از راديو فرهنگ پخش ميشود.
انتهاي پيام/ش

NR
04-01-2010, 10:57
The picture associated for this news is an interesting new one from IRIAF Pilot Lt. Col. Abbas Dowran.

زندگي سرلشگر خلبان شهيد «ابراهيم دلحامد» فردا بررسي ميشود
خبرگزاري فارس: برنامه راديويي با ستارهها فردا زندگي سرلشگر خلبان شهيد دوران دفاع مقدس «ابراهيم دلحامد» را بررسي ميكند.

به گزارش خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا»، در ادامه پخش برنامههاي راديويي «با ستارهها» كه توسط اداره كل هنري و نمايشي بنياد شهيد و امور ايثارگران با همكاري شبكه سراسري فرهنگ تهيه ميشود، فردا زندگي و خاطرات سرلشگر خلبان شهيد «ابراهيم دلحامد» بررسي ميشود.
برنامه راديويي «با ستارهها» يك برنامه تركيبي متشكل از گزارش، قطعه نمايشي و گفتوگو با همرزمان و خانواده اين شهيد است كه از ساعت 16:30 به مدت 30 دقيقه روي موجهاي FM:106/7 و AM:558 پخش خواهد شد.
تهيهكنندگي برنامه راديويي «با ستارهها» را مجيد ميرزايي شهرابي بر عهده دارد؛ اين برنامه يكشنبه و سهشنبه هر هفته با موضوع بررسي زندگي سرداران دفاع مقدس از راديو فرهنگ پخش ميشود.
انتهاي پيام/

IRIAF
19-07-2010, 15:48

RF-4 Pilot
19-07-2010, 18:35
به اميد روزى كه يه air show تو تهران برگزار بشه تا يك بار ديگه غرش فانتوم هارو بشنوم ,خيلى وقته صداى اونارو نشنيدم.
يادش بخير روزهايى كه صداى پس سوز فانتوم ها زمان تيك اف تمام پایگاه رو مى لرزوند و بى خبر از اينكه تو يكى از اين فانتوم ها پدر عزيزم هست كه چند ثانيه بعد سينه اسمون رو مى شكافه و چند دقيقه بعد در حال انجام عمليات شناسايى در قلب خاك دشمن هستش تا من بتونم تو کوچه خيابون پایگاه بازى كنم.

عاشقتم پدر

ببخشيد اگه احساساتى شدم ولى زمانى كه اين مطالب رو مى نوشتم چشام پر اشك بود

maverick100
25-07-2010, 12:31
ما هم امیدواریم که این نمایشگاهها به صورت دوره ای هر سال در یک پایگاه برگزار شود من خودم خیلی وقته پایگاه چهارم نرفتم با اینکه بچه ی خوزستانم اما یکبار هم این نمایش رو ندیدم

DASTAN
19-02-2011, 09:44
تمامی خلبانها تکخال بودند.چون 8سال با کمترین امکانات و بیشترین بی مهریها برای مام وطن جنگیدند.جهانبانی را فراموش نکنید.

bahramaf
19-02-2011, 11:50
کاربسیار خوبی کردید! یه مقدارم به نظر من بعضی از تایپیکها رو خیلی دچار حاشیه می کنیم.....
اما...قبل از انقلاب:
1- مرحوم جهانبانی
2-مرحوم خاتم

بعد از انقلاب:
1-شهید غفور جدی
2-شهید عباس دوران
3-تیمسار ابوطالبی
4-سایر ایثارگران نیرو....

تیمسار ابوطالبی از خلبانان خوب F-4 ,F-5,F-14 بودندکه مدتی نیز فرمانده پایگاه بوشهر وبعدها منطقه هوایی شیراز و سرانجام در ستاد نیرو بازنشسته شدند ومدتی نیز ریاست سازمان هواپیمایی کشوری را عهده دار بودند

شخصا پرواز خوب ایشان با F-4در RANGE احمدی را مشاهده کردم که نحوه تیر اندازی ایشان وانجام پروازشان مثال زدنیست

Bravo
19-02-2011, 12:39
متاسفانه شما خيلي از اين بزرگواران را نميشناسيد و بنا به دلايلي رسانه اي نشده اند و شناخته شده نيستند و اين در حاليست كه رشادتهاي زيادي انجام داده اند. افراد مشهوري كه نام برده شده اند عمدتا به خاطر شهيد شدن و يا كشته شدن تبديل به سوژه شده و نام آنان دهان به دهان ميگردد،البته در مورد عباس دوران اين موضوع متفاوت است و ايشان براستي نخبه بوده اند.
عمدتا اطلاعات علاقمندان در مورد خلباناني كه در قيد حيات هستند در حد بسيار ضعيف است.

ضمنا تيمسار ابوطالبي F-4 ي نبودند.

ضمن تشکر
تیمسار ابوطالبی از خلبانان خوب F-4 ,F-5,F-14 بودندکه مدتی نیز فرمانده پایگاه بوشهر وبعدها منطقه هوایی شیراز و سرانجام در ستاد نیرو بازنشسته شدند ومدتی نیز ریاست سازمان هواپیمایی کشوری را عهده دار بودند
شخصا پرواز خوب ایشان با F-4در RANGE احمدی را مشاهده کردم که نحوه تیر اندازی ایشان وانجام پروازشان مثال زدنیست

مديريت ايشان در فرماندهي پايگاههاي بوشهر،شيراز و تهران زبانزد است و جزءمديران خوب در نيرو بودند.حتي جزء گزينه هاي جانشینی فرماندهي نيرو هم بودند كه البته اتفاق نيفتاد.
ولي تا جاييكه حافظه ام ياري ميكند ايشان شايد با فانتوم پرواز ميكرده اند ولي خلبان فانتوم شش دانگ نبوده اند.

shahram.j57
20-02-2011, 14:21
سلام همیشه بهترینها برای همه شناخته شده نیستند برای بهترینهای اف-4 در ایران به این عزیزان میشود اشاره کرد :
منوچهر محققی ، شهيد قهستانی ، فرح ال.. براتپور ، شهید یاسینی ، محمد عتيقه چی ، مرحوم مرادی ، خسرو غفاری ، جعفر عمادی ، بهمن سلیمانی ، علی ملک نیا ، علی حق پناه ، بهروز نقدی بیگ ، و کسانی که تا زمانی سرکار بودند خوب درخشیدند : پوررضایی ، پور بیات ، علیرضا فرخی ، عبدالرضا مرادی

bahramaf
20-02-2011, 18:10
ضمن تشکر از حسن توجه عزیزان
بله ایشان در مدت زیادی که در بوشهر بودم f-4ی بودند وپروازهای جنگی (برون مرزی) زیادی راهم باf-4انجام داده اند
در ضمن اگر تایپیک را به حاشیه برده ام از سروران گرامی عذر خواهی می کنم

به یاد شهید خادم شیرازی و شهید علی قهری افتادم از شاگردان امیر زهره حیدریها بودند که سرانجام علت سانحه این بزرگواران بطور دقیق مشخص نشد به یاد شهید خادم شیرازی متل خلبانان مزین به نام این عزیز گردیدو...

شادی روحشان صلوات

Ezk
21-02-2011, 19:53
رشادتهاي همه اين عزيزان به جاي خود اما اگه آقاي ايكس حضور نداشتند اين عزيزان هرگز امكانات سخت افزاري و اموزشي لازم رو دريافت نمي كردن واس همين من كلا كسايي رو انتخاب كردم كه خلبانان نيروي هوايي خلبان بودنشون رو مديون اونهان
1- اقاي ايكس
2-ارتشبد خاتم
3-سپهبد جهانباني
4-ارتشبد طوفانيان
5-سرلشكر ستاري

PHANTOMII
21-02-2011, 22:59
تمام خلبانان ارتش چه شکاری چه ترابری در جنگ و بعد از آن زحمت کشیده اند .انتخاب یک نفر خیلی سخت است و شاید هم درست نباشد . تمام کسانی که شهید شدند خوب بودند و تمام کسانی هم که ماندند خوب بودند . الان در هیئت رییسه نهاجا و ستاد نهاجا خلبانان خوبی داریم که همگی جنگ را تجربه کرده اند و الان کار مدیریتی می کنند.

Bravo
22-02-2011, 01:18
البته این تاپیک بعد از دو سال دوباره اومده بالا و خدا رو شکر نگرش اعضاء سایت هم به نسبت دو سال قبل خیلی متفاوت شده و قطعا از دیدگاه بهتری به این موضوع مینگرند.
اول اینکه لفظ رنکینگ به شرحی که در سایر فعالیتها استفاده میشود, به نظرم در شان خلبانان شجاع نیروی هوایی نیست و باید اصلاح شود.
دوم اینکه مساله محدود به مقطع زمانی خاصی باشد.مثلا صرفا 8سال دفاع مقدس ملاک قرار گیرد.
سوم اینکه بزرگوارانی که نام برده میشوندیا بازنشسته و یا شهید شده باشند و از کسانی که در حال حاضر در نیرو فعالیت مینمایند به دلایل امنیتی نام برده نشود.

حالا با تمام این مسایل یه سری مشکلات میمونه،اونم اینه که با توجه باینکه F-4 یه هواپیمای Multi Mission بوده قطعا هر کدام از خلبانان در ماموریت خاصی تبحر داشته اند.
بحث RF-4 ی ها را هم باید جداگانه در این گردونه قرار داد.
و نهایتا اینکه خلبانانی هستند که حتی یکبار هم اسم آنها جایی آورده نشده ولی...

عنوان را عوض کرده ،سعی کردم تاپیک را مرتب کنم.
امیدوارم با همکاری سایردوستان مطالبی عنوان شود که در شان دلاورمردان و عقابان تیز پرواز 8 سال دفاع مقدس باشد و قدمی هرچند اندک در شناساندن و انتقال رشادتهای ایشان به علاقمندان برداریم .البته این موضوع را به عنوان همه پرسی یا نظر سنجی نمی نگریم...

خواهشمندم قوانین مربوط به نامبردن اسامی را رعایت فرمایید و از نامبردن افرادی که هنوز در نیرو فعال هستند یا بازنشست و شهید نشده اند خودداری فرمایید.

تبصره :نامبردن اسامی افرادی که با نام و عنوان در یکی از رسانه های رسمی کشور قبل از این تاپیک نام آنها برده شده یا با آنها مصاحبه شده، بلامانع است .

هرگونه برداشت ، استفاده و کپی برداری از مطالب یا تصاویر این تاپیک بدون ذکر بنپایه یا اجازه سایت aerospacetalk.ir مجاز نمیباشد.

شروع میکنم از:

امیرسرتیپ2 خلبان جمشید زهره حیدریها

ایشان از معروفترین استاد خلبانهای فانتوم هستند و بسیاری از F-4 ی هایی که الان استاد و فرمانده هستند از شاگردان ایشان بوده اند . به جرات میتوان گفت که ایشان در درگیری های Air to Air بینظیر یا کم نظیر بوده اند.
شکار یک فروند میراژ F-1 ,درگیری با دو فروند F-15 عربستان و برتری هوایی نسبت به آنها،Lock on و شلیک به سمت یکی از آنها که بدلیل نقص در موشک سرنگونی F-15 محقق نشد,درگیریهای نا برابر هوایی با تعداد کثیری از هواپیماهای مهاجم حتی بدون سلاح و حین رایدهای آموزشی با شاگرد بخش کوچکی از رشادتهای ایشان است. . .

Bravo
05-03-2011, 11:02
سرهنگ خلبان ابراهيم پوردان

از تيزپروازان شركت كننده در حماسه H3
شاگرد اول دوره خلباني در آمريكا
از استاد خلبانهاي معروف و بنام فانتوم
تا جاييكه يادمه در حدود 50 SM (ماموريت برون مرزي)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

پیوند در بایگانی ایرواسپیس تاک

هرگونه برداشت ، استفاده و کپی برداری از مطالب یا تصاویر این تاپیک بدون ذکر بنپایه یا اجازه سایت aerospacetalk.ir مجاز نمیباشد.

javadfakoori
05-03-2011, 11:33
بنام خدا

([Only registered and activated users can see links])

جناب پوردان افتخار جانبازی هم دارند, هنگام ایجکت از ناحیه کمر دچار آسیب شدند...!

پیوند فرتور در بایگانی ایرواسپیس تاک
پیوند فرتور از بن پایه(گنج جنگ)

EP-IAG
12-03-2011, 16:00
دوستان البته من موافق با نظر سنجی درباره این مورد نیستم چون نفس کار را زیر سوال می بره در اینکه ما بهترین خلبانهای دنیا را دراختیار داشته و داریم شکی نیست ولی آیا می شه گفت مثلا دوران بیشتر زحمت کشیده یا خلعتبری . نمکی بیشتر زحمت کشیده یا براتپور .
در مورد بیشترین پرواز تمیسار منوچهر محققی با بیشتر از 3000 ساعت پرواز عملیاتی با فانتوم و انجام 182 پرواز برون مرزی عمقی در خاک عراق بیشترین پرواز و همچنین رکورددار پرواز بر فراز خاک عراق هستند . ایشان در قید حیات هستند و عکس ایشان را در روزهای آینده برای شما ارسال می کنم البته ایشان بخاطر ناملایمتهایی که در حقشان شده دلشکسته هستند من خیلی به ایشان اصرار کردم که گفتگوی باهاش انجام بدم ولی متاسفانه قبول نکردند . در ضمن ایشان فرمانده دسته 40 فروندی پرواز در عملیات کمان 99 از پایگاه بوشهر بودند .
تیمسار آیت محققی هم خلبان اف 4 بودند ولی از لحاظ رکورد جای در نیروی هوایی ندارند البته فقط از لحاظ رکورد .
بعداز ایشان سرلشگر خلبان شهید سید علیرضا یاسینی با 2759 ساعت پرواز عملیاتی با فانتوم و انجام 90 پرواز برون مرزی ( فقط پروازهای برون مرزی ایشان 90 بوده ) دومین نفر از لحاظ پرواز با فانتوم هستند .
از لحاظ شکار هوایی هم تیمسار حسین هدا با 6 شکار هوایی با فانتوم رکورددار هستند
از لحاظ پرواز با هواپیمای اف 5 هم سرلشگر خلبان شهید مصطفی اردستانی با حدود 2650 ساعت پرواز عملیاتی با این هواپیما هستند ایشان از لحاط سورتی پرواز در یک روز در کل خلبانان نیروی هوایی رکورددار هستند . ایشان در یک روز موفق به ثبت 13 سورتی پرواز شدند که از این حیث رکورد دار می باشند که بعد از ایشان شهید یاسینی با 8 سورتی در یک روز محققی با 7 سورتی دوران و خلعتبری با 6 سورتی بعد از ایشان هستند .
مرحوم جلال زندی رکورد دار پرواز با اف 14 می باشند ایشان به همراه سرتیپ رستمی سرتیپ جاویدنیا سرتیپ بیطرف و سرتیپ میقانی رکورددار پرواز ممتد هستند که بیشترین آن 11 ساعت و 35 دقیقه ثبت شده است که مربوط به کدام یک از این عزیزان است نمی دانم ولی بطور حتم تمامی این عزیزان بالای 11 ساعت پرواز دارند .
سرتیپ زندی با 9 شکاری هوایی رستمی با 6 شکار هوایی صدقی با 5 شکار هوایی عظیمی با 5 شکار هوایی و ... رکورد دار هستند .
تیمسار امیر اصلانی با شکار یک میگ از فاصله 150 کیلومتری رکورد دار دوربردترین شکار هوایی جهان هستند ایشان این مسگ را از فاصله 150 کیلومتری شکار کردند .
تیمسار علیرضا بی طرف رکورد دار حمله به سوری هواپیماهای دشمن هستند ایشان در روز شهادتشان به 12 فروند هواپیماهای عراقی حمله کردند که بعد از سرنگون کردن یکی از آنها بدلیل استال موتور به شهادت رسیدند .
تیمسار فراهافر با منهدم کردن چهار میگ عراقی تنها با شلیک یک موشک فونیکس رکورد دار جهانی هستند .
تمیسار رستمی با شکار 3 میراژ و یک میگ در یک روز رکورددار زدن میراژ در یک روز هستند .

خوب دیگه ادامه نمی دم اگر دوستان مایل بودند و براشون جذاب بود این قسمت را ادامه می دهم

یاعلی

دوست عزیز در اف 14 خلبانی به نام امیراصلانی نداریم ایشان کروچیف بودند . بعد از شهید اردستانی رکورد پرواز در یک روز در دست تیمسار حمید نجفی است . رکورد شکار در اف 14 در دست تیمسار جاویدنیا است با 12 شکار ثبت شده در ستاد نیرو.

FaFa
12-03-2011, 16:53
تیمسار عنایت الله حمزه ای که استاد خلبان F4 بودند و بنده افتخار شاگردی این استاد با اخلاق و ارزشمند را در کرمان داشته ام.ایشان هم اکنون در کرمان زندگی میکنند.

Bravo
13-03-2011, 18:31
. . . دو استاد مسلم و دو نابغه در LOW LEVEL

سرهنگ خلبان محمد موسوی
سرهنگ خلبان اکبر منتصری

شاگردان ایشان در حال حاضر اساتید lowlevel هستند ولی هنوز چنان از پروازهای ایشان تعریف میکنند که گویی شما فکر میکنید خیال پردازی میکنند!

اینطور که شنیده ام جناب موسوی بعد از بازنشستگی در خطوط امارات پرواز میکنند.
جناب منتصری هم بازنشست شده در شیراز زندگی میکنند.

عکسی هم از این دو استاد نیست.
اصلا شاید خودشان هم با فانتوم عکس نداشته باشند...
99.9% دوستان هم تا بحال اسم ایشان را نشنیده بودند .

به همین سادگی...
به خدا حیفه!

RF-4 Pilot
13-03-2011, 22:34
حالا كه صحبت Low Level شد بايد خدمتتون عرض كنم شهيد فريدون ذولفقارى نيز يكى از ماهرترين خلبانان شناسايى بودند كه در پرواز پست تبحر خاصى داشتند. البته خلبانان شناسايى همگى از اين تبحر برخوردار بودن چون قسمت جدانشدنى عمليات هاى اونا بوده ولى اين مهارت ها بدليل دور بودن از انظار هميشه به فراموشى سپرده شده و گاهى قابل باور براى خيلى ها حتى خلبانان هم نيست.
در مورد مهارت شهيد ذولفقارى بايد خدمتون عرض كنم ايشون بقدرى مهارت داشتن و پست پرواز مى كردند كه پدرم روايت مى كنن زمانى كه وارد خاك عراق مى شديم در بسيارى از مناطق صحرايى گله هايى از شتر ديده مى شد كه در بيابان سرگردان بودند و ذولفقارى بقدرى پایین مى رفت كه من دايم مى گفتم فريدون مواظب شتر ها باش نخوريم بهشون.
بله ايران چنين خلبانانى داشت كه امروز بنا بدلايلى حاضر نيستن نامى از اين مردان وطن پرست و شجاع ببرند.

Goebbels
13-03-2011, 23:55
پرواز پست ...

تا حالا به این لغت نگاه شاعرانه کردین؟!

پرواز، ...
لغتی که در دل خودش معنای بالا بودن رو می ده، ارتفاع گرفتن، از بالا به پایین نگاه کردن، ...

و این طرف لغت پست، ...
یعنی پایین، پایین تر از بقیه، چسبیده به کَف، ...

وقتی پایین پرواز می کنی، یعنی بال داری، قدرت پرواز داری، فارغی از قید و بند زمین، اصلا زمینی نیستی، اما میای پایین تر از زمینیا طی طریق می کنی، طوری رفتار می کنی که انگار بقیه ازت بالاترند و این همان اولین گام در سیر سلوک توست! ... وقتی به اوج برسی میتونی پا رو خودت بذاریو تا بدین حد پایین بیای!

تو خلوت خودمون بهش فکر کنیم ...

نمی خواستم اینقدر عارفانه و شاعرانه شه. اصلا اومده بودم فقط یه عکس بذارم! اما وقتی داشتم سراغ اون عکس می رفتم، یه لحظه تو ذهنم چهره ی شهید ذولفقاری اومدو پس زمینه اش چرخ خوردن کلام پدرم ...
یهو دلم رفت ...
متن RF-4 Pilot عزیز هم بی علت نبود.

حالا كه صحبت Low Level شد بايد خدمتتون عرض كنم شهيد فريدون ذولفقارى نيز يكى از ماهرترين خلبانان شناسايى بودند كه در پرواز پست تبحر خاصى داشتند. البته

و البته با این مهارت حتی یه کلام حرف نمی زدند! ...
خیلیه!
به سه چار زبون دنیا مسلط باشی، اون همه تحصیلات، اون مهارت فوق العاده که مغز استاد آمریکاییتو تو اولین پرواز سولو دچار واماندگی بکنی! یه همچین فرمانده ی بلندمرتبه ای باشی،...
ولی وقتی از یه پرواز خطرناک با اون عکسهای شاهکار برمی گردی، فقط سرتو بندازی پایینو بگی بچه ها ممنونم. ...

واقعا رمز این مقام بالا و والاشون، همین زندگی در اوج فروتنی و تواضع بود.

---------------------------------------------------------------------------------------------

اینم اون عکس

تو همین موضوع، یادی هم از جناب طوسی که از شرکت کنندگان در حمله به H-3 بودن کنیم که می گفتن: "بارها شده بود خلبانای ما می رفتن، با خودشون آنتن تلویزیون خونه می آوُردن!"

با احترام
@};-

RF-4 Pilot
14-03-2011, 00:44
تو همین موضوع، یادی هم از جناب طوسی که از شرکت کنندگان در حمله به H-3 بودن کنیم که می گفتن: "بارها شده بود خلبانای ما می رفتن، با خودشون آنتن تلویزیون خونه می آوُردن!"

@};-

فكر كنم از اين داستان بايد هى خاطره گفت.

انتن كه خوبه , مى گن يه روزى شهيد پولاد داوودى زمانى كه با RF-5 پرواز مى كرده با يكى از دوستان پرواز دو فروندى اموزشى انجام مى دن و تو پرواز داوودى هم مثل همه خلبان ها كمى شيطنت مى كنه و شروع به حركات نمايشى و پرواز ارتفاع پست مى كنه و در جايى تصميم مى گيره از بين دو تا درخت رد بشه كه در اين زمان يكى از بالها با درحت برخورد مى كنه و يك تكه شاخه از درخت رو با خودش مياره , داوودى به پایگاه بر مى گرده و در زمان فاينال با برج صحبت مى كنه و به شوخى به متصدى برج مى گه (I am with tree) ,متصدى متوجه منظور داوودى نمى شه و فكر مى كنه منظور داووى اينه كه ما سه فروند هستيم و تاكيد مى كنه من دو فروند رو تو رادار دارم و سومى كيه؟ كه داوودى توجيه مى كنه دوستمونو.
و بنده احتمال مى دم سرانجام ايشون طعمه اين پرواز پست شده باشه.

moh-597
14-03-2011, 09:07
دوست عزیز در اف 14 خلبانی به نام امیراصلانی نداریم ایشان کروچیف بودند . بعد از شهید اردستانی رکورد پرواز در یک روز در دست تیمسار حمید نجفی است . رکورد شکار در اف 14 در دست تیمسار جاویدنیا است با 12 شکار ثبت شده در ستاد نیرو.

دوست من
امیر اصلانی جزو خلبانان اف 14 بودند که در اواخر جنگ از کشور خارج شدند و دیگر بازنگشتند
در مورد تیمسار نجفی درست می فرمائید ایشان در رسته اف 5 بعد شهید رادستانی هستند ولی در اف 4 و اف 14 نفرات دیگری هستند رکورد شکار هم بله با تیمسار جاویدنیا هست ولی بیشترین ساعت پرواز را ایشان ندارند

EP-IAG
14-03-2011, 10:01
دوست من
امیر اصلانی جزو خلبانان اف 14 بودند که در اواخر جنگ از کشور خارج شدند و دیگر بازنگشتند
در مورد تیمسار نجفی درست می فرمائید ایشان در رسته اف 5 بعد شهید رادستانی هستند ولی در اف 4 و اف 14 نفرات دیگری هستند رکورد شکار هم بله با تیمسار جاویدنیا هست ولی بیشترین ساعت پرواز را ایشان ندارند

دوست عزيزم سلام.......
بنده در حيطه هوانوردي نظامي و نيروي هوائي اطلاع چنداني ندارم ، دو روز قبل با يكي از دوستان نيروي هوائي، در رابطه با مطلبي در حال جست و جو در سايت بوديم كه ايشان نظرشان به اين تاپيك جلب شد و از آنجا كه در اين سايت عضو نيستند با آي دي بنده مطالب فوق را ارسال نمودند.
به هر حال ايشان هم به زودي به جمعمان در اين سايت خواهند پيوست و در اين رابطه مطالبشان را ارسال خواهند كرد.

Bravo
14-03-2011, 13:49
ديدم حيفه اين دو خاطره رو از پرواز low level اين دو بزرگوار براتون تعريف نكنم.
البته خاطره مربوط به جناب منتصري از كابين عقب ايشون و خاطره مربوط به جناب موسوي از شماره 2 فلايت نقل ميشود.

در يك ماموريت 4 فروندي مسيري براي lowlevel بريف شده بوده كه هر 4 فروند كه از خلبانان قدر فانتوم بودند تا حد ممكن خوابيده بودند كف!ليدر كه جناب منتصري بوده نگاهي به بقيه ميكنه ميبينه كه دارن سعي ميكنن يه نموره برن پايينتر.ايشون ميره پايينتر!باز بقيه هم ميرن پايين،باز ايشون ميرن پايينتر!در اين گيرودار يك مرتبه يك نخلستان روبروي اونها قرار ميگيره و جناب منتصري وارد راهي ميشن كه از زير درختان نخل رد ميشد و بالطبع مابقي مجبور ميشن بكشن بالا!ايشون هم ميگن :حالا هر كي ميتونه بياد پايين!

در يك ماموريت دو فروندي به ليدري جناب موسوي هر دو فروند بر اساس بريف low level و به استناد limit خلبان جوري خوابيده بودند كف كه از آينه كه پشت را نگاه ميكردند خاك بلند ميشده!ايشون ميگن من جناب موسوي را ديدم در حالي كه دست چپش را به چپ كانوپي تكيه داده بود(بجاي اينكه روي تراتل باشد) و داشت براي خودش صوت ميزد!!!

PHANTOMII
14-03-2011, 20:13
پرواز جناب منتصری و جناب موسوی به حق شایسته تقدیر است . یک خلبان دیگری هم بود به نام محمود اسکندری که تمامی خلبانان اف4 پرواز low level وی را قبول داشتند . روحش شاد

kermanshahy
14-03-2011, 21:01
درود بر تمام فرزندان راستین ایران
منم حکایت پرواز کف را شنیده ام که بالک های باک ها زیر بال فانتوم های نیروی هوایی گاهی برگ وشاخه
نخل چسبیده بوده که بعد از بازگشت با صلابت شان به خاک اهورایی اریایی بچه های پایگاه را به وجد می اوردند البته کم کم برای بچه های تعمییر ونگهداری این رشادت ها زحمت ایجاد میکرد
به هر حال همه باید بدانند عقاب های پارسی با نیرو هوایی عرب ها فرق دارند و صد سر و گردن بالاترند

چو ایران نباشد تن من مباد

bahramaf
16-03-2011, 17:53
. . . دو استاد مسلم و دو نابغه در LOW LEVEL

سرهنگ خلبان محمد موسوی
سرهنگ خلبان اکبر منتصری

شاگردان ایشان در حال حاضر اساتید lowlevel هستند ولی هنوز چنان از پروازهای ایشان تعریف میکنند که گویی شما فکر میکنید خیال پردازی میکنند!

اینطور که شنیده ام جناب موسوی بعد از بازنشستگی در خطوط امارات پرواز میکنند.
جناب منتصری هم بازنشست شده در شیراز زندگی میکنند.

عکسی هم از این دو استاد نیست.
اصلا شاید خودشان هم با فانتوم عکس نداشته باشند...
99.9% دوستان هم تا بحال اسم ایشان را نشنیده بودند .

به همین سادگی...
به خدا حیفه!
با تشکر
جناب موسوی من رو یاد خلبانهای کامیکازه می انداختند(خیلی شبیه ژاپنی ها بودند) البته قد بلندتر و خوش تیپ تر
در موردlow levelهای ایشون من هم خاطره جالبی دارم که حتما تعریف خواهم کرد تصاویری هم از ایشون در کنار سایر خلبانهای بوشهر هست که البته بعضی هاشون هنوز تو نیروهستند ...
راستی جناب اسلامی هم فراموش نشود ایشون مدتیtopgunبوشهربودند وبسیار خوش برخورد و...

maverick100
16-03-2011, 18:51
با کسب اجازه از محضر اساتید خودم بنده فکر می کنم شادروان حسین خلعتبری نیز یکی از خلبانانی بودند که در پرواز پست مهارتی ستودنی داشتند
همچنین می توان به امیر سرتبپ خلبان بازنشسته سیاوش مشیری اشاره کرد ایشان یکی از خلبانان خوب فانتوم بودند خاطره ای از ایشان را بنده در جستار یادها و خاطره ها قرار داده ام متاسفانه بلد نیستم به اینجا لینک دهم دوستان علاقمند زحمت بکشند در تاپیک متفرقه درباره ی نیروی هوایی مطالعه بفرمایند

Bravo
12-05-2011, 18:42
چند روز پیش در محضر یکی از امیران قدیمی و بنام نیرو جمله ای را در مورد تیمسار براتپور شنیدم که بازگو کردن آن برای شما هم قطعا جالب خواهد بود.
ایشان فرمودند:
"وقتی براتپور به سمت F-4 میرفت باور کن احساس میکردی هواپیما با اون ابهت از براتپور میترسید..."

براستی که انجام عملیاتی چون H3 از مردان بزرگی چون ایشان بر می آید.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

تیمسار فرج اله براتپور لیدر حمله به H3

Bravo
13-05-2011, 21:40
تمامی جنگ کرده های F-4ی متفق القول بر این عقیده اند که قهرمان واقعی بی چون و چرای جنگ در این هواپیما و استاد بنام SM در ایران کسی نیست جز :
تیمسار منوچهر محققی
ایشان که بیش از 180 SM موفق(بیشترین میزان ماموریت جنگی) را در کارنامه خود را دارد تا چندی پیش هم بیشترین ساعت پرواز با فانتوم در ایران را داشتند.
کسانی که با ایشان یا در وینگ ایشان پرواز کرده اند وی را به تمام معنا مردی شجاع و رشید توصیف نموده اند.
شنیده ام که حتی بزرگانی چون شهید دوران نیز وقتی به عنوان لیدر در یک دسته چند فروندی برای بمباران هدف عازم میشدند , پس از اصابت هدف بدلیل پدافند شدید منطقه به تنهایی از منطقه خطر دور میشدند و بعد از دوری از محدوده خطر جویای وینگ من های خود میشدند ولی تیمسار محققی بمباران هدف را به گونه ای برنامه ریزی میکردند که خودشان وینگ من را 6 دانگ محافظت میکردند و عمدتا اول شماره 2 منطقه را ترک میکرده و ایشان بعد از شماره 2 منطقه را ترک میکردند...
ایشان تیراندازی توپهای ضدهوایی را به F-4 بی احترامی تلقی میکردند و از این کار بشدت ناراحت میشدند ، حتی شنیده ام که چنانچه در مسیر رفت توپی به ایشان یا همراهان تیراندازی میکرده حتی المقدور در برگشت توپ را با GUN مورد نوازش قرار میدادند.

ایکاش . . .

tarmax
15-05-2011, 23:09
چرا هیچ مصاحبه و یا خاطره ای از تیمسار محققی یافت نمیشه؟جز این خبر دردناک که ایشون مدتیه به علت کثرت پرواز های طولانی ستون فقراتشون دچار مشکل شده؟طرف تو جنگ ویتنام 20 ساعت با فانتوم پرواز داشته به عنوان پیشگسوت بهش نگاه می کنند اونوقت ما؟~x(؟؟!!!!!!!

moh-597
16-05-2011, 08:54
چرا هیچ مصاحبه و یا خاطره ای از تیمسار محققی یافت نمیشه؟جز این خبر دردناک که ایشون مدتیه به علت کثرت پرواز های طولانی ستون فقراتشون دچار مشکل شده؟طرف تو جنگ ویتنام 20 ساعت با فانتوم پرواز داشته به عنوان پیشگسوت بهش نگاه می کنند اونوقت ما؟~x(؟؟!!!!!!!

سلام
متاسفانه ایشون راضی به مصاحبه نمی شوند
انقدر دل این عزیز رو شکسته اند که راضی کردن ایشان کار بسیار دشواری است که من هنوز موفق به این کار نشده ام ولی هر طور شده راضیشون می کنم
من هنوز در تعجبم که کسی که در جنگ اینهمه فداکاری انجام داده چرا باید باهشون طوری برخورد کنند که به این شکل دلخور باشند تنها فردی که توانایی پرواز در پایین ترین سطح روی اب را داشتند ایشان بودند از پروازهای ایشان به این شکل نقل می شود که روی خلیج فارس در ارتفاع کمتر از 10 پا پرواز می کردند البته دوستان مسیر تاپیک رو منحرف نکنند
فعلا این عکس را که خودم از ایشان گرفتم را به عنوان آخرین تصویر از من داشته باشید

tarmax
16-05-2011, 22:51
ممنون فراوان از عکس ایشون.هرچند چهره اشون خسته نشون میده اما همچنان رشید باابهت و محبوب قلوب ما هستند.

راستی دوستان در مورد قابلیتهای پروازی تیمسار سیروس باهری نیز موارد زیادی گفته شده.توانایی پرواز ارتفاع پایین و شجاعت ایشون

tarmax
16-05-2011, 23:06
ایشون به علت پرواز های مکرر به بغداد با وجود رینگ پدافندی افسانه ای اون در زمان جنگ در بین خلبانان به سیروس بغدادی مشهورند

Bravo
27-05-2011, 21:18
واینک جناب سرهنگ منوچهر شیرآقایی

خلبان شجاع ، وطن پرست ، لوطی و با مرام ، خوشتیپ و کاریزماتیک ، شیرواقعی!
تمامی F-4ی ها از ایشان خاطره هایی منحصر به فرد و به یاد ماندنی را در ذهن دارند و جوانترها هم که ایشان را ندیده اند حتما آنها را شنیده اند. (از بیان هرگونه خاطره از ایشان در اماکن عمومی معذورم!!)
ایشان در بوشهر و جناب سرهنگ جوانمردی در همدان بمب روحیه گردانهای مظلوم فانتوم بودند،گردانهایی که تا پایان جنگ 80% شهید تقدیم کشور نمودند . این دو بزرگوار لبهایی را به خنده واداشتند که چشمانشان پر از اشک بود...کاری بسیار دشوار و نشدنی. البته صمیمیت بچه های F-4زبانزد است ولی ایشان تکرار نشدنی هستند واقعا میگم!برای خود بنده پیش آمده و چند سال افتخار زیارت ایشان را داشته ام و هنوز هم ارادت به ایشان دارم ،بالطبع درس هم پس دادیم!!
ایشان در عملیات مروارید کابین عقب شهید یاسینی بودند و علاوه بر شکار ناوچه ، یک هلیکوپتر عراقی را هم به درک فرستاده اند. تعدادSM های ایشان را دقیق نمیدانم باید بپرسم ولی ایشان در جنگ از پایگاه بوشهر شرکت فعال داشتند.
سرهنگ منوچهر شیرآقایی پس از بازنشستگی تا کنون در بوشهر ماندند و منشا خدمات خیر در آن استان هستند و به عنوان یک چهره معتمد و موجه و معروف شناخته میشوند.

نفر اول نشسته از راست:سرهنگ منوچهر شیرآقایی
نفر اول ایستاده از چپ:تیمسار جمشید زهره حیدریها

PHANTOMII
27-05-2011, 22:06
ایستاده از راست .عبدالخالق صداقت - ناصر باقری - جمشید زهره حیدریها .
نشسته از راست : منوچهر شیر اقایی - محمد رضا معلمی - اصغر تولایی ( خدا وند رحمتش کند)

zahedi
27-05-2011, 22:21
یعنی 80 درصد خلبان های اف 4 شهید شدن؟! بر چه اساس این حرفو می زنید؟ فکر نمی کنید این آمارتون خیلی غیر واقعی به نظر میاد؟!
با شهادت این عزیزان طبیعتا یک اف 4 هم از دست دادیم. با احتساب ایجکتها و سایر فانتوم هایی که به طرق مختلف قبل و بعد انقلاب از بین رفتن الان نباید یک دونه اف 4 هم داشته باشیم!!!

javadfakoori
27-05-2011, 22:44
ایستاده از راست .عبدالخالق صداقت - ناصر باقری - جمشید زهره حیدریها .
نشسته از راست : منوچهر شیر اقایی - محمد رضا معلمی - اصغر تولایی ( خدا وند رحمتش کند)

جناب ناصر باقری در آخرین پرواز شهید بزرگوار دوران به همراه جناب اسکندری کابین عقب هواپیمای شماره 2( محمود اسکندری) بودن و پس از جنگ هم در شرکت هما خلبان 747 خط جده تهران بودن...!
انشالله همیشه سلامت و شاد باشن...

amin_7
27-05-2011, 22:58
جناب کاپیتان باقری هم اکنون در شرکت هواپیمایی ماهان به عنوان کاپیتان بر روی هواپیمای ارباس 310 و 600-300 مشغول به کارهستندو از نظر اخلاقی هم بسیارباصفا و دوستداشتنی همراه با صدایی دلنشین هستند.

amin_7
27-05-2011, 23:00
یعنی 80 درصد خلبان های اف 4 شهید شدن؟! بر چه اساس این حرفو می زنید؟ فکر نمی کنید این آمارتون خیلی غیر واقعی به نظر میاد؟!
با شهادت این عزیزان طبیعتا یک اف 4 هم از دست دادیم. با احتساب ایجکتها و سایر فانتوم هایی که به طرق مختلف قبل و بعد انقلاب از بین رفتن الان نباید یک دونه اف 4 هم داشته باشیم!!!
به نظرمن منظوردوستمون %80 شهدای نیرو هوایی بود نه اینکه %80 خلبانان اف4 شهید شدند که اگر اینگونه باشد به نوعی میشه گفت نظرشمادرست هست!!!

javadfakoori
27-05-2011, 23:04
جناب کاپیتان باقری هم اکنون در شرکت هواپیمایی ماهان به عنوان کاپیتان بر روی هواپیمای ارباس 310 و 600-300 مشغول به کارهستندو از نظر اخلاقی هم بسیارباصفا و دوستداشتنی همراه با صدایی دلنشین هستند.

دوست عزیز حرف من نقل قول خود ایشون بود... البته مال سال های حدود 82 یا 83 اگه درست گفته باشم...!

tarmax
27-05-2011, 23:14
فکر می کنم ایشون(شیر آقایی) قایمشهری (مازندران) هستند.

Bravo
28-05-2011, 01:37
آمارگیری شهدا(KILL) در گردانهای شکاری پس از پایان جنگ بشرح زیر بوده:

F-4====> 80%
F-5====> 56%
F-14====> 12%

tarmax
28-05-2011, 23:42
جناب براوو لطفا بفرمایید امار بالا یعنی 80% خلبانان فانتوم شهید شدند یا منظور دیگه ای داره؟ممنون میشم

zahedi
29-05-2011, 01:13
آمارگیری شهدا(KILL) در گردانهای شکاری پس از پایان جنگ بشرح زیر بوده:

F-4====> 80%
F-5====> 56%
F-14====> 12%

دوست گرامی جواب سوال منو ندادید. با این آمار شما چطور ما هنوز فانتوم داریم؟ نکنه ارواح فانتوم های زمان جنگ هنوز در حال خدمتند!

Bravo
18-11-2011, 19:18
از یکی از شاگردان امیر حیدریها (که البته الان خودشون استاد بنامی هستند) شنیدم که از امیر پرسیده بودن که دوست داشتی مثل کدوم یکی از خلبانای F-4 پرواز میکردی؟ ایشون جواب میدن دوست داشتم مثل استادم بهادری میتونستم پرواز کنم و ازش میپرسن خود بهادری چی؟ایشون جواب میدن که بهادری هم همیشه میخواست بتونه مثل دوران بپره...
..........................................................................................

در یک پرواز دو فروندی که شماره یک دوران و شماره دو بهادری بوده، بعد از Take off کابین عقب شماره یک که حواسش به Join up شماره 2 بوده ،یه دفعه متوجه میشه که بهادری داره Invert Join up میکنه! به دوران میگه Sir اینو ببینین داره Invert میاد! دوران هم بدون اینکه بهادری(شماره 2) را نگاه کند میگه ولش کن فلان فلان شده رو! خودشو لوس کرده!!!

بعضی از دوستان در مورد این امضاء من سوال کردند که جریانش چیه؟

He said to US navy tomcats: Be advise! KHAKNEGAR is safe on the ground

in memories of hero DARYOUSH KHAKNEGAR , the pilot of IRIAF F-4 which two tomcats of US navy fired on him but cant shot him down ...

در این پست عرض میکنم.

مرحوم داریوش خاکنگار مقدم

از خلبانان برجسته و معروف F-4 ، بر اساس گفته های کسانی که ایشون را دیده بودند بسیار صاف و ساده و پاک... حتی نحوه فوت ایشون هم دل انسان رو میسوزونه...
از ایشون اطلاعات و نقل قولهای زیادی در دست نیست ولی همین چیزای کمی که از این مرد بزرگ میدونیم وجودمون را سر ریز از غرور و افتخار میکنه.
شنیده شده که در آخرین روزهای حضورشون در آمریکا ،استادشون جلوی تعدادی از دانشجویان دیگر به خاکنگار میگه :اگر روزی بین ایران و آمریکا جنگی بشه و من بدونم که رودرروی تو قرار گرفته ام بطور حتم کاری میکنم که با تو درگیر نشم...(منظورش این بوده که فرار میکنه)

در اواخر تابستان سال 1987 که درگیریهای بین ایران و آمریکا در خلیج فارس خیلی حاد شده بود ، در درگیری که بین دو فروند F-14 نیروی دریایی آمریکا و یک فروند F-4 نیروی هوایی ایران به خلبانی داریوش خاکنگار مقدم اتفاق افتاد ، دو تامکت آمریکایی تمام تلاش خود را برای سرنگونی فانتوم ایرانی بکار بستند , دو فروند AIM-7 هم به سمت وی شلیک کردند ولی مهارت بالای خاکنگار باعث انحراف هردو موشک شد و نهایتا خاکنگار صحیح و سالم روی زمین فرود آمد. خاکنگار بعد از نشستن رود زمین روی موج گارد که قابل شنیدن توسط تمامی شناورها و هواپیماهای آمریکایی بود گفت:Khaknegar is safe on the ground
چند ماه بعد در April 1988 بار دیگر تلاش ناو آمریکایی برای سرنگونی داریوش خاکنگار با شلیک دو تیر موشک استاندارد بی نتیجه بود و خاکنگار توانست علیرغم آسیب دیدگی سکان عمودی و افقی هواپیمای خود ، به سلامت در باند فرودکاه بندرعباس به زمین بنشیند و برای اینکه به آمریکایی ها یادآوری کند که من خاکنگار هستم دوباره روی موج گارد گفت :
!Be advise! Khaknegar is safe on the ground

تلاش آمریکایی ها برای شکست دادن داریوش بی نتیجه ماند ولی هنگامی که همسر ایشان در بیمارستان دی بستری بود ،داریوش خاکنگار در حالی که دسته گلی در دست داشت و برای ملاقات همسرش در حال عبور از عرض خیابان بود با ماشین جوانی که دیوانه وار با سرعت بالا در حال حرکت بود برخورد کرد و جان به جان آفرین تسلیم کرد...
یکی از دوستان میگفت که یکی از خلبانان هم همان نزدیک بود و صحنه تصادف را دیده بوده

روحش شاد . . .

بنپایه تصاویر کتابIranian F-4 PhantomII units in combat نوشته Tom cooper&Farzad Bishop

ضمنا در چند سایت از جمله سایت خود ماهم خاطره ای از ایشون نقل شده که اشتباها جناب خاکنگار رو خلبان F-14 معرفی کرده که اشتباه است.

پیوند فرتورها در بایگانمی ایرواسپیس تاک

nima_khm
24-11-2011, 23:47
استاد واقعن دستت درد نکنه که یاد همچین آدمای بزرگ رو زنده می کنی.
یقینا روحشون همیشه شاد به خاطر خدمتای فراوانی که بدون هیچ چشم داشتی به مملکتشون کرده.

in memories of hero DARYOUSH KHAKNEGAR , the pilot of IRIAF F-4 which two tomcats of US navy fired on him but cant shot him down ...

در این پست عرض میکنم.

از خلبانان برجسته و معروف F-4 ، بر اساس گفته های کسانی که ایشون را دیده بودند بسیار صاف و ساده و پاک... حتی نحوه فوت ایشون هم دل انسان رو میسوزونه...
از ایشون اطلاعات و نقل قولهای زیادی در دست نیست ولی همین چیزای کمی که از این مرد بزرگ میدونیم وجودمون را سر ریز از غرور و افتخار میکنه.
شنیده شده که در آخرین روزهای حضورشون در آمریکا ،استادشون جلوی تعدادی از دانشجویان دیگر به خاکنگار میگه :اگر روزی بین ایران و آمریکا جنگی بشه و من بدونم که رودرروی تو قرار گرفته ام بطور حتم کاری میکنم که با تو درگیر نشم...(منظورش این بوده که فرار میکنه)

در اواخر تابستان سال 1987 که درگیریهای بین ایران و آمریکا در خلیج فارس خیلی حاد شده بود ، در درگیری که بین دو فروند F-14 نیروی دریایی آمریکا و یک فروند F-4 نیروی هوایی ایران به خلبانی داریوش خاکنگار مقدم اتفاق افتاد ، دو تامکت آمریکایی تمام تلاش خود را برای سرنگونی فانتوم ایرانی بکار بستند , دو فروند AIM-7 هم به سمت وی شلیک کردند ولی مهارت بالای خاکنگار باعث انحراف هردو موشک شد و نهایتا خاکنگار صحیح و سالم روی زمین فرود آمد. خاکنگار بعد از نشستن رود زمین روی موج گارد که قابل شنیدن توسط تمامی شناورها و هواپیماهای آمریکایی بود گفت:Khaknegar is safe on the ground
چند ماه بعد در April 1988 بار دیگر تلاش ناو آمریکایی برای سرنگونی داریوش خاکنگار با شلیک دو تیر موشک استاندارد بی نتیجه بود و خاکنگار توانست علیرغم آسیب دیدگی سکان عمودی و افقی هواپیمای خود ، به سلامت در باند فرودکاه بندرعباس به زمین بنشیند و برای اینکه به آمریکایی ها یادآوری کند که من خاکنگار هستم دوباره روی موج گارد گفت :

تلاش آمریکایی ها برای شکست دادن داریوش بی نتیجه ماند ولی هنگامی که همسر ایشان در بیمارستان دی بستری بود ،داریوش خاکنگار در حالی که دسته گلی در دست داشت و برای ملاقات همسرش در حال عبور از عرض خیابان بود با ماشین جوانی که دیوانه وار با سرعت بالا در حال حرکت بود برخورد کرد و جان به جان آفرین تسلیم کرد...
یکی از دوستان میگفت که یکی از خلبانان هم همان نزدیک بود و صحنه تصادف را دیده بوده

روحش شاد . . .

بنپایه تصاویر کتابIranian F-4 PhantomII units in combat نوشته Tom cooper&Farzad Bishop

ضمنا در چند سایت از جمله سایت خود ماهم خاطره ای از ایشون نقل شده که اشتباها جناب خاکنگار رو خلبان F-14 معرفی کرده که اشتباه است.

kermanshahy
25-11-2011, 19:35
جناب براوو ,شهریار گرانمایه
ریز بینی شما وحتا امضای شما نیز اموزنده و حاکی از مهر شما به وطن وهموطن است.سپاس
ایا فرتوری از این دلاور دارید؟
هیچ گزارشی دیگری از همرزمانش که یاد وارهایی از ایشان داشته باشند دارید؟
به هر روی نمایه سپاس برای اشنا کردن ما با این ابر مرد و باعث خودباوری بیشتر در ما کافی نیست.

Bravo
25-11-2011, 20:43
تنها عکسی که دیدم ایشان هم توش هستن این عکسه:

ایستاده از راست نفر پنجم(داریوش خاکنگار مقدم)

راستی به بهانه این عکس هم یادی از مرحوم سرهنگ خلبان کریم رفاهی(نفر اول ایستاده از چپ)میکنم...
ایشان تا پایان عمر ازدواج نکردند و تا جاییکه شنیدم در اثر عارضه قلبی درگذشتند. در زمان فوت سنی هم نداشتند ،شاید حداکثر 55-56 سال... روحشون شاد
دوستان و همدوره ها ایشونو کریم فابریک صدا میزدند (چون زن نگرفته بود).
چهره های آشنای دیگری هم در عکس میبینم ولی مطمئن نیستم اونهایی که فکر میکنم باشند . اگر دوستانی بعضی از این عزیزان رو میشناسن کمک کنن. این عکس مال 28 سال پیشه...

javadfakoori
25-11-2011, 20:57
جناب جعفر عمادی هم انگار تو این عکس هستند...؟
ششم ایستاده از راست!

moh-597
26-11-2011, 08:12

ایستاده از راست به چپ :
ملک نیا - ؟ - میرزاعلیان - عباس زمانی - داریوش خاک نگار - جعفر عمادی - صادقی - زمردیان - ؟ - ؟ - عطاردی- ؟ - جوادی پور - ؟ - توی درواری - ناظری - رفاهی

ردیف بین از راست به چپ :
حیدری - حمزه ای - فتح الهی - واجد سمیعی

نشسته از راست به چپ :
کلهری - ؟ - طالبیان - حق پناه - مینایی - شقایق - شریف نیا - ؟ - شیری - آقا میری - حسین مولایی

arash ghasemian
26-11-2011, 11:10
چه خوب شد كه يادي از مرحوم خاك نگار مقدم شد...آن سخناني كه استاد آمريكايي درباره مرحوم خاك نگار گفتن دايي من (سرتيپ خلبان اصغر صالح)درمراسم فارغ التحصيلي شاهدش بوده است...ايشان مي گفت داريوش پسري خوب و بي آلايش بود...خيلي سخته جلوي چشم مرحوم مادرش و فرزند اولش تصادف كرد و از دنيا رفت

يادتونه چقدر من خودمو مي كشتم كه بابا مرحوم خاكنگار خلبان اف4 بوده نه اف14 هيشكي قبول نمي كرد؟..:((

arash ghasemian
26-11-2011, 11:17

در این پست عرض میکنم.

روحش شاد . . .

يادتونه چقدر من خودمو مي كشتم كه بابا مرحوم خاكنگار خلبان اف4 بوده نه اف14 هيشكي قبول نمي كرد؟..:((

kermanshahy
26-11-2011, 12:17
درود بر شما
مگه پیش از این شما در این تارنما عضو بودید
سپاس

arash ghasemian
26-11-2011, 14:28
درود بر شما
سپاس
نه توي سايت سنترال كلاب

arash ghasemian
26-11-2011, 14:31
درود بر شما
سپاس
البته خوب يادم نمياد شايد هم يه بارعضو شدم ولي مطمئن نيستم...چون چيزي به ياد ندارم....معمولا با اسم اصلي خودم عضو ميشم...
بهر حال مخلص همه

kayvan6079
26-11-2011, 15:20
با سلام

...
در اواخر تابستان سال 1987 که درگیریهای بین ایران و آمریکا در خلیج فارس خیلی حاد شده بود ، در درگیری که بین دو فروند F-14 نیروی دریایی آمریکا و یک فروند F-4 نیروی هوایی ایران به خلبانی داریوش خاکنگار مقدم اتفاق افتاد ، دو تامکت آمریکایی تمام تلاش خود را برای سرنگونی فانتوم ایرانی بکار بستند , دو فروند AIM-7 هم به سمت وی شلیک کردند ولی مهارت بالای خاکنگار باعث انحراف هردو موشک شد و نهایتا خاکنگار صحیح و سالم روی زمین فرود آمد
...

تامکت لیدر ابتدا یک تیر AIM-7F اسپارو رو شلیک می کنه که به علت نقص فنی و روشن نشدن موتور موشک، موشک دوم (AIM-7M) رو شلیک می کنه که این موشک هم مغلوب مانورهای فانتوم ایرانی میشه.

یادش گرامی

Bravo
07-12-2011, 20:44
بنام خدا

روال در این تاپیک به این شکل است که اگر میخواهیم اسم قهرمانی رو بیاوریم و ازش یاد کنیم ،حرفهامون تازه باشه ,نه از اون نقل قولهایی که همش تو اینترنت کپی پیست میشه, یعنی برای معرفی اون قهرمان حداقل یه موضوع ناشنیده رو از ایشون عنوان کنیم و در کنار اون ممکنه نقل قولهای تکراری هم از ایشون باشه .

در این پست مقدمه ای از مرحوم محمود اسکندری رو آغاز میکنم و امیدوارم سایر دوستانی که از ایشون اطلاعاتی دارند سایرین رو بی بهره نگذارند...

در خلال فرمایشات امیر زمانی(که بعدا به تفصیل از ایشون هم خواهیم خواند) یک نفر از همه پررنگ تر است... با توجه به نقل قولهایی که شنیده میشه , رشادت و بی باکی ایشون مو رو به تن انسان سیخ میکنه...

محمود اسکندری شماره 2 پرواز دو فروندی بودند که به همراه عباس دوران(شماره 1) اون حمله معروف به بغداد جهت لغو اجلاس سران غیر متعهد ها رو ترتیب دادند و اسکندری کسی بود که علیرغم آتش سنگین پدافند بغداد و مورد اصابت قرار گرفتن شماره یک , بغداد را در هم کوبید و برگشت...

سرگردمحمود اسکندری و ستوان اکبر زمانی نقشی انکار نشدنی در آزاد سازی خرمشهر داشتند . تا آنروز(17/2/61) چندین پرواز برای انهدام پل اروند که برروی اروند رود توسط نیروهای عراقی بعد از اشغال خرمشهر زده شده بود ,انجام شد که به دلایلی امکان انهدام پل وجود نداشت... انهدام آن هدف واقعا سخت بود و فقط یک نفر توانست افتخار آنرا به نام خود و کابین عقب جوان و باهوش خود ثبت نماید.
انهدام پل اروند توسط سرگرد محمود اسکندری چنان ضربه ای را بر پیکر نیروی زمینی عراق وارد کرد که عراق ناگهان 19000 نفر از نیروهایش را در محاصره ایرانیها دید .اینگونه بود که این دو نفر 19000 عراقی را در چنگال ایرانیان اسیر ساختند.

کارنامه مرحوم اسکندری لبریز از ماموریتهای انجام نشدنی بود،اسکندری مردی بود که واقعا از شلیک گلوله و موشک به سمت هواپیمایش نمیهراسید ...

از دوستانی که اطلاعات موثق از ایشون دارند خواهش میکنم جهت زنده نگاه داشتن یاد و نام این قهرمان و آشنایی جوانان کشور با ایشان از دادن اطلاعات دریغ نفرمایند.

در هردو عکس ایستاده از راست نفر سوم (محمود اسکندری)

ایستاده از چپ نفر اول

تصویری از پل اروند قبل از انهدام که توسط شیرمردان RF-4 گرفته شده

پیوند فرتور در بایگانی ایرواسپیس تاک

پیوند فرتور از بن پایه

RF-4 Pilot
07-12-2011, 21:43
در شجاعت و مهارت محمود اسكندرى هيچ يك از خلبانان شك ندارند, اسكندرى نه تنها در اسمان شجاعت داشت بلكه روى زمين هم شجاعت كارهايى رو داشت كه از نزديكان ايشون بايد بشنويد.
همانطور كه دوست خوبم Bravo عزيز اشاره كردن ايشان و در بيشتر موارد همراه با جناب زمانى ماموريت هاى بسيار خطرناكى در كارنامه خود دارند كه هر يك از اين عمليات ها در زمان خود كار بزرگى محسوب مى شدند و شايسته تقدير مى بود كه بندرت انجام شد.
يك موضوع يادم امد كه براتون نقل مى كنم فقط خواهش مى كنم هيچ برداشت سو نكنيد از اين موضوع.

يك روز فرمانده گردان شناسايى پدر منو مى خواد و مى گه فلانى گردان شكارى يه ماموريت داره شرايطش اينجورى هست, خيلى خطرناكه و شايد برگشت نداشته باشه. خلبان اين عمليات محمود اسكندرى انتخاب شده ولى كسى حاضر نشده كابين عقب باهاش بره(بنا به هر دليلى كه در اون زمان مى تونست وجود داشته باشه) از ما خواستن خلبان بهشون بديم , تو ميرى؟؟
پدر من هم بلافاصله قبول مى كنه و مى گه همچين هم ترسناك نيست شرايطش و ما بدتر از اينو انجام داديم.
فرمانده گردان شناسايى خلبان خودش رو به فرمانده گردان شكارى معرفى مى كنه و زمانى كه خلبا ن هاى گردان شكارى متوجه مى شن يك خلبان از گردان شناسايى مى خواد عملياتشون رو انجام بده به رگ غيرتشون بر مى خورده و يك نفر داوطلب انجام اين عمليات مرگبار مى شه و سعادت اين عمليات و پرواز با محمود اسكندرى نصيب پدر من نمى شه.
اين عمليات هم با موفقيت بدست محمود اسكندرى و يارانش انجام شده و همچون خارى در چشم دشمنان قرار گرفت.

محمود اسكندرى هميشه در دلهازنده هست و تاريخ به اين سرباز مى بالد. روحش شاد.

RF-4 Pilot
08-12-2011, 20:32
تقديم به Bravo عزيز

سال 1975 ميلادى , پایگاه هوايى SHAW AFB , South carolina , ايالات متحده امريكا CLASS 76011

این کلاس متشکل از تعدادى از خلبانان شكارى منتخب جهت ديدن دوره شناسايى تاكتيكى و پرواز با هواپيما مدرن RF_4C بود. خلبانانى كه در مهارت و شهامت تاييد شده بودند و اين بار مى بايست سكان يك جنگنده بى سلاح رو در دست مى گرفتند و كارى متفاوت از انچه تا كنون اموخته بودند و انجام مى دادند را انجام بدهند.
در اين كلاس نام يك نفر از همه بيشتر مى درخشيد و اون شخص كسى نبود جزء فريدون ذولفقارى. ذولفقارى پيش از ملحق شدن به گردان شناسايى توانسته بود معيار هاى يك خلبان درجه يك را در پرواز با شكارى F_5 كسب كند. ذولفقارى قبل از پيوستن به نيروى هوايى , در سنين جوانى درچند كشور اروپايى زندگى مى كرده و در دانشگاه تحصيل كرده و از اين رو توانست به سه زبان زنده مسلط شود. بى ترديد ذولفقارى جزو انگشت شمار افسرانى بود كه داراى تحصيلات دانشگاهى و مسلط به زبانهاى مختلف قبل از استخدام در نيروى هوايى ايران بودند.

فریدون پس از اتمام تحصیل در اتریش در 23سالگی در سال 1346 به ایران بازگشت و برحسب علاقه به رشته خلبانی وارددانشکده افسری شد و در مدت 8 ماه با رتبه خوبی، این دوره را پشت سر گذاشت.پس از طی دوره آموزشهای مقدماتی آکادمی و پروازی باهواپیماهای «T-41» و«T-6» در تهران ، برای ادامه تحصیل به ایالات متحده آمریکااعزام شد.
درآمریکا دوره تکمیلی آکادمی و پرواز با هواپیماهای جت آموزشی «T-37» و جت مافوق صوت «T-38» را با 220 ساعت پرواز طی نموده و در پایان به درجه ستواندومی مفتخر شد و به ایران مراجعت نمود.

در سال 1348 برای طی دوره پرواز شکاری تاکتیکی هواپیمای «اف-5» در پایگاه یکم شکاری در مهرآباد تهران برگزیده شد. پس از طی دوره به عنوان خلبان شکاری تاکتیکی «اف-5» به اسکادران 42 شکاری بمب افکن در دزفول منتقل شد و توانست به خوبى فن پرواز با اين پرنده را فرا گيرد و يكى از بهترين هاى F-5 شده, ولى ديگر وقت ارتقاء بود و ذولفقارى بايد در پست ها و سمت هاى بالاترى خدمت مى كرد و از او استفاده بهينه مى شد. چندی بعد برای پروازبا هواپیماهای«آراف-5» که یک نوع شکاری شناسایی مافوق صوت بود، به پایگاه یکم شکاری اعزام گردید.

ذولفقارى مدتى در گردان شناسايى پرواز كرد و بار ديگر توانايى هاى منحصر به فردش را نشان داد و خود را لايق پرواز با فانتوم نشان داد.
تا اينجا ذولفقارى را مى توان يكى از بهترين هاى F-5 دانست وبايد مى ديديم كه آيا از پس يك هواپيماى ديگر كه كاملا" متفاوت از انچه كه تا امروز فريدون با ان پرواز كرده بود, بر مى ايد.

پایگاه هوايى شاو (SHAW) ايالات متحده, خلبانان شناسايى در حال فرا گيرى علوم مربوطه و تاكتيك هاى شناسايى و ديدن دوره هاى زمينى و تئورى مى باشند . فريدو ن فردى ارام و صبور بود كه با دقت كامل مطالب رو فرا می گرفت و توانست تمام ازمونهاى زمينى رو با بالاترين رتبه بگذراتند.

حال زمان اولين پرواز فريدون با RF-4 فرا رسيد روزى كه بايد به استاد خلبان خود نشان مى داد كه دروس تئورى را انطور كه مى بايست فرا گفته است. فريدون و معلم پرواز اماده شده و به سمت هواپیما حرکت کرده , فريدون در كابين جلو نشسته و فرماندهى هواپيما را بر عهده گرفته و معلم پروازامريكايى در كابين عقب نشسته و ديگر همدوره هاى فريدون بر روى رمپ ناظر اولين پرواز فريدون بودند.

ذولفقارى در ابتداى باند قرار گرفته و با كسب اجازه از برج مراقبت جهت تيك اف, موتورها را در حالت پس سوزقرار داده و با خيزشى سريع از باند جدا شده و در دل اسمان جاى مى گيرد تا امتحان خود را به استاد پس دهد.

چند دقيقه اى از پرواز نگذشته بود كه ذولفقارى متوجه علايم هشدار دهنده مبنى بر از دست دادن هيدروليك شده . اين اتفاق بسيار نادر هست بخصوص براى يك هواپيما نيروى هوايى ايالات متحده كه جهت اموزش از ان استفاده مى شده و سن و ساعت پرواز زيادى هم نداشته و يك بدشانسى بزرگ براى يك خلبان مى تونست باشه كه در اولين پرواز اموزشى دچار اين مشكل بشود.

ولى ذولفقارى بيدى نبود كه با اين بادها بلرزد, با ارامش كامل و بدون دستپاچگى بعد از مدت كوتاهى كنترل هواپيما را در دست گرفته و در خواست فرود اضطرارى مى كند. در ابتدا حادثه معلم پرواز كمى نگران شده ولى متوجه شده كه ذولفقارى همانند يك خلبان حرفه اى مسلط به هواپيما شده و كنترل را در دست دارد و هر انچه نياز هست در اين شرايط انجام دهد را به نحو احسنت انجام مى دهد.

ذولفقارى موفق مى شود هواپيما را با نقص فنى به سلامت به پایگاه بازگرداند ويك لندينگ نرم و بى خطر انجام دهد. دوستان فريدون كه منتظر بازگشتش بودند بلافاصله خود را به پاى هواپیما رسانده تا از سلامت خلبانان مطمئن شوند.و خلبان در صحت و سلامت از هواييما پايين امده , در اين هنگام استاد پرواز رو به ذولفقارى كرده و سوال مى كنه ذولفقارى چند ساعت پرواز با فانتوم داشتى؟ در جواب ذولفقارى پاسخ مى ده اين اولين پروازم با فانتوم بوده قربان. استاد مى گه بدون شوخى چند ساعت پرواز داشتى ؟ ذولفقارى پاسخ مى ده اولين بار بود قربان من قبلا" فقط با F-5 پرواز داشتم. استاد مى گه اين امكان نداره كسى براى اولين پرواز چنین تسلط و مهارتى داشته باشه. در پايان با كمى كلنجار رفتن استاد قانع مى شه كه اين اولين پرواز ذولفقارى با فانتوم بوده و به اون مى گه كارت عالى بود و خيلى خوب از پسش بر اومدى فكر نمى كردم بتونى و نگران بودم و مطمئن هستم تو يكى از بهترين خلبان هاى اين دوره و نيروى هوايى كشورت خواهى شد.

بار ديگر ذولفقارى ثابت كرد كه ليا قت بهترين بودن را دارد. ذولفقارى تمامى دوره شناسايى رو كه به مدت شش ماه بطول انجاميد با موفقيت و رتبه بالا پشت سر گذاشت و به ايران بازگشت و در گردان 11 شناسايى تاكتيكى ادامه خدمت داد.
چندى از خدمت ذولفقارى در گردان شناسايى نگذشته بود كه نيروى هوايى ايالات متحده تصميم به انتخاب برگزيدگان دانشجويان خلبانى تمام كشورهايى كه خلبان جهت اموزش به ايالات متحده فرستاده بودند ,گرفت . اين روى داد به اين معنى بود كه برگزيدگان بهترين خلبان هايى هستند كه توسط نيروى هوايى ايالات متحده اموزش ديده بودند و بدون شك بهترين هاى دنيا و كشورشان نيز بودند.

كسى كه از نيروى هوايى ايران بعنوان بهترين خلبان انتخاب شد كسى جز سروان خلبان فريدون ذولفقارى نبود كه براستى انتخاب صحيح توسط نيروى هوايى ايالات متحده صورت گرفته بود.

ذولفقارى در اين مراسم حضور يافت و در كنار برترين هاى دنيا , پرچم ايران را برافراشت و به زمره برترين ها راه يافت و مورد تقدير و تشويق قرار گرفت. اين انتخاب مهر تاييدى برتكخال بودن ذولفقارى در نيروى هوايى ايران شده و تا كنون كسى موفق به كسب اين مقام و درجه در نيروى هوايى ايران نشده است.

چندى بعد ذولفقارى با درجه سرگردى به فرماندهى گردان 11 شناسايى تاكتيكى نايل شد كه مصادف با جنگ ايران و عراق بود. در ان زمان كمتر خلبانى انتظار شروع جنگ با كشورى ديگر را داشت. ولى جنگ اغاز شده بود و خلبانان براى مقابله با چنين شرايطى اموزش ديده بودند .هما نند ديگر گردان ها , گردان شناسايى هم وارد عمل شده و پرواز هاى شناسايى را اغاز كرده .شايد براى هر خلبانى ورود به خاك يك كشور كمى با ترس و دلهره و تازگى همراه بود ولى تمام خلبانان نيروى هوايى از پس اين وظيفه و تعهد بر امدند و ذولفقارى يكى از اين خلبانان بود كه براى همچين روزهايى لحظه شمارى مى كرد تا دين خود را به وطن و نيرو هوايى ادا كند.

ذولفقارى با داشتن درجه سرگردى و داشتن سمت فرماندهى مى توانست در عمليات ها كمرنگ تر حضور داشته باشد ولى هميشه به اين صحبت باور داشت كه براى چنين روزهاى براى ما پول خرج كردن و بايد تا اخر جنگيد و اينچنين شد كه او در كنار خلبانان شجاع گردان شناسايى تا روز شهادتش كه درجه سرهنگى به دوش داشت مردانه مبارزه كرد و شرافت سريازى خود را نشان داد.

از انجايى كه عمليات هاى شناسايى از پیچیدگى و خطرات بسيارى بر خوردار بود ذولفقارى سعى مى كرد عمليات هاى حساس را شخصا" انجام دهد تا تلفات جانى و مالى به حداقل برسد. ذولفقارى در زمان فرماندهى شخصا" خلبان كابين عقب خود را كه كليد پيروزى عمليات بود , انتخاب مى كرد. تعدادى از خلبانان شناسايى افتخار همراهى وى را كسب كردند و با او عمليات هاى خطرناكى را بدون سانحه به پايان رساندند ولى ذولفقارى همچون محمود اسكندرى كه بهمراه جناب زمانى يك تيم ويرانگر را درست كرده بودند با يك خلبان از گردان شناسايى اقدام به انجام عمليات هاى متهورانه كردند و او ن شخص كسى نبود جز سروان حسين مددى .
مددى از خلبانان هم دوره ذولفقارى بود كه از نظر روحيات و اخلاق و رفتار با فريدون اشنايى كامل داشت و به او نزديك بود و بعبارتى دوستان نزديك هم محسوب مى شدند.

ذولفقارى در كنار مددى

ذولفقارى بايد در طول جنگ بار ديگر متفاوت بودن خود را نشان ميداد و هميشه بدنبال عمليات هاى دشوار و نشد نى بود و زمانى هم كه فرماندهى گردان با شخص ديگرى بود هميشه از فرمانده درخواست عمليات هاى سخت و دشوار مى كرد و به قدرى جسارت و اعتماد به نفس داشت كه از فرمانده تقاضا مى كرد من رو جايى بفرست كه بزنن.

ذولفقارى عمليات هاى سخت ودشوار را يكى پس از ديگرى به پايان مى رساند . در اين بين دو عمليات شناسايى از شهر بغداد به او محول شد . بغداد يكى از مخوف ترين شهرهاى عراق از نظر پدافند هوايى بود كه در يك ان مى توانست اسمان اين شهر را به جهنمى تبديل كند. اين عمليات براى گردان شناسايى از ارزش بسيارى برخوردار بود و با انجام شناسايى بغداد گردان شناسايى و خلبانان اون مى توانستند خود و گردان افسانه اى خود را بار ديگر اثبات كنند. عمليات مخوف و مرگبار شناسايى بغداد كه يكى از سخترين و پیچيده ترين عمليات ها بود بدست توانا فريدون ذولفقارى و دو تن از ياران او مجتبى فردوسيان و حسين مددى انجام شده و ذولفقارى توانست با استفاه ازمهارت پرواز از ديد رادارها و پدافند سنگين بغداد در امان بماند و عمليات شناسايى پايتخت سياسى كشور عراق را با موفقيت انجام دهد و لرزه به تن دشمنان بياندازد و نتايج اين عمليات ها تصوير بردارى هاى بى نظيرى بود كه از نقاط حساس و استراتژیک شهر بغداد از جمله كاخهاى صدام , مجلس, وزارت كشور, پایگاه هوايى الرشيد و بسيارى از نقاط حساس كه بنا به دستور عمليات تك تك نقاط مورد نظر شناسايى شدند و ذولفقارى توانست بدون كوچكترين حادثه اى به پایگاه بازگردد. انتشار تصاوير اين عمليات متهورانه در جرايد داخلى وخارجى باعث دلگرمى نيروهاى ايرانى و دلسردى و تضعيف نيروهاى دشمن شد.

ذولفقارى هميشه خارى در چشم دشمنان بود و نيروهاى عراقى بدنبال از ميان برداشتن او بودند و صدام حسين براى او جايزه تعين كرده بود. با تمام اين تفاسير كوچكترين ترديد و ترسى در فريدون رخنه نكرده و با علاقه و دل وجان به پروازهايش ادامه داد و مناطق و شهرهاى مختلفى از خاك دشمن را جولانگاه خود قرار داد و افتخاراتى پیاپى كسب مى كرد.

در سال هاى جنگ مقامات و دوستان فریدون تلاش بسيارى كردند كه او را از ادامه پرواز جنگى منصرف كنند و به همان سمت هاى فرماندهى و استاد خلبانى اكتفا كند كه هيچ يك از اين تلاش ها نتيجه اى نداشت و سرانجام در سال 1365 فريدون ذولفقارى به همراه كمك خود محمدرضا نوروزى جهت شناسايى جنوب غرب كشور پایگاه يكم شكارى را ترك كرده و ديگر مراجعت نكردند تا نام ايران و خود را در اسمان زنده نگه دارند.

فريدون ذولفقارى در كنار استادان و شاگردان بهمراه محمود اسكندرى.

ذولفقارى بر فراز جزيره مجنون بى دفاع و بدون پشتیبان توسط حداقل چهار شكارى عراقى كه توسط رادار تاييد شده بودند دوره شده و با تلاشهاى فراوانى كه براى رهايى انجام داد نا جوانمردانه پركشيد و اين حادثه فرضيه نقشه از پيش تعيين شده عراقى ها جهت از ميان بردن او و لو رفتن اطلاعات عمليات او را قوت بخشيد.
اين چنين شد كه تكخال نيروى هوايى ايران اسمانى شد و نيروى هوايى و دوستان خود را در سوگ فرو برد .

با تاييد شهادت فريدون ذولفقارى صدام حسين در پيامى اعلام كرد كه ما چشمان خمينى رو گرفتيم. اين پيام نشان دهنده ارزش و اهميت اين خلبان براى نيروى هوايى ايران و ايرانى بود.

يادش جاويد , روحش شاد

arash ghasemian
10-12-2011, 13:57
دراينجا نديدم كسي يادي از تيمسار فضل الله جاويدنيا از بهترين خلبانهاي اف14 كند

boeing.747
01-02-2012, 11:45

به یاد شهیدانی که در ژرفای خلیج همیشه فارس جاودانه شدند...آل آقا ها...آذرفرها...دلحامدها و دیگر عقابان همیشه حاضر بر پهنه
اسمان آبی ایرانمان.............

کلاهت با موج ها آمد ...

اما خودت هرگز به ساحل بازنگشتی...

باز هم قصه شناسایی راز گل سرخی دیگر...

آن احساس خوش روحانی دیگر مهار شدنی نبود ، مشکل بود که بتوان او را با چند روز یا چند ماه به زنجیر این جهان کشید آری حسین را میگویم سروان حسین دلحامد بعد از آنگه پس از خروج اظطراری بر فراز آسمان خلیج فارس چند روز بر روی دریا گم شد و امکان نجاتش نبود عاشقانه هایش را به هنگام نجات این چنین بیان کرد او عاشق شده بود و دیگر تاب دوری نداشت خداوند او را مجذوب تنهایی و زیبایی خود کرده بود...

نوشته سروان حسین دلحامد بعد از نجات از بستر خلیج فارس....وی بعدها در عملیاتی جنگی به شهادت رسید....
boeing.747