PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد X-RAY

EP-TBZ
10-06-2010, 13:24
با سلام خدمت دوستان عزیز

می خواستم بدونم که x-ray فرودگاه ها بر روی مواد غذایی که از آن عبور می کند تاثیری دارد؟

با تشکر

Jimbokhepel
10-06-2010, 13:38
خیر دوست عزیز
تاثیری ندارد

Drugs and food
the very low levels of radiation used in *** systems will not cause any hazard to health OF food or medicene subjected to X-ray inspection

*** اسم کارخانه سازنده می باشد

HAJI JEYMZ
10-06-2010, 13:52
من چندی پیش از متخصص پرتو نگاری پرسیدم ، ایشون گفتن که تاثیر خاصی نمیذاره ... البته یک چیز دیگر گفتن ایشون اونم اینکه این دستگاه ها باید هر 2 ماه سرویس اندازه گیری پرتو بشن ... من در مورد اون فیلم مخصوص نمایشگر پرتو که توی جلد زرد رنگ و بصورت کارت به سینه اپراتور باید نصب بشه پرسیدم که گفتن اونها هم باید هر ماه به مرکز مربوطه فرستاده بشه تا اگر فرد بیش از حد استاندارد پرتو گرفته باشه ، براش راهکاری در نظر بگیرند.
با کمال تعجب وقتی از مامورین پلیس فرودگاههای مهرآباد و امام در مورد این نمایشگر زرد رنگ کوچک سئوال کردم همگی اظهار بی اطلاعی کردند. و فقط یکی از دستگاههای کنترل (متعلق به گیت سپاه فرودگاه) مورد بازرسی قرار گرفته بود.

Jimbokhepel
10-06-2010, 14:11
من چندی پیش از متخصص پرتو نگاری پرسیدم ، ایشون گفتن که تاثیر خاصی نمیذاره ... البته یک چیز دیگر گفتن ایشون اونم اینکه این دستگاه ها باید هر 2 ماه سرویس اندازه گیری پرتو بشن ... من در مورد اون فیلم مخصوص نمایشگر پرتو که توی جلد زرد رنگ و بصورت کارت به سینه اپراتور باید نصب بشه پرسیدم که گفتن اونها هم باید هر ماه به مرکز مربوطه فرستاده بشه تا اگر فرد بیش از حد استاندارد پرتو گرفته باشه ، براش راهکاری در نظر بگیرند.
با کمال تعجب وقتی از مامورین پلیس فرودگاههای مهرآباد و امام در مورد این نمایشگر زرد رنگ کوچک سئوال کردم همگی اظهار بی اطلاعی کردند. و فقط یکی از دستگاههای کنترل (متعلق به گیت سپاه فرودگاه) مورد بازرسی قرار گرفته بود.

دستگاه های X-RAY فرودگاهی در صورت سالم بودن هیچ گونه ضرری برای اپراتور ندارند و نیازی به اون نمایشگر نیست مضاف بر اینکه پرتو اشعه ایکس به صورت مدام پخش نمیشه و تنها هنگامی که جسم از روبروی سنسور درون تونل دستگاه عبور کند دستگاه پرتو را ساطع می کند(حتی هنگامی که دستگاه روشن است و تسمه نقاله در حال حرکت می باشد و هیچ وسیله ای بر روی تسمه نقاله نیست دستگاه اشعه ایکس ساطع نمی کند)
نگهداری و تعمیر این دستگاها با اداره ارتباطات،اکترونیک، ناوبری هست که چک های ماهانه و روازنه دارند و باید فرم های خاصی رو پر کنند که معمولا بازدید روزانه در فرودگاهای شلوغ انجام میشه
لامپ ها تولید اشعه ایکس درون محفظه های سربی هستند و پرده های روی تسمه نقاله سربی می باشند که از تابش اشعه به بیرون از دستگاه جلوگیری می کند

HAJI JEYMZ
10-06-2010, 14:20
ممنونم از پاسخ کامل و جامعی که ارائه کردید. به شخصه نمی دونستم که پرده ها هم سربی هستند.

اینجانب
10-06-2010, 17:27
دستگاه های X-RAY فرودگاهی در صورت سالم بودن هیچ گونه ضرری برای اپراتور ندارند و نیازی به اون نمایشگر نیست مضاف بر اینکه پرتو اشعه ایکس به صورت مدام پخش نمیشه و تنها هنگامی که جسم از روبروی سنسور درون تونل دستگاه عبور کند دستگاه پرتو را ساطع می کند(حتی هنگامی که دستگاه روشن است و تسمه نقاله در حال حرکت می باشد و هیچ وسیله ای بر روی تسمه نقاله نیست دستگاه اشعه ایکس ساطع نمی کند)
نگهداری و تعمیر این دستگاها با اداره ارتباطات،اکترونیک، ناوبری هست که چک های ماهانه و روازنه دارند و باید فرم های خاصی رو پر کنند که معمولا بازدید روزانه در فرودگاهای شلوغ انجام میشه
لامپ ها تولید اشعه ایکس درون محفظه های سربی هستند و پرده های روی تسمه نقاله سربی می باشند که از تابش اشعه به بیرون از دستگاه جلوگیری می کند
من نمیدونم میزان تولید اشعه این دستگاهها چقدره. ولی بسیاری از دستگاهای تولید اشعه که در پزشکی از اونها استفاده می شود باید بطور دوره ای بازرسی شوند تا میزان تولید اشعه آنها بیش از حد زیاد نشود و همچنین نشت اشعه نداشته باشند.
اون قطعه زرد رنگ که پرتوکاران روی سینه (معمولا) نصب می کنند، یک چیزی شبیه فیلم رادیولوژی، که برای عکس برداری از دندان از آن استفاده می شود، است که بهش می گن film badge (فیلم بج). هر قسمتی که با اشعه کار می کنه باید از واحد مربوطه در سازمان انرژی اتمی اینها را بگیرد و بعد از مدت معینی پس بدهد. در این واحد هر پرتوکار یک شماره خاص دارد که میزان پرتوگیری سالانه وی را از روی این فیلم بج حساب می کنند و اگر در مدت مشخصی از حد مشخصی بالاتر باشد به وی اعلام میکنند که علتش مشخص بشه و یا اینکه کارش را عوض کند.
اگر دیدید که اپراتور این دستگاهها فیلم بج داشته اند، به احتمال خیلی قوی دستگاه مربوطه هم باید کنترول دوره ای شود.

Jimbokhepel
10-06-2010, 17:53
من نمیدونم میزان تولید اشعه این دستگاهها چقدره. ولی بسیاری از دستگاهای تولید اشعه که در پزشکی از اونها استفاده می شود باید بطور دوره ای بازرسی شوند تا میزان تولید اشعه آنها بیش از حد زیاد نشود و همچنین نشت اشعه نداشته باشند.
اون قطعه زرد رنگ که پرتوکاران روی سینه (معمولا) نصب می کنند، یک چیزی شبیه فیلم رادیولوژی، که برای عکس برداری از دندان از آن استفاده می شود، است که بهش می گن film badge (فیلم بج). هر قسمتی که با اشعه کار می کنه باید از واحد مربوطه در سازمان انرژی اتمی اینها را بگیرد و بعد از مدت معینی پس بدهد. در این واحد هر پرتوکار یک شماره خاص دارد که میزان پرتوگیری سالانه وی را از روی این فیلم بج حساب می کنند و اگر در مدت مشخصی از حد مشخصی بالاتر باشد به وی اعلام میکنند که علتش مشخص بشه و یا اینکه کارش را عوض کند.
اگر دیدید که اپراتور این دستگاهها فیلم بج داشته اند، به احتمال خیلی قوی دستگاه مربوطه هم باید کنترول دوره ای شود.

میزان نفوذ اشعه در محیط اطراف دستگاه کمتر از 1 mSv/h می باشد (m میلی نیست میکرو هست که به دلیل نداشتن علامت میکرو از m استفاده کردم) در حالی که برای عکس برداری از سینه این میزان 300 mSv/h می باشد!!!
در ضمن ایکس ری فوق استاندارد های حفاظتی زیر رو هم پاس کرده:
IEC 950 safety of information technology equipment
Bsc5304,code of practice for safety of machinery.
BS5667,part 19 belt conveyor safety
BS6527,electromagnetic radiation
the lonising radiations regulations 1985,NO 1333
Xray dose:1.5 mSv Multi-energy version

EP-TBZ
11-06-2010, 14:18
با تشکر از دوستان عزیز که برای سوال من پاسخ مناسب دادید

با آرزوی موفقیت برای شما

Jimbokhepel
13-06-2010, 16:05
مطلب زیر نیز کمک کننده هست

Reyhane7
11-03-2011, 21:29
با سلام
ممنونم از عکسها
خواهش ميکنم اگه مطلب بيشتري داريد اينجا قرار بديد يا منبع اين عکسها رو بفرماييد
بنده به شدت به ويژگي هاي اين دستگاه و همچنين گيت وي احتياج دارم
(نقاط ضعف و قوت آنها)
منتظر لطف شما هستم
با تشکر فراوان

RF-4 Pilot
11-03-2011, 23:44
درود دوستان عزيز

سوالى در مورد عملكرد اين دستگاه ها دارم و اون اينكه چگونه توسط اين دستگاه نوع اشيا داخل چمدان قابل تشخيص مى باشد؟ بطور مثال اگر شما يه راديو داشته باشيد از كجا مشخص مى شه كه اين وسيله مجاز هست و مثلا" بيسيم يا لوازم غير مجاز نيست.

ممنون

Jimbokhepel
12-03-2011, 10:05
درود دوستان عزيز

سوالى در مورد عملكرد اين دستگاه ها دارم و اون اينكه چگونه توسط اين دستگاه نوع اشيا داخل چمدان قابل تشخيص مى باشد؟ بطور مثال اگر شما يه راديو داشته باشيد از كجا مشخص مى شه كه اين وسيله مجاز هست و مثلا" بيسيم يا لوازم غير مجاز نيست.

ممنون

با سلام
ممنونم از عکسها
خواهش ميکنم اگه مطلب بيشتري داريد اينجا قرار بديد يا منبع اين عکسها رو بفرماييد
بنده به شدت به ويژگي هاي اين دستگاه و همچنين گيت وي احتياج دارم
(نقاط ضعف و قوت آنها)
منتظر لطف شما هستم
با تشکر فراوان

خانم یا آقای Reyhane7
به چه علت دنبال نقاط ضعف و قوت این نوع دستگاه ها هستید؟
هر دستگاهی نقاط ضعف و قوت دارد ولی به دلیل امنیتی بودن این دستگاه ها اعلام نقاط ضعف آنها امکان پذیر نیست

RF-4 Pilot عزیز
تشخیص اینکه جسم داخل جعبه بیسیم هست یا رادیو بسیار راحت می باشد
شکل ظاهری آنها با هم متفاوت می باشند، همه بیسیم ها آنتن دارند که بوضوح توسط اپراتور قابل تشخیص می باشد
همچنین باطری بیسیم ها بزرگ هستند در حالیکه رادیو ها از باطری های قلمی استفاده می کنند در کل شاید مواد تشکیل دهنده هر دو یکی باشند و از ترانزیستور تشکیل شده باشند ولی شکل آنها و موقعیت قرار گرفتن اجزا آنها با یکدیگر متفاوت هست
اما در صورتیکه اپراتور نتواند این دو را از یکدیگر تشخیص دهد از شما می خواهد که درب ساک خود را باز کنید و دیداری بازرسی را انجام می دهد که احتمالا با آن مواجه شده اید

[Only registered and activated users can see links]

Jimbokhepel
18-05-2011, 19:37
واحد سنجش اشعه x سیورت یا رم می باشد (SIVERT-OR-REM)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

همان طور که مشاهده می شود حداکثر میزان اشعه مجاز خارج از دستگاه X-RAY باید حداکثر 1 میکرو سیورت باشد

هنگامی که برای اولین بار دستگاه در فرودگاهی نصب می گردد میزان اشعه خارج از دستگاه اندازه گیری شده و در صورت جلسه نصب دستگاه ثبت می شود این مقدار در مکان های مختلف (اطراف بدنه، تسمه نقاله، پشت پرده های سربی و ...) نباید بیشتر از یک میکروسیورت باشد

چک میزان تابش اشعه بعد از نصب در طول فواصل زمانی معین و استاندارد تعیین شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان انرژی اتمی انجام می گیرد
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

در صورتیکه دستگاه بازرسی در سطوح غیر هم سطح جابجا گردد. به آن ضربه شدید بخورد، کارهای غیر عادی توسط آن انجام شود باید از سرویس خارج شده و حتما میزان اشعه خارج از آن اندازه گیری شود در غیر این صورت میزان اشعه خارج از دستگاه به هیچ وجه بیشتر از ا میکروسیورت نمی شود و خطری برای اپراتور و مسافران ندارد

مهم ترین عیب اشعه X برای موجود زنده , اثر یونیزاسیون آن می باشد.

بدن انسان همانند دیگر اجسام از اتم ها تشکیل شده است .عمده اتم های بدن انسان شامل اکسیژن وهیدرژن است

60% هیدرژن و 25% اکسیژن و 10% کربن و 3% ازت و 2/0%کلسیم و 1/0 % فسفر می باشد

اتم های بدن انسان به صورت مولکول می باشند که 5 نوع مولکول در بدن وجود دارد

80% آب 15%پروتئین 2%لیپیدها 1% کربوهیدرات ها و اسید های نوکلئید نیز 1%

H20--> H20+ + e-

e- + H2O --> H20-

H20+--->H+ + OHo

H20-> OH- + Ho

رادیکال های OHo و Ho دارای انرژی فوق العاده بوده و به DNA حمله کرده و آن را دستخوش تغییر و تحول می نماید .شکست تک رنجیره ای , دو زنجیره ای ویا ارتباط پیوندی مولکول ها حاصل تابش اشعه می باشد .

مهم ترین و حساس ترین این مولکول ها اسید های نوکلئید یا DNA در مقابل تابش پرتوهای یونیزان هستند. چون بیشتر بدن انسان را آب تشکیل می دهد و آب در عمل یونیزاسیون تاثیر دارد بنابراین تابش اشعه برای انسان مضر است .

HAJI JEYMZ
18-05-2011, 19:59
با سلام
از دوستان گرامی کسی قوانین و الزامات در مورد اپراتورهای این دستگاهها را نیز اطلاع دارد که آیا باید از این کارت های زرد رنگ (film bach) که به سینه نصب شده و پرتوهای اضافی را در صورت تابش از روی آن مطلع می شوند ..به همه استفاده کنندگان داده شود یا خیر ؟
ضمن اینکه برای خلبانان که در معرض پرتوهای کیهانی بیشتر هستند نیزآیا تمهیدی اندیشیده شده یا خیر ؟

اینجانب
18-05-2011, 23:19
با سلام
از دوستان گرامی کسی قوانین و الزامات در مورد اپراتورهای این دستگاهها را نیز اطلاع دارد که آیا باید از این کارت های زرد رنگ (film bach) که به سینه نصب شده و پرتوهای اضافی را در صورت تابش از روی آن مطلع می شوند ..به همه استفاده کنندگان داده شود یا خیر ؟
ضمن اینکه برای خلبانان که در معرض پرتوهای کیهانی بیشتر هستند نیزآیا تمهیدی اندیشیده شده یا خیر ؟
جسارتا film badge است.

reza5782002
28-04-2014, 10:12
با سلام

آيا دستگاه هاي x-ray بر روي LCD و باتري گوشي اثر مي گذارند. مخصوصا اگر مجبور باشي هر روز گوشيت رو از دستگاه رد كني؟

Jimbokhepel
29-04-2014, 16:52
با سلام

آيا دستگاه هاي x-ray بر روي LCD و باتري گوشي اثر مي گذارند. مخصوصا اگر مجبور باشي هر روز گوشيت رو از دستگاه رد كني؟
خیر تاثیری ندارند

Aviation safety
29-11-2014, 04:17
همونطوری که اشاره کردند دستگاه روی موارد غذایی تاثیر ندارد. البته توصیه شده که غذاهای گرمی که از زیر دستگاه عبور می کنه در فاصله زمانی کمی مصرف شوند. برای همین منظوره که تیم امنیت روی کترینگ هم نظارت می کنند تا مجبور به اشعه دادن به اغذیه نشوند.
واحدی که دوستان به آن اشاره کردند و میزان پرتو دهی و پرتو گیری می باشد میکرو سیورت می باشد. واحد دیگری به نام کوری هم دارد که از همان مادام کوری گرفته شده است.