PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گَت ويك دومين فرودگاه بزرگ لندنmfpatc
17-03-2009, 10:45
http://www.tabriz-atc.com/Airports/Images/Gatwick_Airport.jpg

آشنايي با فرودگاه گت ويك

فرودگاه گت ويك پس از فرودگاه معروف هيثرو ، دومين فرودگاه بزرگ وپر ترافيك لندن و بريتانيا ست كه در سطح بين المللي با كدهاي شناسايي LGW (ياتا) و EGKK (ايكائو) شناخته مي شود.


اين فرودگاه از نظر ترافيك مسافري ، در ميان فرودگاه هاي دنيا در جايگاه 25 قرار دارد و از لحاظ جابجايي مسافران بين المللي ، هفتمين فرودگاه جهان محسوب مي شود.


فرودگاه گت ويك داراي دو باند موازي شمالي و جنوبي است ؛ اما باند شمالي صرفا در موارد اضطراري مورد استفاده قرار مي گيردو از اين جهت مي توان گت ويك را پر ترافيك ترين فرودگاه يك بانده دنيا دانست.در سال 2006 ميلادي بيش از 263 هزار و 363 نشست وبرخاست در اين فرودگاه انجام شد ودر سال 2007 بيش از 35 ميليون مسافر از اين فرودگاه جابجا شدند . هم اكنون مسافران مي توانند از اين فرودگاه به بيش از200 فرودگاه بزرگ وكوچك در اقصي نقاط دنيا پرواز نمايند .


فرودگاه گت ويك ، يكي از قديمي ترين فرودگاه هاي بريتانيا محسوب مي شود و در 9 ژوئن سال گذشته ، 50 سالگي خود را جشن گرفت. اين فرودگاه به دليل واقع شدن در فرودگاه هيثرو ، همواره در اذهان عمومي به عنوان يك فرودگاه فرعي شناخته شده است ؛ اما بايد اذعان كرد فرودگاه قديمي و زيباي شهر لندن ، چيزي از رقيب معروف خود كم ندارد.


امروزه بسياري از شركت هاي هوانوردي چارتر پرواز هاي خود را از اين فرودگاه انجام مي دهند . همچنين در 30 سال اخير ، پرواز به ايالات متحده وبالعكس ، به دليل محدوديت هاي موجود در فرودگاه هيثرو كه پس از امضاي پيمان برموداري 2 در سال 1977 به وجود آمده است ، از گت ويك انجام مي شود . ناگفته نماند شركت هاي بزرگي مانند بريتيش اير ويز ، ايزي جت و ويرجين آتلانتيك در اين فرودگاه مستقر هستند.همچنين از بهار سال 2009 شركت هواپيمايي ايرلينگوس نيز در اين فرودگاه مستقر خواهد شد .هم اكنون فرودگاه گت ويك محل استقرار خطوط هوايي چارتر مانند مونارك ، توماس كوك وتامسون است و به نظر مي رسد در صورت قطعي شدن فروش اين فرودگاه ، موقعيت و جايگاه گت ويك بيش از پيش تقويت شود.


اين فرودگاه گواهينامه فرودگاهي كاربري همگاني نيز دارد و دوره هاي آموزش هوانوردي در آن برقرار است. گفتني است پس از اعلام را كميسيون رقابتي بريتانيا در 17 سپتامبر سال گذشته مبني بر الزام گروه فرودگاهي فروويال نسبت به فروش يكي از فرودگاه هاي خود ، فروويال سهام اين فرودگاه را كه ارزش آن يك ميليارد و 800 ميليون پوند برآورده شده است ، به فروش گذاشت و به اين ترتيب ، گت ويك به كانون اخبار صنعت هوانوردي تبديل شد . در چند ماه اخير ، گروه ها و شركت هاي معتبري مانند گروه مك كواري استراليا ، گروه فرودگاهي فراپورت ، وخدمات فرودگاهي ونكوور نسبت به خريد سهام آن ابراز تمايل كرده اند.در اين مدت ، اعتبار اين فرودگاه بسيار افزايش يافته استو به نظر مي رسد در صورت واگذاري سهام آن ، به يك فرودگاه بين المللي درجه يك تبديل خواهد شد.

امكانات و تسهيلات:

گت ويك داراي دو ترمينال شمالي و جنوبي است كه هردو داراي رستوران و فروشگاه هاي متعددي هستند . در اين فرودگاه ، تسهيلات لازم براي تردد افراد با شرايط خاص در نظر گرفته شده است . به عنوان نمونه ، امكان تردد معلولان در كليه قسمت هاي فرودگاه وجود دارد. براي تعويض لباس و تغذيه نوزادان نيز تسهيلات و امكانات لازم در نظر گرفته شده است . يك مركز كنفرانس نيز در اين فرودگاه وجود دارد كه همايش هاي مختلفي در آن برگزار مي شود .همچنين در فرودگاه و اطراف آن ، هتل هاي مختلفي با درجه هاي متفاوت وجود دارد. در اين فرودگاه كليسا ، يك اتاق مشاوره ، و يك اتاق عبادت وجود دارد و ورود به اين اتاق براي پيروان كليه اديان مذهبي آزاد است.


از گت ويك معمولا به عنوان فرودگاهي تك بانده ياد ميشود ؛ اما اين فرودگاه ، در حقيقت ، دو باند دارد. گفتني است باند شمالي مجهز به آلات فرود دقيق نيست و به همين دليل صرفا در موارد اضطراري از آن استفاده مي شود.
موقعيت باند نخست ، 8 چپ/26 راست ، وديگري 8 راست/ 26 چپ است وخزش از يك باند به باند ديگر 15 دقيقه به طول مي انجامد. با توجه به اينكه باند شمالي مجهز به آلات دقيق فرود نيست ، هنگام استفاده از اين باند هواپيماها مجبورند براي تقرب ،تجهيزات سنجش فاصله ، كمك هاي كنترلر تقرب ، و رادار هاي مراقبت پرواز استفاده نمايند.


پروازهاي شبانه نيز براي فرود از روش تقرب نزولي پيوسته استفاده مي كنند و خلبان ارتفاع هواپيما را به تدريج كاهش مي دهد كه اين امر موجب مي شود آلودگي صوتي به حداقل كاهش يابد. ناگفته نماند پرواز هاي شبانه داراي محدوديت هايي است وبه عنوان مثال ، پرواز هواپيماهايي مانند B773 و B744 از ساعت 11 شب تا 7 صبح ممنوع است . همچنين از ساعت 11:30 تا 6 صبح ( كه به استراحت شبانه اختصاص دارد) محدوديت هاي ديگري نيز اعمال مي شود .

دسترسي به فرودگاه :

امكان دسترسي به فرودگاه از طريق يك جاده فرعي ميسر مي باشد . همچنين ، يك ايستگاه قطار شهري در جنب ترمينال جنوبي وجود دارد كه گت ويك را به ايستگاه قطار شهري برايتون و ويكتورياي لندن متصل مي سازد . اتوبوس هاي سريع السير نيز اين فرودگاه را به دو فرودگاه ديگر شهر لندن ، و همچنين شهرهاي اطراف متصل مي سازند.

برگرفته شده از ماهنامه شرکت مادر تخصصی فرودگاه های کشور

لینک این مقاله:

http://www.tabriz-atc.com/Airports/London_Gatwick.html

Behrang
19-03-2009, 19:57
نهاد ضد انحصار انگليس حکم به فروش سه فرودگاه اين کشور داد


کميسيون رقابت انگليس، نهاد ضد انحصاري اين کشور، روز پنج شنبه اعلام کرد سازمان فرودگاه هاي انگليس موسوم به بي اي اي BAA بايد در عرض دو سال، دو فرودگاه بزرگ گاتويکGatwick و استانستد Stansted و يکي از دو فرودگاه ادينبورگ يا گلاسکو را بفروشد.
گاتويک که عمدتا براي پروازهاي دربست مورد استفاده قرار مي گيرد، دومين فرودگاه بزرگ انگليس پس از فرودگاه هيثروي نزديک لندن و دهمين فرودگاه پر رفت و امد جهان است.
کريستوفر کلارک مسئول تحقيقات در خصوص فرودگاه هاي انگليس در بيانيه اي اعلام کرد اين تصميم تنها راه براي پرداختن جامع به زيانهاي وارده به مسافران و شرکت هاي هواپيمايي به علت نبود رقابت بين فرودگاه هاي واقع در جنوب شرقي انگليس و بين فرودگاه هاي ادينبورگ و گلاسکو است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از لندن، سازمان فرودگاه هاي انگليس که در مالکيت گروه ساختماني فروويال Ferrovialاسپانيا است، هفت فرودگاه را در انگليس اداره مي کند.
فروويال در سال دو هزار و هشت، هشتصد و سي و هشت ميليون يورو( يک ميليارد و صد ميليون دلار) متضرر شد.
اين در حاليست که اين شرکت اسپانيايي در سال دو هزار و هفت، هفتصد و سي و چهار ميليون يورو سود کرده بود.
فرودگاه گاتويک در پي توصيه هاي قبلي کميسيون رقابت انگليس به فروش گذاشته شده بود.
اين نهاد مبارزه با انحصار در حکم خود اورده است که فرودگاه استانستد بايد پس از گاتويک به فروش برسد و سپس يکي از دو فرودگاه گلاسکو يا ادينبورگ فروخته شود.

ARafiee
19-03-2009, 21:24
تصاویری از اين فرودگاه

http://www.postimage.org/Pq24EgWi.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq24EgWi)

http://www.postimage.org/Pq24Jbe0.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq24Jbe0)مطالب زير را از حافظه ام یاری مي گيرم,گر اشتباه می كنم لطف كنید بگید
با تشکر @};-

Terminal

http://www.postimage.org/Pq24GOzr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq24GOzr)

http://www.postimage.org/Pq24Eyoi.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq24Eyoi)

طراح و معمار: نورمن فاستر
سیستم سازه ای : المان تكرار شونده